Cyklistům poslouží další nové cyklostezky
Již na podzim budou moci cyklisté využít další část Moravské cyklotrasy, tentokrát v oblasti sídliště Povel. Koncem roku by pak měla být dokončena také nová cyklostezka vedoucí z Černovíra do Hlušovic. Radní na svém posledním jednání schválili zadání těchto dvou zakázek vítězným firmám.
Do konce letních prázdnin by tak stavební firma LB 2000, s.r.o., měla postavit další důležitou část Moravské cyklotrasy. Svou stavbou naváže na již realizovaný úsek na křižovatce ulic Polská a Tolstého, stezku pak povede po stávající komunikaci v ulici Tolstého a dále po již vybudované stezce pro chodce a cyklisty kolem Lidlu ke křižovatce Velkomoravská. Za ní je již navržena mimo komunikaci jako samostatná cyklostezka na pravé straně Schweitzerovy ulice. U Voskovcovy ulice pak stezka cyklisty převede na druhou stranu ulice a povede až ke křižovatce Schweitzerova X Slavonínská. Dělicím ostrůvkem stezka přejde přes Slavonínskou ulici a dál už povede jako společná stezka pro chodce a cyklisty k ulici Požárníků. Celkem tento úsek měří 1827 metrů, z nichž 1339,4 metrů bude postaveno nově. V rámci stavby firma upraví a předláždí 2 autobusové zastávky, osadí nové veřejné osvětlení a zabývat se bude i sadovými úpravami.
Díky nové části Moravské cyklotrasy budou moci Olomoučané bezpečněji dojet na kole např. do zaměstnání, vybudování cyklostezky má však i nadnárodní význam, kdy se Olomouc postupným dobudováváním částí trasy napojuje na projekt dálkové mezinárodní Moravské stezky.
Projektová dokumentace předpokládala náklady ve výši 10,5 milionu korun vč. DPH, vítězná firma však nabídla realizační cenu 6 118 772,41 korun. Velkou část nákladů by přitom měla pokrýt dotace z Regionálního operačního programu Střední Morava, a to až 85 %.
Zhruba za půl roku se cyklisté projedou také po nové cyklostezce mezi Černovírem a Hlušovicemi. Předpokládané náklady na vybudování 2171 metrů dlouhé nové společné stezky pro chodce a cyklisty v šířce 3 metry byly 12,856 milionů korun, vítězná firma STRABAG, a.s., však zakázku získala za nabídkovou cenu 6,3 milionu korun s DPH. Vzhledem k tomu, že se budovaný úsek cyklostezky nachází na dvou katastrech, Olomouce a Hlušovic, budou se obce o náklady poměrně dělit. Stejně tak se mezi Olomouc a Hlušovice rozdělí dotace z Regionálního operačního programu Střední Morava, která by měla pokrýt až 85 % uznatelných nákladů.
„Díky vybudování nové cyklostezky se město Olomouc pro cyklisty i pěší pohodlně propojí s obcí Hlušovice, kde se napojí na již existující a velmi oblíbenou stezku, která pokračuje směrem do Dětřichova, Bohuňovic a dále. Cyklisté tak konečně budou mít možnost pohodlně a bezpečně dojet z Olomouce až do Šternberka,“ řekl náměstek primátora Ivo Vlach. Současně se zrekonstruuje stávající povrch cesty využívané cyklisty, který vede převážně po nezpevněných polních a lesních cestách s nevyhovujícím a za deště velmi těžko sjízdným povrchem.
Šanci na vybudování má i další cyklostezka ve městě. Statutární město Olomouc se bude ucházet o dotaci na projekt cyklostezky Chválkovice – Týneček. Radní souhlasili s podáním žádosti v rámci výzvy pro poskytování příspěvků na výstavbu a údržbu cyklistických stezek pro rok 2013, kterou vyhlásil Státní fond dopravní infrastruktury. Stezka, jež by propojila Chválkovice s Týnečkem, by tak výrazně přispěla k větší bezpečnosti cyklistů v dopravou velmi zatížené části města.
Projektová dokumentace předpokládá náklady na vybudování cyklostezky ve výši zhruba 5,7 milionu korun. Až 65 procent plánovaných stavebních nákladů by však mohla pokrýt právě dotace ze SFDI. Zbývající část, tj. 2,3 milionu korun, by byla vykryta z rozpočtu města. Výběrové řízení na zhotovitele stavby by mělo být vyhlášeno během měsíce srpna.
Autor: Mgr. Radka Štědrá | Poslední úprava: 15. května 2013 (st)