Světelná fontána dominuje jižní části přednádraží
Slavnostní zprovoznění unikátní světelné fontány ve vnitřním prostoru okružní křižovatky 15. listopadu zakončilo proměnu jižní části území před olomouckým hlavním nádražím Českých drah.
V pořadí už III. etapa úprav přednádražního prostoru v Olomouci začala v červnu roku 2004. Navázala tak na výrazné změny, kterými prošel přednádražní prostor během prvních dvou etap rekonstrukce v letech 2001–2002. Zatímco úvodní část úprav v přednádraží zahrnovala nezbytné přeložky inženýrských sítí, vybudování podzemního parkoviště a podchodu včetně architektonického dotvoření prostoru mezi hlavním nádražím a sídlem krajského úřadu, ve III. etapě se jednalo spíše o technická opatření. V jižní části vznikla dvoukolejná tramvajová smyčka včetně zázemí pro potřeby Dopravního podniku města Olomouce a zastávek a odstavné plochy pro zájezdové a výlukové autobusy. Novou podobu dostal také příjezd k rychlozboží Českých drah a celý jižní prostor zpříjemňují sadové úpravy a mobiliář. K zajímavým prvkům patří zejména ozeleněná stěna ve směru k nádraží. Velmi důležitou součástí třetí etapy však bylo zejména nové dopravní řešení v jižní části přednádraží. Nově vybudovaná okružní křižovatka totiž oddělila individuální automobilovou dopravu od autobusové a umožnila všesměrný příjezd do podzemního parkoviště.
„Zvýšila se tím bezpečnost provozu v tomto území, protože přes rondel je napojen vjezd do dopravního terminálu MHD a okružní křižovatka zároveň zpomalila rychlost jízdy. Spolu s dalšími vybudovanými bezpečnostními prvky to zvýšilo také bezpečnost chodců v přednádraží,“ zdůraznil primátor Martin Tesařík.
Stejně jako v případě předchozích dvou etap rekonstrukce přednádraží byly projekční práce dílem olomouckého Stavoprojektu, stavební práce v celkové hodnotě 116,7 mil. Kč pak prováděla firma Skanska DS, závod Olomouc. Zhotovitel ukončil stavební práce dle smlouvy již v květnu.
Dodatečnou samostatnou stavbou se nakonec staly úpravy středové části okružní křižovatky s vybudováním světelné fontány nákladem 4,1 mil. Kč. Neobvyklá podoba středové části silničního rondelu vznikla v pracovním týmu za účasti ing. Jiřího Fingera, který generální projektant Stavoprojekt Olomouc a.s. pro tento účel vytvořil, stavební práce opět realizovala firma Skanska DS. Slavnostní zakončení celé III. etapy bylo proto odsunuto až na listopadový termín po kompletním dokončení okružní křižovatky.
Unikátní světelná fontána
Vybudování zcela unikátní tzv. světelné fontány, což je 21 symetricky rozmístěných prosvětlených sloupů uvnitř okružní křižovatky, umožnil nový pohled na bezpečnostní hlediska. Zatímco dříve se u nás prosazoval hladký průhled okružní křižovatkou, v poslední době a také na základě zkušeností v zahraničí je naopak doporučováno, aby průhledu křižovatkou bránily v jejím středu různé objekty, a nutily tak řidiče sledovat jen nejbližší prostor.
Původně se zvažovalo umístění vodního prvku do středu rondelu. Ten by však nemohl být v provozu v zimním období kvůli bezpečnosti provozu. Nakonec bylo zvoleno rozmístění 21 barevných zevnitř prosvícených sloupů, které díky světelnému zdroji na bázi LED diod vytvářejí na plastovém stínítku povrchu sloupu různé obrazce, jejichž tvar a výměnu řídí počítač. Vnitřní plocha okružní křižovatky je doplněna stříhanou zelení a povrch pokryt valouny štěrku. Pro křižovatku s unikátním středovým provedením zpracovalo bezpečnostní audit Centrum dopravního výzkumu Brno.
Rekonstrukci přednádraží zakončí IV. a V. etapa
Olomoucké přednádraží je důležitým uzlem městské i regionální dopravy. Dokončení navazující třídy Kosmonautů, vybudování komplexu administrativně obchodního centra a umístění sídla krajského úřadu ještě zvýšily význam tohoto prostoru. Rada města Olomouce proto v létě roku 2000 schválila realizaci rozsáhlé rekonstrukce přednádražního prostoru.
V současné době se projekčně připravuje realizace závěrečných dvou etap, které si vyžádají investiční náklady ve výši dalších zhruba 200 milionů korun.
„Cílem úprav přednádraží rozdělených do pěti etap bylo vytvořit moderní vstupní bránu do města. Závěrečné dvě etapy budou zahrnovat zejména úpravy prostoru mezi parkovištěm u pošty a hotelem Sigma včetně propojení tramvajových větví mezi třídami Kosmonautů a Masarykovou. Realizaci stavebních prací předpokládáme v roce 2007,“ řekl náměstek primátora Miroslav Petřík.
Autor: Mgr. Ivan Rašťák | Poslední úprava: 28. listopadu 2005 (po)