Nebezpečná zvířata ve městě
Na vině nejsou psi, ale majitelé. Pod pojmem nebezpečné zvíře ve městě si většina lidí představí především velké psy. Na odbor životního prostředí olomouckého magistrátu se pravidelně obracejí lidé, kteří si stěžují na nevhodné chování majitelů psů ze svého okolí a požadují po úřadu, aby podobným situacím zabránil zavedením přísných pravidel pro tzv. nebezpečná plemena psů v rámci městské vyhlášky.
„Takové ustanovení vyhlášky na úrovni města ale nelze vytvořit. Bylo by diskriminační a vztahovalo se pouze na psy určitých plemen s průkazem původu. Na psy bez průkazu původu a křížence by toto ustanovení nebylo možné uplatnit. A výsledek? Pouze diskriminace určité skupiny chovatelů a majitelů psů. Stojím si za názorem, že důsledné dodržování naší městské vyhlášky minimalizuje možnost napadení člověka psem,“ upozorňuje vedoucí odboru Petr Loyka. „Téměř všechny případy napadení člověka psem jsou výsledkem špatného vedení nebo zabezpečení psa. Pokud si někdo pořídí psa, bere na sebe závazek, že se o něj postará až do konce jeho života, zajistí, aby jeho pes neobtěžoval a neohrožoval své okolí, a bude po něm také venku uklízet exkrementy,“ dodal.
Strážníci jen letos do konce srpna rozdali více než 800 pokut za to, že pes nebyl na vodítku nebo neměl košík. Olomouc má přitom jasně stanovené zóny, kde se mohou psi volně pohybovat, a kde za to naopak hrozí postih. Tyto informace najdou majitelé na webových stránkách města.
Nekrmte kočky, varují odborníci
Zatímco opuštěné či agresivní psy mohou strážníci odchytit a odvézt do útulku v Olomouci, v případě koček tuto možnost zatím nemají. Zřízení kočičího útulku by proto městu velmi pomohlo. „V případě zprovoznění útulku pro opuštěné kočky je možné požádat odbor životního prostředí magistrátu o spolupráci. Nejen pro nás, ale i pro okolní obce může být velmi prospěšné, když se nějakému subjektu podaří zprovoznit nové zařízení pro kočky a budou tu dva útulky, které mohou dobře spolupracovat,“ podotkl Petr Loyka.
Také toulavé kočky přitom mohou znamenat ve městě velkou hrozbu. „Kočičky chované v bytě jejich majitelé pravidelně sledují a v případě nemocí jsou odborně léčeny. U těch toulavých je tomu jinak. Kočky a psi mohou být zdrojem až 150 onemocnění. Mezi nejčastější patří toxoplazmóza, toxokaróza a nemoc kočičího škrábnutí,“ upozornila Dagmar Čížková z odboru životního prostředí. K rozšiřování nemocí a množení koček výraznou měrou přispívá i „dobrodiní“ obyvatel města, kteří kočky krmí. Tím totiž vytvářejí místa, kde se zvířata koncentrují, a rychleji se tak mezi nimi šíří infekce. „Přikrmováním toulavých koček ohrožujete nejen zdraví svých spoluobčanů, zejména dětí, seniorů a nemocných, ale i své. To neznamená, že by se měl člověk přestat o toulavé kočky starat, ale měl by tak činit vždy jen zodpovědně, odborně, ve spolupráci s organizacemi, které se podílí na plnění úkolů ochrany zvířat,“ dodala.
Holubi – pohroma pro město
Krmení koček, ale i holubů může být přitom postiženo jako přestupek – znečištění veřejného prostranství. Nejen proto by se ale měli lidé krmení vyvarovat. „Nadměrné počty holubů znečišťují ulice, budovy, svým kyselým trusem způsobují trvalá poškození zdiva, střech, půdních prostor, ucpávání a poškozování okapových rour a rýn. Nenapravitelné škody vznikají zejména na historických památkách,“ vyjmenovává Dagmar Čížková. Každoroční boj s holuby není levná záležitost a město by raději ušetřené peníze využilo k jiným účelům.
Také majitelé nemovitostí vynakládají nemalé finanční částky na zabezpečení budov proti hnízdění a pohybu holubů. I holubi jsou přitom přenašeči závažných onemocnění – salmonelózy, chlamydiózy a významně se podílejí na přemnožení roztočů vyvolávajících alergie. Žádáme vás ve vašem vlastním zájmu: Nekrmte na veřejném prostranství městské holuby ani toulavé kočky!
Autor: Tiskové oddělení | Poslední úprava: 26. září 2007 (st)