Znáte povinnosti majitele vodovodní přípojky?
Přesné vymezení pojmů a práv i povinností provozovatele i odběratele stanovil v roce 2001 zákon č. 274 Sb. O vodovodech a kanalizacích. Zákon jednoznačně určil vlastnictví. Neplatí tradiční představa, že „po vodoměr je to vodáren“.
Odpovědným vlastníkem vodovodní i kanalizační přípojky je vlastník pozemku či stavby připojené na vodovod. Tento zákon definuje vodovodní přípojku takto: vodovodní přípojka je samostatnou stavbou, tvořenou úsekem potrubí od odbočení z vodovodního řadu k vodoměru, není-li vodoměr, pak k vnitřnímu uzávěru připojeného pozemku nebo stavby.
Opravy a údržbu přípojek uložených v pozemcích veřejného prostranství zajišťuje provozovatel. Jiná situace nastává při výměně nebo rekonstrukci přípojek. Tyto náklady nese vlastník přípojky. Je-li přípojka na neveřejném pozemku, jakékoliv práce s ní spojené hradí vlastník přípojky. Ventil umístěný před i za vodoměrem je součástí vodovodní přípojky, jeho výměnu vždy hradí vlastník nemovitosti připojené na vodovod.
Odběratel musí umožnit pracovníkům vodáren přístup k vodoměru, chránit vodoměr před poškozením, zvláště v zimě musí být vodoměr ochráněn proti mrazu. Jakýkoli zásah do vodoměru či plomby, která jej chrání, je nepřípustný. Uzávěry před a za vodoměrem je vhodné zhruba jednou za měsíc uzavřít a otevřít, tedy několikrát nenásilně protočit tak, aby byla zachována jejich funkčnost.
Autor: Martin Hála | Poslední úprava: 25. října 2011 (út)