Khamoro nabízí školám workshopy a přednášky
Středisko Khamoro Charity Olomouc, které se věnuje etnickým menšinám, se kromě poskytování sociálních služeb – Komunitní centrum (nízkoprahové zařízení pro děti a mládež), Školička Khamoro a sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi Amaro Khamoro – zaměřuje také na osvětu veřejnosti týkající se zejména romské minority.
Mimo akcí pro veřejnost (Romská pouť, Den Romů, Den romského jazyka apod.) nabízí také workshopy a přednášky pro základní a střední školy v Olomouci a okolí. „Aktuálně jsme vytvořili novou koncepci workshopů pro širší škálu populace dětí a mladých lidí tak, aby oslovila interaktivní formou adekvátně k věku účastníků. Základní školy si mohou vybrat z programů určených pro děti na 1. stupni (Neznámí Romové I.) a pro děti na druhém stupni (Neznámí Romové II., Černobílý svět),“ přibližuje Martin Rejšek ze střediska Khamoro.
Workshopy Neznámí Romové jsou zaměřeny na základy historie Romů a jejich současného života. Nechybí představení významných romských osobností z kultury, politiky nebo sociální práce. Zábavnou formou jsou účastníci seznámeni s tradičními pokrmy, řemesly, hudbou a tancem, ale také s romským jazykem a hodnotami.
Program Černobílý svět pojednává zážitkovou formou o problematice diskriminace, (ne)tolerance mezi jednotlivými kulturami, vzniku předsudků. Pro mladší děti je workshop laděn jako setkání a povídání s „dívkou Arankou“ a poznávání její rodiny, zálib a rodné řeči. Pro starší je připravena forma práce na projektu, aktivity a psychosociální hry zaměřené na rozvoj empatie a vzájemného porozumění mezi různými kulturami. Součástí programu je i diskuse o nejčastějších mýtech spojených s Romy.
„Pro studenty středních, vyšších odborných a vysokých škol nabízíme besedy s našimi pracovníky nebo exkurze, jejichž součástí jsou zážitkové aktivity, promítání videí nebo představení služeb střediska Khamoro a sdílení zkušeností z praxe nízkoprahové klubovny, terénní práce s dětmi a rodinami, předškolního zařízení pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí,“ dodává Rejšek. V případě zájmu o workshopy, besedy či více informací kontaktujte Šárku Filipovičovou (email: sarka.filipovicova@olomouc.charita.cz; tel.: 739 246 033).
Autor: Martin Hála | Poslední úprava: 14. dubna 2014 (po)