Plavecký stadion, nebo velké brouzdaliště?
Již několik let se rozčiluji nad provozem na Plaveckém stadionu v Olomouci. Bazén nese označení plavecký, nicméně jeho návštěvníci nejsou nijak v užívání poskytovaných služeb usměrněni. Jedni plavou na délku, druzí na šířku, další jen tak v bazénu postávají.
Nejednou se mi stalo, že mě při plavání někdo kopl. Z plaveckého bazénu se stává spíše brouzdaliště a kondiční plavání bývá neuspořádaným provozem znemožněno. Velká část bazénu bývá pronajata pro tréninky, v důsledku čehož nezbývá pro veřejnost mnoho prostoru. Je pravdou, že pro kondiční plavání někdy, když není pronajatá část bazénu a neplave se na šířku, bývá vymezena jedna dráha, která však na tak velké město, jako je Olomouc, nemůže být dostatečným řešením.
Pro ty, kdo nemají zájem o kondiční plavání, ale chtějí se ve vodě odreagovat, byl v Olomouci postaven aquapark, který se potýká s nízkou návštěvností. Každé zařízení by se mělo specializovat na svůj typ návštěvníků, aby řádně plnilo své poslání. Kde jinde než právě na Plaveckém stadionu mohou Olomoučané kondičně plavat? Proč je Plavecký stadion takový paskvil a ve výsledku plně neuspokojí žádného návštěvníka?
Řada návštěvníků Plaveckého stadionu jistě svou snahu o kondiční plavání vzdala, neboť pro svou aktivitu nemají v tomto zařízení podmínky. Řada návštěvníků Aquaparku Olomouc byla pravděpodobně odrazena od pravidelnějších návštěv přeplněností tohoto zařízení zpočátku, když bylo nízké vstupné. V současné době naopak Aquapark Olomouc odrazuje své návštěvníky až příliš vysokým vstupným. Co brání nastavení vstupného na přijatelnou cenu pro obě strany? Tedy na jedné straně pro provozovatele a na druhé pro návštěvníky. Jsem přesvědčen, že při nižším vstupném by stoupla návštěvnost, a zároveň by aquapark uvítal návštěvníky, kteří by přestali chodit na Plavecký stadion.
Vedoucímu provozu Plaveckého stadionu Ing. Ivo Koláčkovi jsem navrhoval možnosti zlepšení provozu.
- rozdělení plaveckého bazénu do drah. Podle provozu by byly dráhy na šířku, případně na délku
- ke každé dráze umístit piktogram upravující směr plavání v drahách, aby se plavci nekřížili
- dodržování provozu by měli prosazovat plavčíci
Pan ředitel mi velice rychle a ochotně odpověděl, že jakékoliv řešení přinese stížnosti dalších návštěvníků bazénu a nejlépe bude nechat současný stav tak, jak je.
Snad by bylo dobré o těchto věcech diskutovat a psát. Olomouc si zaslouží zdravé a spokojené obyvatele. Plavání je jedním z nejzdravějších sportů. Proč si nemůžeme v Olomouci zaplavat a udělat něco pro své zdraví. Brouzdání ve vodě není náhrada plavání.
Snad můj e-mail bude námětem pro otevření širší diskuze.
Radek Eliáš, fyzioterapeut
Autor: Mgr. Michal Folta | Poslední úprava: 24. února 2012 (pá)