Jarní Flora Olomouc: Divotvorná zahrada láká na svět fantazie bez zemské přitažlivosti
Svět fantazie bez zemské přitažlivosti, zahrady plné vznášejících se rostlin v korunách stromů, květinové přízraky a oázy, hudba, vůně a pozitivní energie.
Taková je hlavní květinová expozice v nově opraveném pavilonu A, která odedneška láká návštěvníky největší a nejstarší české květinové výstavy, Flory Olomouc. Už po pětatřicáté v historii olomouckého veletržního areálu se i další pavilony a venkovní plochy zaplnily na čtyři dny barevnými a voňavými exponáty.
Slavnostní zahájení, jehož se účastnila velvyslankyně jihoamerického Peru Marita Landauer i ministr zemědělství Marian Jurečka, si nenechaly ujít stovky zvědavých návštěvníků, které okamžitě po otevření bran výstaviště zaplnily nově zrekonstruovaný pavilon A.
„Značka Flora je neodmyslitelně spjata s Olomoucí. S nově zrekonstruovaným výstavištěm a pavilonem A, jenž je jeho vlajkovou lodí, tak dnes stojíme na počátku zcela nové etapy pořádání věhlasných květinových výstav, které reprezentují město Olomouc doma i v zahraničí,“ uvedl primátor Martin Major. „Olomoučanům i vystavovatelům jsme dlouho slibovali nové Áčko, protože staré prostory už dávno nevyhovovaly trendům současného výstavnictví. Po čase slibů a bezmála roce stavebních prací přišla doba, kdy máme povinnost chlubit se novým pavilonem. Jeho zásadní modernizace se konečně zúročuje,“ představil novou tvář výstaviště při zahájení jarní Flory primátor Major. Rozsáhlé úpravy za 270 milionů korun zahrnují kromě rekonstrukce a rozšíření pavilonu A i zcela novou administrativní budovu, s níž je propojen, vybudování příjezdové silnice a nového parkoviště se stovkou parkovacích míst. Výsledek dlouhodobé snahy vedení města o novou tvář a modernizaci areálu výstaviště vyzdvihl při své návštěvě také ministr zemědělství Marian Jurečka. „Olomouc a Flora to je velké souznění, zahradnictví pak oblast s velkým potenciálem pro další rozvoj, kterou je třeba podporovat,“ uvedl.
V rámci jarní Flory představí Svaz květinářů a floristů novou produktovou značku „Česká květina“. Čeští, slovenští, nizozemští a polští pěstitelé nabídnou expozici květin, masožravých rostlin, kaktusů a sukulentů, okrasných keřů, skalniček a vřesů. Lidé se mohou inspirovat floristickou soutěží v aranžování květin nebo se podívat, jak dopadne klání ve vazbě svatebních kytic podle nejmodernějších trendů. Nebude chybět výstava okrasných ryb s poradnou pro zakládání zahradních jezírek a zahrádkářská poradna s květinovou expozicí Českého zahrádkářského svazu.
Volné plochy výstaviště ve Smetanových sadech s novými výsadbami cibulovin a letniček budou patřit zahradnickým trhům. Na zahrádkáře, kutily či chalupáře bude čekat pestrá nabídka květin, zeleniny, semen, okrasných rostlin, školkařských výpěstků, zahradnických pomůcek a dalších potřeb.
Po dobu výstavy budou otevřeny sbírkové skleníky s exotickou květenou a sousedící univerzitní botanická zahrada se zajímavými rostlinnými exponáty. Se vstupenkou mohou lidé zamířit i do botanické zahrady výstaviště Flora v dalším z městských parků - Bezručových sadech. Pro chvíle oddechu je určen každodenní doprovodný program, kterému bude patřit letní scéna u jezírka.
Oficiálním dopravcem jarní mezinárodní výstavy a veletrhu se letos opět staly České dráhy. Pro všechny, kteří zamíří na nejkrásnější českou květinovou výstavu, připravil dopravce speciální nabídku VLAK+. Do Olomouce a zpět se tak návštěvníci Flory dostanou odkudkoli z České republiky za polovinu jízdného. S Českými drahami se letos navíc svezou i přímo na výstaviště: mezi olomouckým hlavním nádražím a stanicí Nová Ulice u výstaviště bude pro návštěvníky zdarma po celou dobu akce pendlovat historický motoráček.
INTERIÉRY
Pavilon A
Hlavní květinová expozice již v novém pavilonu A s názvem „Divotvorná zahrada“.
Zahrada plná vznášejících se květin v korunách stromů, řinčících vodopádů, místo plné rozličných rostlinných přízraků, vůní, hudby a pozitivní nálady. Plovoucí květinové záhony plné holandsko-českých cibulových a hliznatých rostlin – na 5000 kusů narcisů, tulipánů, hyacintů a modřenců. Květinová oáza z více než šesti tisíci kusy hrnkových květin muškátů, petúnií a voskovek. Zahrada provoněná 5000 kusy řezaných květin – lilií, kosatců, hledíků, růží, frézií, okrasných stromů a keřů.
Unikátní výstava Velvyslanectví Peru, které představí tamní kulturu doplněnou peruánskými orchidejemi s nabídkou čokolády, kávy a suvenýrů s hudebním doprovodem.
“Divotvornou zahradu” obohatí posezení a odpočinek v čajovně a cukrárně s výstavou bonsají a orchidejí s odbornou poradnou. Nebudou zde chybět živé předváděcí akce mistrů floristů v aranžování květin a ukázka použití nových pěstebních substrátů pro pokojové rostliny.
Pavilon A galerie
Společná expozice Svazu květinářů a floristů představí novou produktovou značku „Česká květina“ Expozice odborných zahradnických škol a také se můžete inspirovat jarní floristickou soutěží v aranžování květin „Svatba 2014“. Předmětem soutěže bude svatební kytice dle současných trendů a přizdobení svatebního páru.
Expozice českých, slovenských a polských firem s přehlídku rododendronů, azalek, masožravek, kaktusů a sukulentů, skalniček, vřesů, okrasných stromů a keřů. Instalace použití břidlice v zahradní architektuře. Ukázka použití vertikálních květinových stěn v interiéru.
Pavilon B
Prezentace českých a slovenských zahradnických firem
Pavilon C
Společná expozice Českého zahrádkářského svazu - Soutěže pro děti s názvem “Hmyzí domečky – a vaše zahrada rozkvete” kdy v určitých časových intervalech si bude moci každé dítě vytvořit vlastní hmyzí domeček. Ochutnávka vín bude opět doprovázena hrou na cimbál
Pavilon E
Expozice na téma „Ryba na zahradě“ – výstava okrasných ryb, nové trendy při zakládání zahradních jezírek, poradenská služba pod záštitou Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně a odborných firem
Pavilon G, H
JARNÍ ZAHRADNICKÉ TRHY květin, zeleniny, semen, školkařských výpěstků a zahradnických pomůcek
Informace pro návštěvníky: Jak na jarní Floru Olomouc, kde zaparkovat, jak koupit lístek?
- Vlakem – Partner jarní Flory, České dráhy, přepraví návštěvníky výstavy z kterékoli stanice v ČR do Olomouce a zpět za poloviční jízdné. Z hlavního nádraží ČD jezdí v čase akce historická lokálka k výstavišti (Olomouc-Nová Ulice) a zpět, rovněž je možné využít posílené tramvajové linky 1, 4, a 6 od hlavního nádraží k výstavišti. Bližší informace najdete na www.cd.cz, www.dpmo.cz nebo www.flora-ol.cz
- Busem – Pokud přijede návštěvník linkovým spojem, z autobusového nádraží na vlakové je to směrem do centra jedna tramvajová zastávka, odtud je možné pokračovat linkami 1,4 a 6. Zájezdové busy mají po vystoupení cestujících (nejlépe v areálu starého autobusového nádraží – třída Svobody – Polská) vyhrazeno parkoviště naproti Baumaxu v areálu kasáren – Holická ulice (více na mapce parkovišť na www.flora-ol.cz)
- Autem – Výstaviště Flora se nachází na hlavní příjezdové komunikaci od Brna, na kterou navazují přes vnější dálniční okruh i klíčové komunikace od Ostravy a Mohelnice. Zároveň je na dosah vnitřnímu městskému okruhu. Nedaleko výstaviště je otevřeno nové zpoplatněné parkoviště pro osobní automobily (Zamenhofova ulice) s omezenou kapacitou, další možností je placené parkoviště u hotelu Ibis (Wolkerova třída), také s omezeným počtem míst. Největší kapacitu mají bezplatná podzemní, nadzemní i venkovní parkoviště obchodní galerie Šantovka, kam se vejde až 1000 automobilů, navíc je centrum jen pár stovek metrů od výstavního areálu. Dále je možné využít nízkokapacitní parkoviště v areálu starého autobusového nádraží (třída Svobody – Polská), u Právnické fakulty UP (třída 17. Iistopadu) či v podzemních garážích na ulici Hanáckého pluku nebo u hlavního nádraží ČD. Ze všech parkovišť je areál výstaviště dostupný pěšky nebo MHD. (více na mapce parkovišť na www.flora-ol.cz)
- Pěšky – Areál výstaviště leží jen pár minut od centrálního náměstí se Sloupem Nejsvětější Trojice zapsaném v seznamu kulturního dědictví UNESCO, parky spravované výstavištěm obepínají téměř celé historické jádro města. Stejně jako do jiných částí Olomouce, se dá i na výstaviště dojít příjemnou procházkou takřka ze všech koutů města.
- Vstupenky – Nejjednodušší způsob je zakoupit od 18. dubna vstupenky na novém webovém portálu flora-ol.cz, vytisknout je a pak projít speciálním rychlým vstupem na výstaviště u hlavního vchodu z Wolkerovy třídy. Lze je koupit rovněž klasickou cestou přímo při vstupech do areálu výstaviště. V předprodeji jsou k dostání také v informacích v podloubí olomoucké radnice a v info centru v Galerii Šantovka. Více informací najdete na www.flora-ol.cz
- Orientace v areálu výstaviště – Mapu areálu s vyznačenými zónami najdou návštěvníci na webu flora-ol.cz, doporučujeme však začít s prohlídkou v hlavní expozici – pavilon A (vchod z Wolkerovy třídy), zastavit se v sousední „zelené“ zóně, pokračovat areálem směrem k pavilonu E a dále parkem kolem sbírkových skleníků k občerstvovací zóně i pódiu s doprovodným programem. Uvnitř areálu je instalován přehledný orientační systém.
Vstupné na výstavu:
100 Kč – plnoplátci, 80 Kč – důchodci, studenti, 30 Kč – děti (6–15 let),
20 Kč školní výpravy (ZŠ a SŠ) od 10 osob včetně pedagogického dozoru.
210 Kč – rodinné vstupné (2 + 1 až 4 děti), zdarma – na průkaz ZTP a ZTP-P.
Na hromadné objednávky vstupenek - od 20 ks (do 4. 4.) 20procentní sleva.
Autor: Mgr. Radka Štědrá | Poslední úprava: 24. dubna 2014 (čt)