Pravidla pro soužití se psy ve městě
Protože se stále množí dotazy s tématem psů, jejich pohybu ve městě a souvisejících vyhlášek, vybrali jsme ty nejčastěji se opakující a požádali o odpovědi na ně vedoucího odboru životního prostředí magistrátu Petra Loyku.
Musí mít i malý pes vodítko, když ho jen vypustím na travnaté ploše a nikam dál nepřecházím?
Pokud nemá nasazen košík, tak i malý pes musí být veden na vodítku. Je to stanoveno v článku 2 obecně závazné vyhlášky města Olomouce č. 8/2005 o udržování čistoty a pořádku na území města Olomouce. Jedinou výjimkou, která platí pro psa velmi malé rasy s malou tlamou a maličkého psa se spodním předkusem, je, že v městské památkové rezervaci, na značené cyklostezce a v městském parku nemusí mít nasazený náhubek. Ale pozor, na vodítku být musí.
Kde musí mít pes náhubek, vodítko a kde mohu venčit na volno?
Město je rozděleno na části, kde platí buď pravidlo „vodítko a náhubek současně“, nebo „na vodítku bez náhubku nebo volný pohyb bez vodítka s náhubkem“. První pravidlo je potřeba dodržovat v městské památkové rezervaci, městských parcích uvedených ve vyhlášce a na značených cyklostezkách, druhé pravidlo pak ve všech ostatních částech města. Zcela volný pohyb psa na veřejných prostranstvích bez vodítka i náhubku, avšak znovu zdůrazňuji, při zachování plné občanskoprávní či trestněprávní odpovědnosti, je dovolen jen v zónách pro volný pohyb psů. Těch máme ve městě 12, stačí se podívat do vyhlášky i její přílohy na stránkách města. Pejskaři jim říkají „výběhové zóny“. Pokud se ale ve „výběhové zóně“ porvou pejskařům psi, tak je to jenom jejich problém, protože ten, kdo psa vede, jej musí mít pod kontrolou.
Po realizaci protipovodňových opatření od mostu Velkomoravská po most u Povodí Moravy vznikl za veřejné peníze pěkný prostor jak stvořený k procházce kolem vody. Myslíte si, že jste jej vylepšil volně pobíhajícími „čokly“, nebo dostanete rozum a jejich pohyb na volno konečně zakážete?
Přiznávám, že pokud se bavíme o venčení psů, jde o nejdiskutovanější místo ve městě a nepejskaři mě rozhodně nešetří. Chtějí čistou a bezpečnou plochu s přístupem k řece, bez pobíhajících psů. Najít jiné místo pro novou „výběhovou zónu“ v této části města bude velký problém. Pejskaři si zase pochvalují, že mohou venčit psa na volno blízko sídliště. V této chvíli o jejím zrušení neuvažujeme. Nemůžeme ji přece zrušit bez náhrady.
Procházky se psem kolem řeky preferuje hodně pejskařů, ale když připravujete další protipovodňová opatření a zabýváte se okolím řeky, tak vyhodnocujete různé připomínky a na pejskaře nikdo nemyslí. Je to mimo váš zájem, že nás nikde ani neuvádíte?
I po realizaci dalších etap protipovodňových opatření se budeme snažit najít nějaké rozumné řešení. Rozhodně nechceme vyhánět pejskaře ze břehů řeky, nebo rušit „výběhové zóny“. Čeká nás etapa protipovodňových opatření v úseku od soutoku Mlýnského potoka s Moravou až k mostu na ul. Komenského u Bristolu. Bude to dle mého názoru naprosto nejnáročnější část budování ochrany města před povodněmi. Ano, řekl jsem, že při přípravě protipovodňových opatření v podmínkách našeho města považuji za dobré řešení to, na kterém se shodnou město, správce toku, ekologická občanská sdružení, architekti a památkáři. A že nesmíme zapomínat na právními předpisy podložené zájmy rybářství a myslivosti. No a za město můžu slíbit i hledání řešení pro pejskaře, prověřování vhodných lokalit pro „výběhové zóny“. Vždyť příprava nové vyhlášky je přímo závislá na stanovení vhodných, dostupných a nekonfliktních zón pro volný pohyb psů. A tady očekávám i návrhy od pejskařů. Všechny je prověříme.
Jak vysoká sankce za porušení vyhlášky nám hrozí, když necháme psy pouze vyběhat před domem? Čemu to vlastně vadí, když si ráno malí psi spolu hrají u domu? Nebo snad vadí to, že pes někdy zaštěká?
Porušení povinností stanovených v městské vyhlášce občanem je přestupkem a za ten je možno uložit buď přímo na místě blokovou pokutu ve výši až 1000 Kč, anebo v přestupkovém řízení před správním orgánem pokutu ve výši až 30 000 Kč. Je-li tedy někomu v rámci přestupkového řízení uložena sankce ve formě pokuty, ukládá se mu ze zákona současně i povinnost zaplatit ještě tzv. náklady řízení v paušální částce 1000 Kč. No a pokud jde o to štěkání, tak někteří pejskaři si často nechtějí uvědomit, že jejich psi dovádějící u domu ruší ty, co v tom domě bydlí.
Myslíte si, že vyhláška zabývající se psy k něčemu je?
Dodržování naší městské vyhlášky minimalizuje možnost napadení člověka psem, protože napadení člověka psem je zpravidla způsobeno chybou toho, kdo jej pustil na volno, nebo si psa nezabezpečil a on mu utekl. Mít psa ve městě znamená respektovat stanovená pravidla, při venčení uklízet exkrementy a zajistit, aby jeho nejlepší přítel člověka neobtěžoval a neohrožoval své okolí. Vždyť je to tak jednoduché.
Jako pejskaři platíme městu, tím přispíváme i na čistotu nebo ne?
Z rozpočtu města hradíme mimo jiné provoz košů na psí exkrementy se zásobníky a sáčky, které máme ve městě rozmístěny. Jsou to celokovové koše s krytým zásobníkem sáčků. Zásobníky sáčků rozmisťujeme i samostatně. Protože někteří nejsou schopni si po svém psovi uklidit, na odstranění psích výkalů jsou používány mobilní vysavače. Tato nedílná součást péče o čistotu města stojí statisíce. Rozmístění košů řešíme s komisemi místních částí a Technickými službami města Olomouce, a. s. Spotřeba sáčků díky krádežím neustále roste. Do košů i zásobníků sáčky pravidelně doplňujeme. Za rozumné považuji vzít doma sáčky zbylé po nákupu a takto je znovu použít. Hodně pejskařů to tak dělá.
Neuvažuje město o tom, že by místo doplňování sáčků do košů raději dávalo příslušný počet sáčků jednotlivým majitelům psů přímo osobně do ruky, například při placení poplatku za psy?
V letošním roce vyhodnotíme i tuto možnost. Názory jsou opravdu různé. Setkávám se jak s požadavkem přidělování sáčků na registrovaného, platícího majitele psa, tak i s názorem „platbu chci uhradit městu elektronicky z účtu a v místě, kde bydlím, požaduji městem zajištěnou službu“. Tím je myšlen zásobník se sáčky, nebo koš se sáčky. Diskuse na téma, kam umístit nový koš nebo zásobník se sáčky ale často vygraduje požadavkem „zakažte vstup se psy do blízkosti našeho domu a vedle přidejte koš i zásobník“.
Autor: Tiskové oddělení | Poslední úprava: 24. února 2014 (po)