Fort Radíkov č. 2 z pevnosti Svatý Kopeček je otevřen veřejnosti po celé prázdniny
Po značném zájmu ze strany veřejnosti při otevření fortu v rámci Svátků města, se občanské sdružení, které fort provozuje, rozhodlo ponechat otevřeno po celou dobu prázdnin. Zájemci si mohou užít tři prohlídkové trasy.
Pro návštěvníky jsou k dispozici také upravené chodníčky a je připraveno malé chladivé občerstvení. Mimo jiné zde také najdou dobové stavební plány a vizualizace fortu.
Jak se k nám dostanete?
Radíkov je asi dva kilometry za Svatým Kopečkem, kam se dostanete linkou MHD č. 11, ale také autem. Potom už jenom kousek k věži a za ní naleznete šesti hektarový pozemek obehnaný suchým příkopem. Stavitelé celou pevnost zapustili do kopce s nejvyšším bodem 444 m.n m. tak, že není ani z blízka vidět. Také je pěkná procházka od ZOO Sv. Kopeček asi 2,5 km po pěkné cestě lesem, která vás přivede až k pevnůstce. Můžete přijet i na kole, přímo kolem věže vede cyklostezka.
Otevírací doba:
Prohlídku je možné objednat na: info@pevnost-radikov.cz
Více informací na www.pevnost-radikov.cz
Stručně z historie
Z předsunuté skupiny čtyř fortů (Toveř č. 1, Radíkov č. 2, Lošov č. 3, Droždín č. 4) a dvou dělostřeleckých baterií v sestavě pevnosti Svatý Kopeček, byl v permanentní podobě realizován pouze objekt Radíkov č. 2. Výstavba započala v roce 1871 jako součást „ Císařsko královské Olomoucké pevnosti“ (Kaiser Königliche Olomüzer Festung - K.K.O.F.) podle projektu kapitána Karla rytíře von Peche. Po třech letech byl sice fort bojeschopný, ale dostavoval se až do roku 1882. Konstrukčně se jedná o jednovalový dělostřelecký fort. Je to architektonicky a historicky unikátní pevnostní objekt, který se dochoval v jediném exempláři na území ČR. K festu pařila i vojenská nemocnice vybudovaná v Radíkově na konci dnešní ulice Zedníkovy. Dále k festu patřily dvě vojenské studny vybudované v letech 1875 v Samotíškách, které jsou dodnes funkční. V poli mezi Samotíškami a Chvalkovicemi byla pro fest postavena mírová prachárna se strážním domkem u silnice. Fort byl koupen od armády a nyní jej spravuje občanské sdružení „Fort Radíkov“ s dvěma cíly. První cíl je rekonstruovat část fortu se zaměřením na historii. Fort značně utrpěl těžbou kvalitních fortifikačních cihel a kamení, ale bylo by opravdu škoda tuto unikátní kulturní památku nechat rozpadnout. Druhý cíl je využití fortu pro sportovně kulturní účely, což je v souladu s územním plánem města Olomouce. Na realizaci těchto cílů pracujeme už více jak rok a podařila se nám řada věcí. Spojili jsme svoje úsilí s dalšími majiteli fortů a představiteli města a jako první výsledek byla vydána mapa „Olomouckých fortů“, (kterou můžete zakoupit i na našem fortu), byla uspořádána mezinárodní konference o fortifikační architektuře a pevnostech jako takových, účastnili jsme se pořádání slavností města s důrazem na 250. výročí úspěšné obrany Olomouce. V současné době návštěvníkům nabízíme vizualizaci, jak fort vypadal, když byl postaven, dobové stavební plány a již vzpomínané tři trasy, kde se dají vidět všechny fortifikační prvky, byť poničené, které se potom několikanásobně opakují v dalších částech fortu. V letošním roce začneme s rekonstrukcí západní kaponiery, což je malá pevnostní stavba v suchém příkopu na ochranu samotné pevnůstky. Na opravu dostalo naše občanské sdružení příspěvek od města Olomouce.
Autor: Pavel Snášel | Poslední úprava: 17. července 2008 (čt)