Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Šangri-la zve na setkání s horolezci i diplomaty

Šangri-la zve na setkání s horolezci i diplomaty

Šangri-la zve na setkání s horolezci i diplomaty

3. ledna 2014 (pá)

Tisíce Olomoučané už zhlédly unikátní výstavu Šangri-la, která je jakýmsi kukátkem do fantaskního světa čtyř asijských zemí, Bhútánu, Nepálu, Indie a Tibetu. Expozice je dle autora, cestovatele Rudolfa Švaříčka, současně i magickou cestu za bájným údolím věčného štěstí Šangri-la, skrytým hluboko v Himálaji.

Návštěvník zažije procházku tropickým pralesem, návštěvu buddhistického chrámu, ochutnávku z indického tržiště či pobyt uvnitř nomádského stanu. Nyní se navíc chystá série doprovodných přednášek zajímavých osobností včetně promítání.

Už 20. ledna se v kapli Božího Těla v Univerzitní ulici odehraje přednáška a promítání s názvem Everest poprvé bez kyslíku v podání světového horolezce Petera Habelera. Habeler je horolezeckou legendou díky průlomovým výstupům na himálajské osmitisícovky alpským stylem, které podnikl spolu s Reinholdem Messnerem. Známý je především jejich výstup na Everest z roku 1978, kdy na nejvyšším bodě Země, ve výšce 8 850 metrů nad mořem, jako první stanuli bez kyslíkových přístrojů a podpory nosičů. O týden později, 28. ledna, se budou na stejném místě zájemci moci setkat s Hynkem Kmoníčkem, diplomatem, který působil také v Indii a bývalým velvyslancem v Austrálii. Jak organizátoři vysvětlují, pan Kmoníček je „chodící encyklopedií znalostí, jehož mimořádný dar jazyka graduje skvělou slovní show.“ Vyprávět bude především o zážitcích z doby působení v Indii. V únoru a březnu jsu pak na programu další setkání, mimo jiné například s Michalem Vičarem, který absolvoval cestu kolem světa v embéčku. Všechna setkání v kapli Božího Těla začínají v 19 hodin.

Výstava, která je k vidění v objektu bývalého autosalonu v Sokolské ulici, potrvá do konce března.

Čím je výstava Šangri-la zajímavá

Stovky autentických exponátů, jakými se nemohou pochlubit ani ta největší muzea, nejsou od návštěvníků odděleny sklem ani provazy, takřka všeho se naopak lze dotýkat a prohlížet si z bezprostřední blízkosti, což z jinak běžné prohlídky činí skutečně osobní zážitek. Velkou devízou výstavy je šíře jejího záběru, který pokrývá jak exotickou krajinu, přírodu či lidská obydlí, tak i duchovní sféru. „Vše začíná v barvitém animismu, působivém zrodu odlišných kultur. Projdeme bujnou džunglí s živými zvířaty. Expozici mnoha vděčných zážitkových instalací provází stovky velkoplošných fotografií a tisíce cenných sbírkových předmětů. Všude se mísí vůně buddhistických tyčinek, indického koření, čajů i lampiček yačího loje,“ popisuje výstavu cestovatel Rudolf Švaříček. Hosté výstavy se setkají se sněžným levhartem, tygrem či sloním bohem Ganešou a zahrají si na indický sitár či tibetské mystické mísy.

Fotografie:

| Poslední úprava: 3. ledna 2014 (pá)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: +420 585 513 111
Telefonní seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu