Kde se v Olomouci můžete vykoupat?
Co jiného bychom testovali v horkých letních dnech než to, kde se můžete v Olomouci a nejbližším okolí vykoupat? Z naší ankety jsme vyloučili ty respondenty, kteří jezdí do jiných měst nebo okresů a zaměřili se na místa, kam pohodlně dojdete pěšky nebo na kole. Olomouc nabízí možnosti jak těm, kteří hledají komfortní zázemí, tak romantikům, kteří preferují přírodu a klid. Dobrá zpráva nakonec – příští letní sezona bude ještě mnohem lepší.
Plavecký stadion vede
Mezi Olomoučany a především rodinami s dětmi se největší oblibě těší Plavecký stadion v Olomouci. Většina oslovených návštěvníků si pochvalovala hlavně kvalitní zázemí a čistotu. „Nebojím se sem chodit se synem, protože je to tu dobře udržované a čisté. Oproti jiným koupalištím, kde jsme byli, je to perfektní,“ pochvalovala si maminka Jana Hubáčková. Kladně zhodnotila mimo jiné i to, že je kolem bazénu dostatek sprch. Rodiče pozitivně hodnotí také dostatek dětských atrakcí. Pro ty nejmenší je v areálu koupaliště k dispozici brouzdaliště, skluzavka a prolézačky. „V sobotu nebo v neděli sem s dětmi přijdeme ráno a odcházíme pozdě odpoledne a za celou dobu se malí nenudí. To je perfektní, u rybníka by tak dlouho nevydrželi. A padesátimetrový bazén je dostačující i pro ty, co si chtějí zaplavat,“ svěřil se dvaatřicetiletý Michal. „Většinou si bereme jídlo s sebou, ale je dobré, že si tu můžeme koupit zmrzlinu nebo pití a párkrát jsme si zašli i do restaurace na oběd,“ dodal.
Od května do srpna je plavecký stadion otevřen od 9 do 20 hodin. Vstupné pro dospělé je na celý den 75 korun, pro děti a důchodce pak 60. Pokud přijdete až po 16 hodině, zaplatíte za dospělou osobu 60 korun, děti a důchodci jen padesátikorunu.
Pro milovníky přírody
Na druhém místě v anketě oblíbenosti míst ke koupání je bezesporu štěrkopískové jezero Poděbrady v Horce nad Moravou. Pro ty, co hledají pohodlí, sprchy, převlékací kabinky a restauraci, to není dobrá volba. Poděbrady ale nabízejí něco jiného: krásnou přírodu, klid a romantiku. Jezero se nachází v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví a město Olomouc ještě před začátkem sezony přispělo ze svého rozpočtu na úklid areálu od odpadků, aby návštěvníkům zajistilo možnost komfortního koupání.
Olomoučané koupání na Poděbradech často spojují s vyjížďkou na kole. „Je to perfektní relaxace – vyrazit po práci na kole, když je vedro, člověk tam dorazí úplně zpocený a pak se vykoupe v čisté vodě, natáhne se a pozoruje přírodu. Nikde jinde si tak neodpočinu,“ rozplývá se cyklistka Katka z Olomouce. Na Poděbradech sice chybí zázemí a provozovatel, ale ke koupání je místo ideální.
Lépe vybavená je pískovna Náklo. Koupání je zde sice povoleno na vlastní nebezpečí, ale na své si tady ve vymezených prostorách přijdou i rybáři.
Hygienici: voda je kvalitní
Především u přírodních koupališť existuje riziko, že voda není zcela nezávadná. Na její kvalitu dohlíží Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje se sídlem v Olomouci. Její pracovníci se zaměřují na místa, které ke koupání využívá větší počet osob. U těch, která nemají provozovatele, se pravidelné kontroly dělají jednou za dva týdny. Pokud se jakost vody zhorší, pak dokonce jednou týdně.
Pokud hygienici zjistí, že vo da není ke koupání vhodná a představuje pro návštěvníky riziko ohrožení zdraví, vydají zákaz koupání.
Poslední výsledky naměřené právě na Poděbradech ukazují, že voda je ke koupání vhodná a že je velmi nízká pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů.
Výsledky pravidelných kontrol se průběžně objevují na webových stránkách Krajské hygienické stanice OLK: www.khsolc.cz v sekci Občanům – Jakost koupacích vod.
Chybí aquapark
Ačkoli se oslovení návštěvníci koupališť ve většině případů shodli na tom, že míst ke koupání je v Olomouci a okolí dostatek, řada z nich si posteskla, že jim ve stotisícovém městě schází aquapark. „Je to škoda, myslím, že tady by se něco takového určitě uživilo. Olomouc je dost velká, je tady spousta rodin s dětmi, studenti, kteří by takovou atrakci využívali. Už tady měl dávno být,“ podotkl Jiří Novotný z Olomouce. „Určitě by sem jezdili lidi i z daleka, nebojím se, že by zel prázdnotou,“ dodal. „Jezdíme do Bohuňovic. Je to tam sice fajn, ale aquapark se tomu moc říkat nedá,“ doplnila ho manželka.
„Když k nám přijedou kamarádi z Liberce, tak se diví, že v tak velkém městě něco takového nemáme. Liberec je mnohem menší město a přitom tam mají perfektní aquapark,“ posteskla si studentka Pavla.
Už příští léto bude ale všechno jinak. Olomoucký aquapark, který vzniká na Horním Lánu na místě zvaném Pod Vlachovým, nabídne celoroční vyžití sportovcům i rodinám s dětmi. Uvnitř bude rekreační bazén s několika zónami, dětský bazén s brouzdalištěm, skluzavkami, interakčními prvky a tobogány. Chybět nebudou ani takové speciality, jako je space bowl – tornádo, divoká řeka a protiproud. To vše doplní řada atrakcí pro sport a relaxaci. Stavba by měla být hotová do konce května příštího roku.
Autor: Tiskové oddělení | Poslední úprava: 21. července 2008 (po)