Jedna z priorit města: přechody pro chodce
Na dvě desítky přechodů, které neodpovídají zákonným normám, chtějí v Olomouci zrušit dopravní policisté. Město s tímto postupem nesouhlasí a radí se o situaci s právníky. Mezitím připravuje projektové dokumentace na vybudování nových nebo úpravu stávajících přechodů.
PŘECHODY, KTERÉ CHCE POLICIE ODSTRANIT:
- 3x na silnici č. I/35 a Iú46 ul. Albertova–Brněnská–Velkomoravská–Wolkerova
- silnice č. I/35 ul. Jeremenkova
- silnice č. I/46 ul. Pavlovická
- silnice č. I/46 ul. Divišova v křižovatce s ul. Bystrovanskou
- 2x na tram. zastávce Bělidla v u. Divišova
- ul. Hodolanská u křižovatky s ul. Tyršovou
- ul. Hodolanská u křižovatky s ul. Farského
- 2x na tram. zastávce Husův sbor v ul. Hodolanská
- ul. Hodolanská u křižovatky s ulicí Purkyňova
- ul. Hodolanská u křižovatky s ulicí Jiráskovou
- 2x na tram. zastávce Hodolanská v ul. Hodolanská
- na silnici č. I/35 v ulici Pražská v křižovatce s ul. Erenburgovou
Pozn. V tomto seznamu jsou jen přechody na silnicích 1. třídy, postupně přibývají požadavky na rušení dalších, a to na silnicích 2. a 3. tříd i na místních komunikacích.
Policisté z dopravního inspektorátu provádějí v posledních letech kontroly přechodů pro chodce a přezkoumávají, zda odpovídají současným normám. Jedná se například o šířku vozovky, osvětlení přechodu, přehlednost místa či možnost rozdělit uprostřed vozovku ostrůvkem pro přecházející osoby. „V některých případech se s nimi shodujeme, jiné přechody ale považujeme za mimořádně důležité pro bezpečí a komfort chodců a s návrhem na jejich rušení se neztotožňujeme,“ upozorňuje primátor Antonín Staněk.
Lepší žádný přechod než nevyhovující
Rekonstruovat všechny přechody, které neodpovídají normám, město nestíhá v takovém tempu, v jakém na ně policisté upozorňují. Ti zase namítají, že za bezpečnost chodců odpovídají ze zákona oni a není možné z důvodu bezpečnosti a platných zákonů čekat.
Podle policie nepředstavuje zrušení přechodu, který neodpovídá normám, pro chodce větší riziko, než když využívají přechod nevyhovující. Chodci přecházející mimo přechod jsou opatrnější, a z hlediska bezpečnosti je tak lepší přechod žádný než nevyhovující. „Vzhledem ke vzniku nového zákona, kdy se mylně hovořilo o „absolutní“ přednosti chodců na přechodech, mnoho chodců vstupuje na přechod, aniž by se rozhlédli. Pokud se k tomuto způsobu vstupování do vozovky přidá i nevyhovující přechod (například délkou), riziko střetu se neúměrně zvyšuje. Při vstupu do vozovky mimo přechod je chování chodců zcela odlišné, musí počkat až projedou vozidla a potom přechází,“ vysvětlil mluvčí olomouckých policistů Josef Bednařík.
Střední Novosadská je bez přechodů
Situace došla tak daleko, že například po celé délce ulice Střední Novosadská není momentálně k dispozici ani jeden přechod pro chodce. Na přelomu roku zmizela zebra u Střední školy polygrafické i u křižovatky se Zikovou ulicí. „Tyto přechody v žádném parametru nevyhovovaly normě, tedy BESIPu: dvojnásobná délka, tedy dvojnásobný čas potřebný na přejití, chybějící speciální osvětlení a bezbariérovost. U učiliště ještě ke všemu vstupovali chodci zpoza zaparkovaných aut,“ zdůvodnil kroky policie Josef Bednařík.
Aby se situace, jaká nastala v případě Střední Novosadské, neopakovala, usiluje město o intenzivnější komunikaci mezi všemi zainteresovanými stranami. Město totiž v mnoha případech není ani vlastníkem komunikací, na nichž se dotčené přechody nacházejí, a není účastníkem jednání o jejich osudu.
Přechody pro chodce budou pro tento rok hlavní prioritou mezi chystanými projektovými dokumentacemi, a to jak úpravy přechodů v souladu s novými normami, tak vybudování několika nových. Kromě již zmíněných dvou přechodů ve Střední Novosadské, které chce město v co nejkratší lhůtě obnovit, je další preferovanou akcí rekonstrukce dvou stávajících a dle policie nevyhovujících přechodů v ulici Hodolanská u křižovatek s ulicemi Jiráskova a Stará Víska. „Situaci v Hodolanech vnímáme jako opravdu mimořádně důležitou. Chceme pomoci obyvatelům této čtvrti, kde je frekventovaná komunikace, přes kterou lidé přecházejí například do základní a mateřské školy,“ konstatoval primátor. Mezi prioritami je také nový přechod u Klášterního Hradiska u autobusové zastávky.
Náklady na pořízení pěti projektových dokumentací jsou 600 tisíc korun. Celkové náklady na uvedení všech přechodů do souladu se zákonem si vyžádá řádově desítky milionů korun.
Město proto spojilo své síly s krajem. „V případě spolupráce s Olomouckým krajem existuje možnost získat prostředky z dotací, na něž samo město nedosáhne. K tomu je ale nutné mít připravenou projektovou dokumentaci,“ vysvětlil primátor Olomouce Antonín Staněk. Snahou podle něj bude, aby hrazení nákladů na úpravy přechodů šlo z velké části z prostředků Státního fondu dopravní infrastruktury.
Autor: Tiskové oddělení | Poslední úprava: 22. února 2015 (ne)