Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Olomoucký radioklub spolupracuje s NASA

Olomoucký radioklub spolupracuje s NASA

Olomoucký radioklub spolupracuje s NASA

17. ledna 2015 (so)

Neuvěřitelných padesát let už v Olomouci funguje pobočka Českého radioklubu, která sdružuje zájemce o radiotechniku, rádiové vysílání a rádiový sport. Olomoucký radioklub OK2KYJ byl původně součástí tehdejšího Svazarmu, teprve po roce 1989 mohl svou činnost podstatně rozšířit, protože bylo možné navázat nezbytné styky se zahraničími kluby.

Kromě běžné činnosti se organizace věnuje i vzdělávání a vede úspěšný žákovský radiotechnický kroužek, který se v nejrůznějších soutěžích umisťuje vždy na předních místech. V loňském roce dokonce člen klubu František Vybíral získal v kategorii mladší žáci mistrovský titul.

Druhou významnou činností klubu je účast na vzdělávacím programu NASA. „Pro vědeckou činnost USA je příznačné, že podle možností zvou ke svým programům i amatérské zájemce. Takovouto činnost jsme mohli vyzkoušet, když jsme mohli použít obří americký radioteleskop Arecibo v Portoriku k uskutečnění kontaktu s tamější stanicí prostřednictvím odrazu VKV přes Měsíc,“ přiblížil předseda Hanáckého radioklubu Rudolf Bláha.

NASA dokonce olomoucký radioklub zařadila do seznamu členů, kteří se podílejí na tomto vzdělávacím programu. Ten spočívá ve studiu techniky pohybu satelitů a kontaktu s nimi, vyvrcholením je pak rádiový kontakt s posádkou ISS. Základní podmínkou programu je, že se radioklub dohodne o součinnosti s některou školou, v tomto případě padla volba na Gymnázium Čajkovského.

Na poslední seminář v rámci přípravy se dostavilo čtrnáct zájemců, vesměs studentů olomouckých gymnázií. Zájem o velmi širokou problematiku výzkumu kosmu projevili i studenti z Gymnázia Hejčín či Slovanského gymnázia. Akce se konala ve vysílacím středisku v Pohořanech.

„Naši špičkoví operátoři předvedli studentům radiové spojení přes v tuto dobu dostupné satelity a spojili se se stanicemi Švýcarska, Lucemburska, Chorvatska, Finska, Maďarska, Španělska, Polska či Ruska (asijská část). Studenti se seznámili s pohybem satelitů a získáváním informací o nich,“ dodal Rudolf Bláha s tím, že pro tento technický sport či vzdělávací program je potřeba mít i velmi dobré technické zázemí. V současné době klub čeká na výzvu organizátora k závěru akce, která se uskuteční na Přírodovědecké fakultě UP. Bližší informace o činnosti klubu a kontakty najdete na webu ok2kyj.blogspot.cz, případně dotazem prostřednictvím klubové elektronické adresy [email protected]

Fotografie:

| Poslední úprava: 17. ledna 2015 (so)

Kontakt

Statutární město Olomouc
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: +420 585 513 111
Telefonní seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČO: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu