Olomouc už není centrem armády
Už od 18. století patřila Olomouc mezi nejvýznamnější armádní centra. Toto prestižní postavení nyní ztrácí. Armáda šetří a centralizuje své útvary do hlavního města. Stovky lidí tak budou muset hledat práci i bydlení jinde, pro opuštěné vojenské objekty bude těžké najít jiné využití. Velitelství společných sil, které tu deset let sídlilo, letos na podzim končí. Už na začátku července město opustilo 250 vojáků.
Velitelství společných sil Armády ČR, které v Olomouci vzniklo 1. prosince 2003 sloučením vzdušných a specializovaných sil, skončí oficiálně 1. října 2013. Místo něho vzniknou v Praze dvě menší velitelství pozemních a vzdušných sil. I když má Olomoucký kraj stále největší počet vojenských posádek v republice, ztrácí Olomouc své mnohaleté prestižní postavení významného posádkového města a změny negativně poznamenají celý region.
Město s odchodem vojska nesouhlasí
Vedení města s odchodem prestižního armádního útvaru nesouhlasilo už od začátku. Primátor Martin Novotný kvůli tomu několikrát jednal s vrcholnými představiteli armády a proti rozhodnutí ministerstva obrany se opakovaně ohradil. Armáda zdůvodnila zrušení olomouckého velitelství úsporami, které si od centralizace útvarů slibuje. „Argumenty o plánovaných úsporách mě nepřesvědčily. Olomouc je po staletí centrem armády a měnit to, co má ve městě tradici, nepovažuji za správné. Osobně jsem usiloval o to, aby se tento krok dal alespoň odsunout, diskuse na toto téma měla být hlubší a reforma propracovanější,“ vysvětlil primátor Martin Novotný.
Vojáci odcházejí i s rodinami
Z celkového počtu 250 osob, které mělo velitelství Společných sil, již více než polovina našla uplatnění v nových strukturách armády ať již přímo na obou velitelstvích pozemních a vzdušných sil v Praze, které zahájily svou činnost 1. července, nebo u jiných součástí armády. „Pro další více než čtyři desítky lidí se uplatnění hledá. Tři desítky vojáků z povolání se rozhodly ukončit svůj služební poměr a bohužel pro necelé dvě desítky občanských zaměstnanců v současné době nemáme volné pozice,“ vyčíslila mluvčí Generální štábu AČR Jana Růžičková.
Olomouce se tedy restrukturalizace nedotkne primárně v masivním poklesu počtu osob, ačkoli ani tento moment se Olomouci nevyhne. Společně se zaměstnanci armády totiž město opustí i jejich rodiny. Podle primátora však jde především o organizační krok, který bude ve svém důsledku znamenat podstatnou změnu významu Olomouce jako strategického, historicky podmíněného vojenského sídla. „S takovýmto snížením významu a prestiže města se můžeme jen těžko smířit,“ uvedl primátor s tím, že k určité úrovni života v zemi patří i mnohotvárnost aktivit v regionech, v rozumné kombinaci centralizace a decentralizace institucí, proto s plánovanými změnami nelze souhlasit.
Pozitivní zprávou je to, že 153. ženijní prapor ve Chválkovicích, který je důležitým partnerem Integrovaného záchranného systému Olomouckého kraje v případě krizových situací, zůstane zachován. Jeho součástí by i po změnách mělo zůstat 250 vojáků ze současných 350. „Ženijní prapor zůstává a bude stejně jako kterýkoliv útvar Armády ČR připraven poskytnout kdykoliv pomoc,“ ujistil nynější ministr obrany Vlastimil Picek.
Co bude s kasárnami?
Se stěhováním souvisí logicky také to, že řada objektů, které armáda dosud využívala, zůstane opuštěna. Areál Žižkových kasáren, kde bylo dislokováno Velitelství společných sil, mezi ně ale patřit nebude. „Vzhledem k tomu, že areál je po rekonstrukci a dobře vybaven, přesunou se do něho, kromě těch prvků, které zde zůstávají i po zrušení velitelství, jiné součásti armády z dalších objektů v Olomouci,“ uvedla mluvčí Jana Růžičková. Do areálu Žižkových kasáren se tak postupně přesune například velitelství Vojenské policie, Krajské vojenské velitelství, Vojenská stavební a ubytovací správa, prvky Agentury finanční, Agentury logistiky a Agentury komunikačních a informačních systémů, rekrutační pracoviště a další. Kromě toho se sem přestěhuje z Lipníku nad Bečvou 103. středisko CIMIC/PSYOPS. „Kapacita kasáren tak bude naplněna na téměř sto procent. Proces dislokace vojenských útvarů do Žižkových kasáren bude ukončen pravděpodobně do poloviny roku 2014,“ dodala.
Díky těmto krokům by tak měl resort obrany do konce letošního roku opustit v Olomouci celkem osm objektů, které ale pravděpodobně jen těžko najdou nové využití. Mezi ně patří například Hanácká kasárna v centru města. „Tento objekt pro nás představuje z hlediska údržby nemalé náklady. V okamžiku, kdy bude rozhodnuto o vyřazení objektu z užívání Armády ČR – předpoklad je, že se tak stane k 1. 1. 2015 – bude areál nabídnut jiným organizačním složkám státu. Pokud o něj tyto složky neprojeví zájem, teprve potom bude nabídnut k odprodeji,“ doplnila Růžičková.
„Popravdě, město Olomouc není v situaci, kdy by mohlo armádě s těmito nemovitostmi jakkoli pomoci. Jako samospráva bychom ale rádi podpořili diskusi na státní úrovni, které z těchto objektů by se daly případně využít k řešení problémů typu Úřad práce apod.,“ podotkl primátor.
Autor: Tiskové oddělení | Poslední úprava: 18. července 2013 (čt)