Zlatý Mattoni 1/2Maraton Olomouc výrazně přispívá ekonomice města i kraje
Mattoni 1/2Maraton Olomouc patří už dlouho mezi nejoblíbenější běžecké závody u nás. Loni se Olomouc zapsala na atletickou mapu světa díky účasti největších světových maratonských hvězd, letos poprvé získala nejvyšší ocenění Mezinárodní asociace atletických federací IAAF - zlatou známku kvality. Spolu s Ústím nad Labem jsou to nejmenší dvě města světa s takovým oceněním. Organizátoři navíc letos vyčíslili i ekonomický přínos celé akce pro město i celý kraj.
Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech běžecké ligy, do níž Mattoni 1/2Maraton Olomouc patří, slavnostně předal plaketu zlaté známky do rukou primátora Antonína Staňka a náměstka hejtmana Olomouckého kraje Radovana Rašťáka.
„Ziskem zlaté známky se závod Mattoni 1/2Maraton Olomouc zařadil mezi nejprestižnější atletické závody světa. Uznání Mezinárodní asociace atletických federací, které olomouckému závodu náleží, je pro nás obrovským úspěchem. Ocenění zvedá prestiž města a přispívá tak k jeho zviditelnění v celosvětovém měřítku, a to nejen na poli sportovním,“ uvedl primátor Olomouce Antonín Staněk.
Mattoni 1/2Maraton Olomouc je spolu s Mistrovstvím Evropy ve fotbale do 21 let nejdůležitější sportovní událostí roku. „Jsem velmi rád, že se v našem kraji koná jeden z nejoblíbenějších běžeckých závodů v České republice. Za svou krátkou historii si dokázal získat srdce všech amatérských běžců a současně také běžeckých profesionálů, kteří každoročně potvrzují účast. To je důkazem toho, že olomoucký půlmaraton má ve světě dobré jméno a že o jeho kvalitách není třeba pochybovat,“ uvedl náměstek hejtmana Radovan Rašťák.
Organizace půlmaratonu výrazně přispívá nejen zviditelnění Olomouce, ale i ekonomice celého kraje. „Výdaje návštěvníků půlmaratonu pořádaného v Olomouci způsobily nárůst produkce místních podniků nejméně o 16,9 mil. Kč, místní hrubé přidané hodnoty (resp. HDP) o 4,8 mil. Kč a pomohl vytvořit 16,4 stálých pracovních míst,“ uvádí Capalbo výsledky studie ekonomických dopadů závodů RunCzech.
Mattoni 1/2Maratonu Olomouc patří již tradičně předposlední červnový víkend, stejně tomu bude i letos. Poběží se v sobotu 20. června. V 17 hodin odstartuje dm rodinný běh, dvě hodiny na to i půlmaraton. Den předtím se na Výstavišti Flora Olomouc otevře také Moravia Sport Expo, druhý ročník veletrhu pro všechny vyznavače aktivního životního stylu.
Startovní čísla si mezi sebou letos rozdělí 5 500 běžců, což z Mattoni 1/2Maratonu Olomouc dělá druhý největší půlmaraton České republiky. „Kapacita závodu je k dnešnímu dni naplněna z více než 80 procent,“ uvádí Zoran Bartek organizačního týmu RunCzech. Registrace jsou otevřeny i na dm rodinný běh, který je oblíbenou součástí půlmaratonského víkendu.
Zlatá známka kvality IAAF
Co je to IAAF?
Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF) je nejvyšší mezinárodní organizací zaštiťující atletiku. Byla založena v roce 1912 sedmnácti národními federacemi. V současné době IAAF sdružuje 212 národních federací včetně Českého atletického svazu.
Systém známek kvality IAAF
Známky zaručují mezinárodní kvalitu závodu. Každý rok IAAF vyhodnocuje úroveň jednotlivých závodů a na základě splnění kritérií přiděluje známky. Federace tímto monitoruje úroveň jednotlivých závodů a běžcům i partnerům zaručuje vysoký standard akcí. Závody jsou rozděleny do tří kategorií podle úrovně dosažených kritérií: zlatá, stříbrná a bronzová známka.
Podmínky pro získání zlaté známky
- Elitní běžci z minimálně pěti různých zemí a s osobním rekordem pro půlmaraton pod 1:01:00 (muži) a pod 1:11:00 (ženy) zaběhnutým v posledních 36 měsících nebo běžci, kteří doběhli maraton do 20. místa na mistrovství světa v půlmaratonu.
- Antidopingová kontrola: analýza minimálně 12 vzorků, 6 mužských a 6 ženských, část z nich včetně testů na EPO
- Certifikovaná trať kromě oficiálních vozů a auta s časomírou uzavřená pro automobilovou dopravu.
- Péče: podél celé trasy závodu a v cílovém prostoru musí být k dispozici zdravotní služba a občerstvovací stanice.
- Čas je měřen na vteřiny a včetně mezičasů.
- Výsledky: individuální doručení tištěných výsledků nejlepších dvaceti běžců (muži i ženy) médiím, zpřístupnění v angličtině a národním jazyce živě na internetové stránce věnované závodu.
- Velkoplošné obrazovky a komentátor na místě závodu; média musí mít možnost sledovat televizní přenos a připojit se k Internetu ve vlastních vyhrazených prostorách.
- Minimálně jedna předzávodní a pozávodní tiskové konference.
- Závod se zlatou známkou musí mít zajištěno vysílání celého průběhu závodu v nejméně pěti různých zemích.
Ekonomické dopady a přínosy návštěvníků1
22 034 návštěvníků
Běžeckého závodu se v roce 2014 zúčastnilo 22 034 návštěvníků2.
Celkově | 22 034 | 100,0 % |
---|---|---|
Z jiných krajů ČR | 9 473 | 43,09 % |
Z Olomouce | 6 197 | 28,1 % |
Z Olomouckého kraje | 4 618 | 21,0 % |
Ze zahraničí | 1 745 | 7,9 % |
34 mil. Kč výdaje návštěvníků
Dohromady všichni návštěvníci utratili ve městě včetně registračních poplatků za závod cca 34 milionů Kč za ubytování, stravování, nákupy, místní dopravu apod. Přímo do městské pokladny plynuly místní ubytovací a rekreační poplatky ve výši cca 280 tisíc Kč.
o 17 mil Kč nárůst místní produkce
Výdaje návštěvníků půlmaratonu pořádaného v Olomouci způsobily nárůst produkce místních podniků. Pro uspokojení zvýšené poptávky návštěvníků musely místní podniky vyprodukovat zboží a služby v hodnotě okolo 17 milionů Kč.
16,4 nových stálých pracovních míst
Hotely, restaurace a další podniky musely kvůli poptávce ze strany návštěvníků zaměstnat mnoho nových pracovníků, což v přepočtu na plné celoroční úvazky znamenalo vytvoření 16,4 pracovních míst.
1 Multiplikátory pro výpočet nepřímých dopadů vychází z národních účtů ČSÚ a lze je použít jen pro výpočty dopadů na celou českou ekonomiku. Jsou uváděny pouze dopady přímých dodavatelů za předpokladu, že nepřímí (návazní) dodavatelé a subdodavatelé sídlí mimo Olomouc, tzn. nejsou zahrnuti do výpočtů dopadů na město.
2 Dle bydliště návštěvníků.
Příloha
Více informací o závodě naleznete na www.runczech.com.
Autor: Mgr. Radka Štědrá | Poslední úprava: 10. března 2015 (út)