Mezi vlajkové lodě kultury míří další akce
Velké akce s bohatou tradicí a širokým záběrem i menší a novější aktivity, určené spíše menšinovému publiku – v návrhu rozpočtu Statutárního města Olomouce pro příští rok je podpora pro stovky akcí z oblasti kultury, sportu, cestovního ruchu, sociální či třeba zájmové činnosti.
Pokud jde o oblast kultury, v roce 2014 by dle návrhu, předloženého radě kulturní komisí, mělo být více akcí zařazeno mezi takzvané vlajkové lodě.
„Olomoucké kulturní prázdniny si letos odbyly úspěšně premiéru, a vzhledem k tomu, že se jednalo o akci novou, byla podpořena formou grantu. Od příštího roku bychom ji rádi zařadili mezi vlajkové lodě,“ konstatoval náměstek primátora Jan Holpuch s tím, že vlajkovými loděmi se myslí významné akce, jako jsou například Dvořákova Olomouc, Mezinárodní varhanní festival či AFO, které mohou počítat s dlouhodobou podporu ze strany města. „Do této kategorie navrhujeme zařadit dále velmi úspěšný festival Colores Flamencos, občanské sdružení Pastiche Filmz, která pořádá Přehlídku animovaného filmu, a také provoz G- galerie města Olomouce.“ Mezi dalšími navrženými podpořenými akcemi je například unikátní projekt Stopy paměti, činnost Konfederace politických vězňů, Divadelní Flora, provozní náklady Divadla Tramtarie a Divadla Konvikt či třeba ojedinělý festival Baroko.
„Vlajkové lodě jsou významné akce či tradičně podporované subjekty, které získávají finanční podporu přímo z rozpočtu města,“ vysvětlil náměstek Holpuch. Další peníze na kulturní akce budou rozděleny prostřednictvím grantové podpory v prvních měsících příštího roku. Už nyní je přitom možno podávat žádosti.
Celkově počítá návrh rozpočtu na oblast grantů a neinvestičních příspěvků s částkou 80 milionů korun. Například na kulturní akce je přitom vyčleněno 11 milionů korun, na potřeby sportovních oddílů a jejich akcí je v návrhu přes 35 milionů korun, přes 3 miliony zamíří na aktivity z oblasti životního prostředí a přes 16,5 milionu korun na sociální oblast. Provozní náklady velkých kulturních institucí, jako je Moravské divadlo či Moravská filharmonie, jsou přitom hrazeny z jiné kapitoly rozpočtu.
Prostředky na podporu neziskového sektoru získává město z výnosu hazardních her, ačkoliv mu to legislativa neukládá a řada radnic v tomto ohledu využívá tyto prostředky pragmaticky na jiné výdaje.
Autor: Mgr. Michal Folta | Poslední úprava: 5. prosince 2013 (čt)