A co děti? V Olomouci si mají kde hrát. Přibývají nová hřiště
Mají si kde hrát? Na tuto již dávno zlidovělou otázku z textu známé bigbítové písně lze v Olomouci rozhodně odpověď kladně. Olomoucké děti i mladí lidé si tady opravdu mají kde hrát, respektive kde sportovat. Deset hřišť pro menší i větší děti, tři špičkově vybavené sportovní areály. To je letošní výsledek snahy olomoucké radnice dopřát obyvatelů města dostatek areálů pro volný čas. Přes dvacet dalších lokalit se dočkalo obnovy a znovuotevření už v předcházejících dvou letech. Malé i větší děti a sportovci tak mají ve městě stále více vhodných lokalit.
Samostatnou kapitolou jsou dětská hřiště. Už předloni se vedení olomoucké radnice rozhodlo každým rokem opravit, obnovit nebo vybudovat větší počet moderních, atraktivních a současně bezpečných dětských hřišť. Na mnoha místech Olomouce totiž sice teoreticky plochy pro hraní dětí byly, ovšem ve skutečnosti se jednalo o zanedbaná zákoutí s poničenými a tedy i nebezpečnými torzy někdejších herních prvků.
Hřiště každému na dosah
„Na začátku minulého volebního období jsme si předsevzali, že postupně obnovíme již zastaralá a nevyhovující dětská hřiště, aby si děti měly skutečně kde hrát. Původní malé opravy jednotlivých prolézaček se ale ukázaly jako neefektivní, proto jsme se vydali jinou cestou a přistoupili ke kompletním rekonstrukcím. Jsem velmi rád, že se nám podařilo zrekonstruovat nebo nově vybudovat místa, kam budou maminky s dětmi zase rády chodit,“ řekl už před časem k tématu primátor Martin Novotný.
Dalším důležitým krokem bylo rozhodnutí opravovat a budovat tato zařízení pro děti rovnoměrně a vyváženě ve všech částech města. Záměrem města bylo, zjednodušeně řečeno, v každé čtvrti nabídnout nejméně jedno kvalitní hřiště. „Chtěli jsme, aby byla kvalitní dětská hřiště rovnoměrně rozložena v jednotlivých částech města, aby byla všem dostupná v rozumné vzdálenosti,“ vysvětloval letos na jaře, když byl představen harmonogram prací pro rok 2011, Martin Novotný. Celkem bylo pro letošní rok na tento účel v rozpočtu města vyčleněno 5 milionů korun. Pohled na mapu lokalit, v nichž se letos podařilo areály určené pro hraní dětí vybudovat, svědčí o tom, že se záměr dát hřiště všem na dosah skutečně naplňuje.
Hotová jsou v tuto chvíli hřiště v ulicích Wolkerova a Topolová, u základních škol Helsinská a Heyrovského, děti si opět mohou hrát také v Blanické ulici, kde vloni na podzim vandal podpálil dřevěné herní prvky. Rozestavěná a před dokončením jsou dětská hřiště Zikova II a v Černovíře. „Jako poslední budou letos dokončeny opravy či obnovy hřišť a herních prvků v Tovární ulici a v Parku Malého prince,“ uzavírá výčet Milan Novotný, který má na odboru investic olomouckého magistrátu na starosti realizace staveb.
Na Kopeček děti láká hrad a žirafa
Mimo pořadí devíti hřišť ve městě nechala radnice letos opravit také velmi oblíbený a navštěvovaný areál na Svatém Kopečku, kousek od východu ze zoologické zahrady. Nedávno se ukázalo, že zdejší oblíbené dřevěné dětské atrakce už do značné míry podlehly zubu času, a tak musel být areál dočasně uzavřen. „Nechtěli jsme, aby před východem ze zoo byla holá planina, a tak jsme se dohodli na obnově hřiště,“ vysvětluje náměstek primátora Jan Holpuch.
Po odstranění starých a doplnění nových, vesměs dřevěných atrakcí, mohlo být hřiště letos v srpnu opět otevřeno a znovu je příjemným místem pro všechny, kdo čekají na vstup do zoo nebo se naopak už z procházky mezi zvířaty vrátili zpět. „Moc se nám to tady líbí, jsou tady nové atrakce, třeba jako tahle žirafa. Možná sem teď budeme jezdit častěji, nejen kvůli zoologické zahradě, ale i kvůli tomuhle hřišti,“ pochvalovala si Karla Polášková, maminka jednoho z dětí, které řádily na žirafě, na hradě a dalších nových atrakcích.
Na této vydařené akci spolupracoval magistrát s organizací Lesy města Olomouce, která se bude také starat o údržbu areálu. Spolu s devíti hřišti, jejichž opravu zajišťoval odbor investic olomouckého magistrátu, tak letos prošlo modernizací celkem deset dětských areálů.
Projekt nekončí, modernizovat se bude i v dalších letech
Letos, stejně jako vloni, bylo opraveno devět ploch určených k dětským volnočasovým aktivitám, v roce 2009 to bylo dokonce čtrnáct nových či obnovených lokalit. Existuje však také seznam míst, na které se zatím nedostalo. S jejich opravami se ale počítá v nejbližší budoucnosti. Do příštích let je takto naplánována stavba či rekonstrukce hřišť například v městských částech Lošov, Nový Svět, Nová Ulice, na jihu Nových Sadů, v Chomoutově či v areálu ZŠ Demlova. S ohledem na to, že za tři roky bylo obnoveno dvaatřicet lokalit, mohou si být obyvatelé výše uvedených čtvrtí jisti, že se dostane i na ně.
Ve většině případů, jako třeba u sportovních a dětských areálů základních škol Demlova a Rooseveltova či v ulicích Brněnská a Hraniční, se jedná o rekonstrukci či výměnu dožívajících a dosluhujících starých herních prvků. Například mezi ulicemi Peškova a Slavonínská by zase mělo vzniknout zcela nové hřiště jakožto zázemí pro jižní část nové zástavby na sídlišti Nové Sady. Zatím tomuto záměru ale bránil stavební ruch probíhající v celém tomto území. Nové dětské hřiště je navrženo také v Západní ulici, jeho stavbě ale musí předcházet terénní úpravy a celková úprava okolí. Další novinky jsou připraveny také pro ulice Sienkiewiczova, Ručilova, Varšavské náměstí a pro místní část Lošov. Záleží pak na tom, které lokality kdy vybere městská rada.
„Registrujeme takové potřebné lokality ve městě, dostáváme třeba podněty z komisí místních částí, a seznam takových míst pak připravíme pro městskou radu,“ vysvětluje vedoucí oddělení koncepce zeleně a rekreace odboru koncepce a rozvoje Ludmila Žaláková. Městská rada potom na začátku roku vybere podle míry potřebnosti a samozřejmě i podle finančních prostředků ta místa, která se budou v daném roce opravovat či dobudovávat.
Samostatnou kapitolou pak bývá konkrétní vybavení jednotlivých lokalit. Jiné představy mají rodiče dvouletého dítěte, jiné pak tatínci a maminky sedmiletého školáka. K tomu navíc je potřeba myslet na to, aby všechny atrakce plnily bezpečnostní normy. V tomto směru je tedy vhodné, aby se každý, kdo má nějaké návrhy či požadavky, obracel raději přímo na magistrát. Na řadě míst ve městě se totiž postupně objevují díky aktivitě některých osob či firem nové herní prvky, které nejsou bezpečné. Děti na takových herních prvcích, umístěných bez konzultace s odborníky, mohou přijít k vážnému úrazu, takže pak má dobrý úmysl velmi zlé následky. Ze strany města platí vždy snaha o maximální vstřícnost, nicméně podoba nových hřišť bývá prostě nutně výsledkem kompromisu, aby si to své našly děti odrostlé, stejně jako malé děti s maminkami, a aby vše dohromady bylo bezpečné.
Jak se bránit vandalům?
Prolézačky, houpačky a kolotoče mohou být sebekrásnější, když se ovšem najdou dostatečně drzí a bezohlední vandalové, rozhodnutí tyto prvky zničit, vyjde pak snaha radnice vniveč. Tak to muselo na lidi působit, když bylo v roce 2009 za statisíce korun obnoveno dětské hřiště v Blanické ulici, které ale vydrželo dětem jen jeden rok. Na podzim loňského roku totiž značná část dřevěných herních prvků po útoku vandala shořela. Letos bylo hřiště přednostně opraveno, doplněno navíc ještě o další herní zařízení, a nyní už slouží opět dětem.
Podobný problém měly atrakce na hřišti ve Smetanových sadech, rovněž poprvé opravené už v roce 2010. Ve stejném roce zde řádili vandalové, kteří zničili houpačky a další části mobiliáře. Také tuto škodu už město napravilo a zaplatilo obnovu či výměnu všech zničených prvků.
V tomto směru je vhodné připomenout, že následky některých útoků vandalů lze odstranit opravou poškozených atrakcí, v jiných případech, jako třeba po požáru v Blanické ulici, je nutné celé prvky rovnou vyměnit. Není třeba dodávat, že to je velmi drahá varianta.
Dalším hřištěm, o němž se s jistou nadsázkou dá říct, že se zde stejně obnovuje, jako poškozuje, je areál na Černé cestě. „Bydlíme na Černé cestě, ale hrát si s vnoučaty chodíme radši sem, když máme čas na takovou delší procházku. Tam u nás to nemá vůbec smysl, protože i když se to nedávno opravilo, už je to zase poničené,“ vysvětluje žena, která z lavičky spokojeně sleduje, jak se jejím dětem líbí na novotou zářících prolézačkách v Blanické ulici.
„V té lokalitě skutečně problém existoval. Bylo tam jej jedno staré hřiště, které už dávno z bezpečnostních hledisek nevyhovovalo, a tak se zbouralo a vystavělo nové. Jenže celé to místo je mimo dohled, a tak se tam pořád něco poškozuje,“ souhlasí Milan Novotný z odboru investic. „Teď se to ale změní, protože naproti tomuto dětskému areálu už vystavěli nový dům. Lidé z jeho oken uvidí přímo na hřiště, a tak si určitě pohlídají, aby tam nikdo nic neničil,“ dodává s důvěrou Novotný. Kromě toho, že si tedy hřiště pohlídají sami místní obyvatelé, je samozřejmě nutné, aby se těmto lokalitám věnovaly i hlídky městské policie. Na druhou stranu je ale jasné, že strážníci nemohou stát čtyřiadvacet hodin denně u všech dětských atrakcí, a tak to podstatná část břemene opravdu leží na obyvatelích daných lokalit a jejich pozornosti.
Pro sportovce umělé povrchy i tartany
Nejen pískoviště, prolézačky a klouzačky, tedy vesměs atrakce pro ty nejmenší děti, se skrývají pod pojmem hřiště. Ani odrostlejší školáci a další lidé, kteří mají zájem o sportovní vyžití, se v Olomouci nemusí nudit. Jen během roku 2011 prošly díky investiční politice města velmi zásadními opravami tři sportovní areály, a to areál DHK Zora, TJ Milo a sportovní zázemí Základní školy Heyrovského. V případě těchto hřišť, doskočišť a běžeckého oválu se jednalo o milionové investice, jejichž výsledkem jsou pak špičkové technické podmínky pro všechny, kdo tato zařízení využívají.
Sportoviště Zory získalo letos moderní technologické prvky, konkrétně tartanový povrch a umělý trávník s křemičitým vsypem. Město na tato vylepšení dalo jeden milion korun. TJ Milo se letos dočkalo podobného dárku, když získalo na svá dvě menší hřiště umělý trávník s granulovým vsypem. Také tato investice vyšla městský rozpočet na milion korun.
Zásadní úpravy probíhají ještě nyní v areálu ZŠ Heyrovského. Na velkém hřišti bude umělý trávník s granulovým vsypem, modernizace čeká zdejší basketbalové hřiště, atletický tartanový ovál, doskočiště a také menší hřiště na malou kopanou, které získá naopak přírodní trávník. Tyto rozsáhlé úpravy, které vyjdou na několik desítek milionů korun, mají podle plánů skončit v listopadu.
A jak je to s využitím takto opravených sportovišť? Areály DHK Zora a TJ Milo slouží přednostně členům těchto oddílů, na Zoru ale chodí cvičit i školáci z nedaleké ZŠ 8. května a TJ Milo zase pronajímá hřiště na malou kopanou. Sportovní areál u ZŠ Heyrovského bude sloužit i veřejnosti, přičemž se o dodržování režimu na hřištích bude po dokončení celého areálu v listopadu starat správce.
Kdyby se tedy Olda Říha z Katapultu někdy chtěl v Olomouci zeptat, zda si tady děti mají kde hrát, odpověď by byla jasná. Ano, mají, a nejen děti.
Autor: Mgr. Michal Folta | Poslední úprava: 30. září 2011 (pá)