Žirafí mládě dostalo jméno po nejlepším českém reprezentačním kanonýrovi
Tříměsíční žirafí mládě z olomoucké zoologické zahrady bude už navždy spojeno s českým fotbalem. Národní tým dnes krátce po poledni pokřtil samečka podle svého bývalého hráče, nejlepšího kanonýra české reprezentační historie Jana Kollera.
Informace o chovu Žirafy Rothschildové v olomoucké zoo
Zoo Olomouc je chovem žiraf věhlasná, neboť se zde nachází jedno z nejvýznamnějších stád v Evropě. Chovají se zde od roku 1977, když přišel první chovný pár samec Tom a samice Lindy–Lou, která byla velmi geneticky cenná, neboť její rodiče pocházeli z volné přírody. Skutečné zakladatelky chovu byly samice Lena a Zuzana. Zoologická zahrada Olomouc se zapsala do historie chovu žiraf jedinečnou událostí v roce 1999, kdy samice Veronika přivedla na svět dvojčata. Tato dvojčata přežila, což se podařilo na celém světě pouze čtyřikrát. Veronika byla obdivuhodnou a příkladnou maminkou, jednou z dvojčat dokonce tahala za uši, aby jej postavila na nohy. Veronika na svět přivedla celkem deset mláďat a svým věkem 24 let patřila k nejstarším žirafám v České republice. Žirafy Rothschildovy chová 81 zoo v Evropě.
Žirafa je nejvyšší suchozemský savec planety, nemá díky své výšce potravní konkurenci. Jeho domovinou jsou africké savany. Jazyk žirafy dosahuje téměř 40 cm a žirafy ho používají při získávání potravy – omotávají jím větve, z nichž strhávají listoví. Žirafa příliš často nepije, jelikož při pití musí zaujmout složitou pozici, kdy je nezbytně nutné, aby do široka roztáhla končetiny od sebe, tím se však stává snadnější kořistí. Krk žirafy tvoří stejný počet obratlů jako lidský - sedm. Na hlavě žirafám po celý život rostou tzv. osikony, výběžky, které jsou při narození chrupavčité a kostnatí s postupem věku, samci je používají v boji.
Stádo může čítat pouze jednoho dospělého samce. Dospělí samci dosahují výšky cca 5,5 m. Mláďata se rodí převážně v ranních hodinách, a to proto, aby stačila nabrat sílu a následovat matku do bezpečí dříve, než si jich všimne případný predátor, který se v pozdějších hodinách dne vydává na lov. Dospělá žirafa má ve svých končetinách velkou sílu, jedním kopnutím může usmrtit dokonce i lva. Žirafí biorytmus je ojedinělý, žirafám stačí spánek po dobu pouhopouhých 20 minut denně.
Nebude se však jmenovat Honza, jak by se snad nabízelo, ale Dino. Právě taková byla oblíbená a všeobecně známa přezdívka hráče, který byl výjimečný nejen svým střeleckým apetitem, ale rovněž vysokým vzrůstem. Slavnostního okamžiku se zúčastnil také olomoucký primátor Martin Novotný, ředitel zoo Radomír Habaň a Miroslav Koutek, dlouholetý předseda olomouckého KFS.
Střelec Dino má radost, že bude mít jmenovce
Když se Jan Koller dozvěděl o nápadu dát malé žirafě jméno podle jeho fotbalové přezdívky, neváhal ani chvíli. „Zvířata mám rád a žirafy zvlášť. Tady v Monaku s dcerami také navštěvujeme zdejší malou zoo, v Česku jsme byli naposledy loni v létě v pražské Tróji, kterou jsme měli nedaleko od našeho domu,“ připustil, že náklonnost ke zvířatům se zvýšila i díky jeho ratolestem.
Myšlenka pojmenovat mládě Dino ho pobavila a potěšila současně. „Je fajn, že si doma stále vzpomenou na dobu, kdy jsme hráli za národní tým. Snad jsme s klukama něco pěkného odehráli, jsou to fajn vzpomínky,“ vzkázal ze svého monackého bydliště dne už legendární kanonýr.
Narážky na vysokou postavu ho doprovází celý život. „Bylo to tak už v žákovském věku a občas to zaslechnu dodnes, takže mně to vůbec nevadí. Přezdívka Dino ke mně patřila po většinou mé hráčské kariéry. Přišil mně jí už ve sparťanském béčku brankář Jirka Gabriel, bratr bývalého reprezentačního spoluhráče Petra. Snad podle filmu Jurský parky, který tehdy frčel – tam bylo dinosaurů hodně... A protože i v zahraničních klubech byli takřka vždy čeští spoluhráči, rychle se uchytilo i tam. Slyšel jsem na to“ zavzpomínal rodák ze Smetanovy Lhoty.
A je prý docela možné, že jednou vezme na svého žirafího jmenovce podívat i svoje nejbližší. „Pokud se někdy vydáme na Moravu, asi do olomoucké zoo zavítáme. Jsem na Dina zvědavý,“ připustil, že ho trochu neúčast na čtvrtečním křtu mrzí. V Monaku má však povinnosti, navštěvuje totiž intenzivní jazykovou školu.
O to více se bude těšit na dva nejbližší kvalifikační zápasy národního týmu.“Kvalifikaci mají kluci dobře rozehranou, rodí se zase kvalitní tým a poslední dva přípravné zápasy ukázaly slibné zlepšení. Máme hodně nových mladých hráčů, šest bodů by bylo pro zbytek kvalifikace skvělým počinkem,“ pozdravil Koller na dálku své nástupce.
Úspěchy nejen malému Dinovi, ale i české fotbalové reprezentaci popřál na místě také primátor města Olomouce Martin Novotný. „Musím říct, že jste Dinovi vybrali moc pěkné jméno a já věřím, že se mu s ním bude perfektně dařit a že ošetřovatelům i své žirafí rodině bude dělat jenom radost. Stejně tak bych chtěl popřát i vám, ať se vám zítřejší zápas vydaří a uděláte tak radost svým fanouškům. Doufám, že si pobyt i zápas v Olomouci užijete a že se sem zase brzy podíváte.“
Olomoucký Dino je bojovník
Malý Dino je už také velkou individualitou. S nadhledem řečeno si pohlídalo, aby zůstalo v roce 2012 jediným mládětem, o které se skupina rozroste. Matka Samantha (*2004, Olomouc) a otec Marc (*2004, Arnhem, Holandsko) se tímto samcem zasloužili o již 53. mládě žirafy Rothschildovy, narozené v olomoucké zahradě.
Mládě sice nemělo na růžích ustláno, neboť matka krátce po porodu onemocněla. Nejevila zájem o potravu, a tudíž pro ni bylo náročné cokoliv, i starost o mládě, kterému nemohla poskytnout dostatek mléka. Mládě se ale předvedlo jako bojovník a alespoň část mléka sálo přímo od matky. Pro bojovníky je příznačná i tvrdohlavost, a tak malý samec vyzkoušel odolnost ošetřovatele, který jej přikrmoval. Gumový dudlík odmítal, stejně jako se mu nelíbilo pití z láhve. Ani jeden z nich se ale nevzdal - ošetřovatel Vidlář ani malý samec. Po dvou měsících trpělivé práce však bylo možné přejít na potravu dospělých žiraf. Mládě mělo vyhráno!
Autor: Mgr. Jana Doleželová | Poslední úprava: 21. března 2013 (čt)