Léto v Olomouci? Zažijte něco nového každý den!
Historie, památky, koupání, příroda, hudba, divadlo, věda, jarmarky, sport i relaxace. Zůstat letos v létě v Olomouci nebo sem pozvat přátele rozhodně nebude chyba. Každý den tu můžete prožít nebo poznat něco nového, každý den vás může Olomouc něčím překvapit.
OLOMOUC SE STÁVÁ OBLÍBENÝM CÍLEM EVROPSKÝCH SOUSEDŮ
Olomouc se stává stále oblíbenějším cílem evropských návštěvníků, což potvrzují i čerstvé statistiky návštěvnosti za rok 2014. Počet hostů, kteří se ve městě loni ubytovali a přenocovali, stoupl od roku 2013 o deset procent.
Podle statistik získaných od zástupců ubytovacích zařízení do Olomouce přijelo a ubytovalo se bezmála 116 tisíc turistů, přičemž počet českých hostů jen mírně převýšil ty zahraniční.
Nejvyšší nárůst zaznamenali poskytovatelé ubytovacích služeb u lidí přijíždějících z Rakouska (o 30 %), Polska (20 %) či Slovenska (13 %). Taktéž se zvýšil počet hostů z asijských zemí jako jsou Čína (74 %) či Japonsko (65 %). Délka pobytu u hostů zůstala od roku 2012 neměnná, tedy 1,8 dne.
V žebříčku návštěvnosti svou pozici stále drží hosté z Ruska, Německa, Slovenska a Polska. Na pátém místě se umístili nově Britové. „Zde je patrný vliv zapsání Olomouce po několik sezon do průvodce Lonely Planet jako nejkrásnějšího města České republiky, skrytého pokladu Evropy či TOP DESTINACE,“ podotkla Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu.
„O významu cestovního ruchu pro místní ekonomiku nikdo nepochybuje. Proto vítáme každou snahu o jeho podporu a budeme napomáhat každé takové aktivitě, ať už na půdě zastupitelstva, nebo odborných komisí, kterých se tato tematika týká. V poslední době se podařilo uskutečnit několik projektů, které mohou mít na cestovní ruch kladný vliv, např. otevření Pevnosti poznání, rekonstrukce výstaviště Flora. Je třeba v tom nepolevit a vymanit se z charakteristiky Lonely Planet jako sice nejkrásnější, ale málo známá turistická destinace. Chceme patřit mezi nejkrásnější, ale také dobře známé a vyhledávané turistické destinace,“ říká zastupitel Miroslav Marek.
INFORMAČNÍ CENTRUM PŘIPRAVILO NOVÉ PUBLIKACE
V Informačním centru Olomouc budou od června k dispozici reedice a vydání nových propagačních materiálů. První je věnován Svatému Kopečku, druhý barokním perlám Moravy (Olomouc – Kroměříž, barokní perly Moravy). Obě publikace budou vydány v české, německé, anglické a polské verzi. Na podzim chystá oddělení cestovního ruchu ve spolupráci s Tyfloservisem reedici Průvodce po olomouckých památkách pro slabozraké a nevidomé obohaceného o nově připravenou trasu po památkách pro nevidomé.
KAM V HORKÝCH LETNÍCH DNECH
V horkých letních dnech budou Olomoučané i návštěvníci města mířit za osvěžením k některému z koupališť. Jezero Poděbrady v chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví patří k nejčistším přírodním koupalištím v kraji. V letní sezoně jsou jeho břehy udržovány a slouží jako pláže, milovníci vodních sportů i rybaření mají k dispozici také občerstvení. Vyhledávaným se stal po rekonstrukci také venkovní areál plaveckého stadionu, který kromě plaveckého bazénu láká na dětský bazén se spoustou vodních atrakcí, hřištěm na plážový volejbal nebo dětským hřištěm. Olomoucký aquapark letos nabídne především malým návštěvníkům novinku v podobě herního parku s lezeckou stěnou, zábavnými zákoutími a interaktivními herními panely. Zatímco o děti se každý prázdninový den postarají animátoři s řadou soutěží a jiných dobrodružství, rodiče si zatím mohou odpočinout při masáži, saunových ceremoniálech nebo u bazénu s aquafitness či aquazumbou. Pro děti je připraven také zábavný prázdninový osmiboj.
DŮM PŘÍRODY
Budete-li mít dost ruchu velkoměsta a zatoužíte-li po oáze přírody, zamiřte do Horky nad Moravou. Zde je uprostřed chráněné lužní krajiny nedaleko Centra ekologických aktivit Sluňákov od loňského podzimu otevřena unikátní galerie v přírodě s názvem Dům přírody Litovelského Pomoraví. O této novince letošní turistické sezony se dočtete více na stranách 14 a 15 v rozhovoru s jejím duchovním otcem Michalem Bartošem.
Můžete ji poznávat pěšky, na kole i lodích, z nadhledu i „podhledu“, přes den i v noci. A pokud vám chybí inspirace, vyberte si některou z nabídek, kterou město ve spolupráci s dalšími partnery pro letošní turistickou sezonu připravilo.
Přijeli vám hosté odjinud a chcete jim ukázat krásy Olomouce? Nevíte, kde začít? Máte možnost využít některou z tematicky zaměřených prohlídek města, které organizuje po dobu letní sezony Informační centrum Olomouc. A můžete se spolehnout, že řada informací překvapí i vás, kteří „znáte Olomouc jako své boty“!
Turistou ve vlastním městě
Od května až do září máte například možnost poznat význam nejen dobře známých domovních znamení na olomouckých měšťanských domech. Prohlídkovou trasu s názvem Po domovních znameních začalo informační centrum pořádat loni a setkala se s velkým ohlasem. Koná se každou první sobotu v měsíci od 10 hodin a je možné se na ni předem objednat.
Hodinová prohlídka centra zakončená výstupem na radniční věž s názvem Olomouc v kostce je už stálicí a bude probíhat denně od 15. června do 30. září v několika časech: 9:30, 11:00, 12:30, 14:00, 15:30 a 17:00. Ti, kteří si raději město projdou sami, mají možnost využít audioprůvodce a projít s ním centrum a nově i budovu radnice.
Ani letos nechybí v nabídce možnost poznat Olomouc ze sedla kola, či dokonce čtyřkola, případně při projížďce na raftu. Prohlídky Olomoucí kolem a raftem pořádá agentura Peřej tours (www.perej.cz). Vlastní kola je možné nově od minulého roku uložit v úschovně v podloubí radnice, ale v informačním centru si můžete kola také zapůjčit (stejně jako v ČD Centru nebo v Centru Semafor – viz dále).
Církevní památky ve dne i v noci
Hlavním lákadlem pro turisty jsou historické, především církevní památky. I ty budou letos zpřístupněny zdarma, stejně jako expozice na radnici, o které je stále větší zájem. A to nejen ve dne.
Jako každoročně i letos se o Noci kostelů otevřou desítky chrámů, kaplí, sborů a modliteben v Olomouci a dalších přes dvě stě pak v olomoucké arcidiecézi. Každý kostel je jedinečný svou originální krásou i programem, který je v něm pro Noc kostelů připraven. Na programy je možné se podívat na www.nockostelu.cz a pro občany Olomouce budou k dispozici výtisky Poutnických pasů s programy kostelů a mapkou ve všech kostelích. Slavnostní zahájení Noci kostelů se uskuteční 29. května v 18 hodin v kostele Českobratrské církve evangelické. Všechny prohlídky a programy jsou zdarma.
Plavby motorovou lodí historickou Olomoucí
Úplnou novinkou bude během letošního léta možnost pokochat se krásami města z paluby motorové lodi. Tu provozuje spolek Řeka Morava pro Olomouc. Plavby se budou konat od 23. května do 21. září 2015 v pravidelných denních a víkendových intervalech. Nástupní místo bude v přístavišti před U-klubem (Šmeralova 12). Kromě pravidelných výletních plaveb s výkladem o historii města nabídne spolek i školní výlety, příměstské tábory, plavby pro seniory, dětské domovy či zájmové spolky. Plavby budou dostupné všem skupinám obyvatel, i těm s pohybovými a různými jinými omezeními. V podvečerních hodinách bude možné si loď pronajmout k soukromým oslavám a večírkům či svatbám. Také přístaviště s občerstvením se stane dějištěm pro nejrůznější kulturně-společenské akce. „Cílem projektu je oživení řeky Moravy a využití skrytého potenciálu, který řeka v daném místě má. Turistům a obyvatelům má nabídnout nové místo pro trávení volného času v Olomouci, poukázat na krásy města z jiné perspektivy a díky spolupráci s našimi partnery, producenty regionálních surovin, podpořit jejich produkci,“ přibližuje provozovatel Šimon Pelikán. Podrobnosti najdete na www.plavbyolomouc.cz.
Poznejte Olomouc jako pevnost
Milovníci vojenské historie mají možnost navštívit některý z pevnostních fortů, kterých je kolem Olomouce skutečně dostatek. „Olomouc byla odedávna pevnostním městem a největší rozmach zažila v tomto ohledu v 18. a 19. století, kdy byla hlavním vojenským střediskem habsburské monarchie. Některé části opevnění se dochovaly dodnes a po dlouhých desetiletích, kdy patřily armádě, mají možnost okusit jejich atmosféru i běžní občané,“ podotkl náměstek primátora pro kulturu a cestovní ruch Pavel Urbášek, který patří mezi znalce pevnostního systému ve městě. Mezi nejnavštěvovanější objekty patří momentálně objekt bývalého dělostřeleckého skladu, tzv. Korunní pevnůstka, který se stal sídlem nejen vědeckého muzea Pevnost poznání, ale kde se během celého roku koná řada kulturních a společenských akcí. Oblíbený je také fort číslo XVII v Křelově, kde kromě samotných prohlídek objektu můžete také navštívit mnoho hudebních či divadelních představení. Přístupný je také fort číslo II v Radíkově či nedávno otevřený fort XXII v Černovíře. Nově k nim letos přibude fort číslo XIII v Nové Ulici, který bude veřejnosti přístupný od července.
Některé z fortů mají pravidelnou otevírací dobu, jinde je nutné prohlídku domluvit předem. Kontakty a další informace najdou zájemci na webu tourism.olomouc.eu.
Žhavá novinka: Muzeum vědy
Již zmíněná Korunní pevnůstka nenabízí jen exkurzi do vojenské historie města, ale od letošního dubna patří mezi centra popularizující přírodní vědy. Muzeum Pevnost poznání nabízí všem věkovým kategoriím možnost proniknout do tajemství vědy zábavnou formou prostřednictvím interaktivních expozic. Procházka modelem koryta řeky s jeho živočichy, expozice světla, obří modely mozku a oka, ale i digitální planetárium a mnoho dalších neméně zajímavých objektů umožňuje návštěvníkům strávit tady mnoho hodin zábavou a poznáním.
„Stojí za to navštívit už jen samotný čtyřpatrový objekt bývalé prachárny, která vznikla v polovině 19. století a prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Kromě vědeckých poznatků jsou některé části expozice věnovány také samotné historii města, především té vojenské,“ pozval náměstek Urbášek. Historii armády je věnována mimo jiné expozice v přízemí budovy, která přiláká i děti formou komiksu na velkoformátových panelech.
I v Olomouci už bude možné stanovat!
Další žhavou novinkou pro návštěvníky Olomouce, ať už vodáky, pěší turisty, cyklisty, či majitele karavanů, bude nově vybudovaný kemp, který v krajském městě dosud citelně chyběl. Jeho stavby se ujal spolek Krásná Morava, který ho plánuje otevřít už letos v červnu v Hejčíně, na břehu Moravy (naproti restauraci U Travise). V první fázi počítá s dvěma desítkami míst pro karavany a stovkou až sto padesáti místy pro umístění stanů. Do budoucna uvažuje i o vybudování chatek. Chybět nebudou sprchy, toalety, půjčovna sportovního vybavení i lodí, hřiště pro děti i na plážový volejbal a občerstvení.
Zoo nabídne další část safari
Ani oblíbené výletní místo, zoologická zahrada na Svatém Kopečku, nezahálí a pro nastávající turistickou sezonu připravuje novinky. Vedle mláďat všech druhů, která každoročně s přicházejícím jarem oživí výběhy, se letos návštěvníci dočkají také další části safari, tentokrát africké. Vláček s návštěvníky vjede do výběhu oryxů jihoafrických a bude projíždět i těsně kolem rozšířeného výběhu žiraf Rothschildových. První z pěti plánovaných etap, euroasijská část, je již dva roky funkční. Jsou v ní k vidění zubři, mohutní sudokopytníci, kteří kdysi dávno před staletími obývali i naše lesy, ale také losi, kamzíci, kozorožci, jeleni sika a další zvířata. „Slavnostním otevřením afrického safari bychom rádi v červnu zahájili hlavní návštěvnickou sezónu,“ říká ředitel zoo Radomír Habáň.
Nový antikorozní nátěr dostane v nejbližších týdnech také vyhlídková věž, z jejíž terasy ve výšce 29,3 m je jedinečný výhled nejen na některé výběhy, ale i na baziliku Navštívení Panny Marie a jako na dlani je město Olomouc a okolí. Dobrodružné povahy se letos opět budou moct vydat na procházku mezi opicemi makaky po zrekonstruované visuté lávce.
Milovníky vzácných exotických zvířat jistě potěší možnost v unikátním prostředí pozorovat matku s mládětem levharta mandžuského, krásné velké kočky, která je bohužel v přírodě na pokraji vyhubení. V Olomouci se jim však daří a chovatelé se opět radují z nového mláděte. Jejich pavilon i výběh jsou částečně zapuštěné do terénu, připomínají skálu s jeskyněmi a právě těmi se návštěvníci vydají dovnitř do teritoria těchto divokých šelem.
Další atraktivní novinkou jsou dvojčata geparda štíhlého narozená na Štědrý den loňského roku. V zoologické zahradě na Svatém Kopečku je k vidění více než 370 druhů zvířat. Od dubna do srpna je zoo otevřená denně od 9 do 18 hodin.
Vzhůru dolů!
Znáte už Olomouc ze všech úhlů, prošli jste každý kout a máte pocit, že vás už ničím nepřekvapí? Je tu ještě další možnost: „Ta je určena hlavně těm, kdo mají rádi trochu dobrodružství a tajemna,“ napovídá náměstek pro cestovní ruch Pavel Urbášek a dodává: „Olomoucké podzemí, kterým ve vlastní režii provádí historický spolek Durancia, skýtá opravdu nevšední pohled na město a jeho historii. Jsem rád, že se členové spolku profesionálních i amatérských historiků těchto prohlídek zhostili. Vzhledem k tomu, že bývají pravidelně vyprodány, dělají to zřejmě velice dobře.“
Cílem prohlídek je například podzemí kostela sv. Mořice či podzemní protiletecký kryt z druhé světové války, který se nachází pod zahradou kláštera kapucínů. Na prohlídky, které lze objednat v několika jazycích, je nutné se předem registrovat na stránkách www.durancia.cz.
Olomoucí na kole
Zachtělo se vám trochu pohybu nebo si chcete od městského ruchu odpočinout v přírodě? Co třeba vyrazit na cyklovýlet? Že nemáte vlastní kolo? Ani to není problém – v Centru Semafor, které sídlí v areálu dopravního hřiště vedle plaveckého stadionu (Legionářská ulice), si můžete půjčit veškeré vybavení, od jízdních kol, koloběžek, hanbiků až po přilby, chrániče a další pomůcky. A nejen to. „Pro letošní sezonu jsme připravili pro obyvatele i návštěvníky města tipy na cyklovýlety. Na našem webu najdou nejen tipy na zajímavé trasy, včetně popisu toho, co na nich lze vidět, a jejich délky, ale také mapy, které si mohou vytisknout a vzít s sebou,“ přiblížil manažer Centra Semafor Josef Línek. Všechny trasy začínají v Centru Semafor, stejně jako již zmíněná prohlídka s názvem Olomoucí kolem a raftem. „U nás nasednete na kolo nebo na koloběžku (vlastní nebo si můžete půjčit) a pojedete cyklostezkou asi dva kilometry proti proudu Mlýnského potoka na parkoviště u in-line areálu Hejčínské louky, kde přesednete na raft. Na tom pak proplujete po Mlýnském potoce celým historickým jádrem města až do Michalského výpadu, kde plavba končí. Tady opět nasednete na mezitím přistavené kolo a projedete přes Smetanovy a Čechovy sady zpět do Centra Semafor,“ popsal Línek zhruba dvouhodinový výlet po souši i po vodě.
Také letos v létě se budou moci milovníci jízdních kol zapojit do rodinné soutěže MRX GRAND PRIX SEMAFOR a vyhrát exkluzivní jízdní kolo. První ze seriálu soutěží začíná už 21. května. Bližší informace na www.olomouc.eu/semafor.
Každý týden koncert nebo divadlo
Je libo trochu kultury? Pestrou škálu koncertů všech hudebních žánrů nabídne letos opět tradiční festival s názvem Olomoucké kulturní prázdniny, které oživí centrum města od konce června do konce srpna. Koncerty a divadelní představení se nebudou odehrávat jen na nádvoří radnice, ale také v areálu Korunní pevnůstky či u Terezské brány. Velkou hvězdou letošních kulturních prázdnin je dlouholetý věrný průvodce slavného Santany, zpěvák Alex Ligertwood či jihoafrická jazzová zpěvačka Melanie Scholtz, rodinná kapela The Brew, reprezentující klasický britský rock, nebo irská pěvkyně Patricia Kelly, někdejší členka kultovní formace Kelly Family. Vystoupí i legendární bluesoví Krausberry, funk-soul-rocková parta Ota Balage Band či slovenský bluesrockový kytarista René Lacko. Celý program prázdnin přineseme v příštím vydání.
Ildebrando D´Arcangelo: z milánské La Scaly do Olomouce
Příznivci opery si přijdou na své 22. června, kdy se ve 20 hodin promění Horní náměstí opět v koncertní halu. Po úspěšných vystoupeních hvězd typu José Cura, Paco de Lucia či Elina Garanča, ale i Moravské filharmonie či souboru opery Moravského divadla navštíví letos Olomouc hvězda řady operních domů v Evropě, italský bas- -barytonista Ildebrando D’Arcangelo.
Koncertní stagiona pod širým nebem v historickém centru Olomouce nabídne místo bezmála třem tisícovkám diváků. Díky majestátnímu jevištnímu umění a nezaměnitelné barvě svého hlasu je Ildebrando D’Arcangelo chválen kritiky i publikem. Příznivci opery jej znají z řady Mozartových postav (Figaro, Don Giovanni a Leporello), v jeho repertoáru najdeme i řadu belcantových rolí z oper Belliniho, Donizettiho a Rossiniho. Italské hvězdě bude asistovat Simona Houda Šaturová. Oba protagonisty doprovodí Moravská filharmonie Olomouc.
Španělské rytmy a barvy, to je Colores Flamencos
Po závanu Itálie se na přelomu července a srpna centrum města promění pro změnu ve španělskou metropoli. Sedmý ročník multižánrového festivalu Colores Flamencos přinese i letos všehochuť španělského kulturního dědictví – tanečnice flamenca, kytaristy a další muzikanty, španělskou gastronomii i kinematografii a flamencovou fiestu na Horním náměstí. Festival Colores Flamencos se tentokrát koná od 30. července do 2. srpna a jeho podrobný program najdete v příštím vydání Radničních listů či na webu www.flamencool.cz.
Olomouc barokní
Beznadějně vyprodané byly v předchozích dvou letech představení barokních oper v podání souboru Ensemble Damian, která jsou součástí Olomouckých barokních slavností. Letošní třetí ročník je připraven na 1. až 24. července v atriu jezuitského konviktu a nabídne neméně lákavý program, který už nyní naleznete na stránkách baroko.olomouc. eu. Kromě letních večerů s barokní operou v historických kulisách starobylé Olomouce jsou připraveny i oblíbené prohlídky po barokních skvostech města. Ty budou probíhat po dobu barokních slavností vždy v pátek a sobotu od 17 hodin a budou zaměřeny na barokní skvosty města a barokní vojenskou pevnost. Vstupenky na prohlídky budou k zakoupení od 1. 7., lístky na festival jsou už nyní k dostání v síti Ticketpro.
Svátky Olomoučanů zakončí bitva o město
Svátek všech Olomoučanů láká každoročně na bohatý program nejen místní obyvatele, ale je i skvělou příležitostí pro návštěvníky města, jak jej poznat ve slavnostním hávu. Do toho se letos město zahalí po dobu dvou dní – 5. a 6. června – aby vzdalo hold patronce města svaté Pavlíně. U té si podle pověsti Olomoučané v 17. století vyprosili odvrácení morové epidemie, za což jí pak každoročně dávali najevo svou vděčnost. A přestože se podoba oslav za staletí podstatně změnila, i letos bude jejich vrcholem tradiční historický průvod. „Ten letos z Horního náměstí poprvé vyrazí až večer, po hlavním koncertu. Představitelé města v kostýmech historických konšelů, zhruba 150 šermířů rovněž v historických oděvech, navíc s hořícími pochodněmi, ale i představitelé církve vyrazí do chrámu sv. Mořice, kde budou ostatky patronky města uloženy,“ přiblížil náměstek Urbášek.
Historické centrum ale ožije už od pátečního rána – na Dolním náměstí budou moci návštěvníci nakoupit v rámci Hanáckého farmářského trhu, Flerjarmarku a Knižních a antikvariátních trhů, později se přidá historický a řemeslný jarmark s dílnami a také lákavá prezentace olomouckých minipivovarů. Během dne se budou na Horním náměstí představovat pěvecké sbory, které se účastní Svátků písní Olomouc, a konečně v 19 hodin se sejdou tři stovky zpěváků spolu s kapelou Olomouckého hudebního institutu k velkému open-air koncertu. V sobotu doplní jarmarky v centru také vystoupení šermířů, historických kapel a divadelních souborů. Pod středověkými hradbami v Bezručových sadech bude po celý den k vidění vojenské ležení z třicetileté války, aby v 16 hodin vypukla velká bitva o Olomouc mezi Švédy a císařským vojskem.
Pokud chcete ušetřit a v průběhu vícero dní navštívit více subjektů, je dobré si koupit Olomouc region Card, díky níž jsou vstupy do muzeí, zoo či hradů a zámků v kraji zdarma (www.olomoucregioncard.cz).
Autor: Tiskové oddělení | Poslední úprava: 19. května 2015 (út)