V Olomouci budou sčítat městské netopýry
Unikátní projekt připravují v roce 2015 odborníci z České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON) ve spolupráci s Magistrátem města Olomouce. Chtějí co nejpřesněji zmapovat a spočítat kolonie netopýrů žijících v různých typech úkrytů ve městě.
„Jedná se o tzv. synantropní netopýry, tedy druhy využívající prostředí lidských sídel,“ vysvětluje koordinátor projektu Evžen Tošenovský z ČESON. „Sčítání bude probíhat u již známých významnějších úkrytů ve městě, vždy jednorázově v každém z hlavních období životního cyklu netopýrů.“
V ČR má každoroční sčítání netopýrů přes čtyřicet let trvající tradici – jednu z nejdelších na světě. Nicméně toto sčítání je zaměřeno převážně na druhy žijící v jeskynních, podzemních prostorách nebo prostorných půdách budov. „Tyto druhy ale tvoří jen necelou polovinu z 27 druhů netopýrů, které se u nás vyskytují. O početnosti lesních a synantropních netopýrů nevíme prakticky nic.“ podotýká Tošenovský. Plánované sčítání v Olomouci je tak jedinečné právě zaměřením na druhy, které se jen velmi obtížně sledují a jejichž přítomnost paradoxně velmi často uniká pozornosti, ačkoliv se jedná doslova o naše nejbližší sousedy. V městském prostředí netopýři využívají jako úkryty většinou různé štěrbiny na cihlových i panelových domech pod obložením, ve spárách, ventilačních otvorech apod. Mnoho úkrytů se nachází také ve stromech v městských parcích. „Pro rozhodování státní správy jsou proto konkrétní údaje o výskytu zvláště chráněných druhů živočichů velmi důležité,“ uvádí Petr Loyka, vedoucí odboru životního prostředí magistrátu, „výsledky monitoringu nám v budoucnu umožní lépe informovat žadatele a zlepšit tak ochranu netopýrů ve městě např. při rozhodování o kácení dřevin nebo zateplování domů.“
V Olomouci dnes díky předchozím mapovacím projektům odborníci vědí zhruba o dvaceti významných úkrytech netopýrů, přičemž nejvíce jich evidují u typického městského druhu - netopýra rezavého. „Uvítáme ale i další informace od obyvatel města. Každý konkrétní údaj o výskytu jak jednotlivých netopýrů, tak především kolonií je pro nás důležitý,“ vyzývá Tošenovský. Získané údaje poslouží do budoucna nejen pro praktickou ochranu těchto vzácných a zranitelných živočichů, ale i další výzkum městských netopýrů.
Kontakt: Evžen Tošenovský, tosenovsky@birdlife.cz, 777 771 196
Autor: Mgr. Radka Štědrá | Poslední úprava: 26. března 2015 (čt)