Ergodiagnostika – vyšetření budoucnosti
Občanské sdružení InternetPoradna.cz v Olomouci zavádí novou metodu ergodiagnostika, která velmi úzce propojuje práci lékaře, ergoterapeuta a sociálního pracovníka. V rámci služby sociální rehabilitace Restart mohou její uživatelé vyzkoušet proces komplexního vyšetření, který určí především to, co jsou s ohledem na zdravotní stav schopni dobře zvládnout. Díky tomu pak mohou lépe sehnat vhodnou práci.
Služba sociální rehabilitace je určená osobám se zdravotním postižením. Jedním z cílů je nalezení vhodného zaměstnání. „Problémem pro osoby se zdravotním postižením není existence diagnózy, ale neznalost, jak s ní žít a jaké zaměstnání s ní vykonávat,“ říká vedoucí služby Jaroslava Lochmanová. „Zaměstnavatelé jsou na tom stejně. Většinou raději ani nepřijmou člověka s postižením do pracovního poměru z obavy, že na úkol nebude stačit,“ řekla.
Na vině jsou také velmi obecně psané pracovní rekomandace, tedy doporučení vydávané posudkovými lékaři, které obsahují výčet činností, kterým by se osoba s postižením měla vyhnout. Rekomandace bývají v mnoha případech napsány příliš obecně (např. Zákaz práce ve výškách a v nočních směnách).
Zlepšit to má právě ergodiagnostika. Jedná se o komplexní metodu vyšetření, určující takzvaný zbytkový potenciál, tedy to, co může osoba se zdravotním znevýhodněním zvládnout v pracovním poměru. Při vyšetření lékař zkoumá například jemnou motoriku ruky, manipulaci s břemeny, vhodné polohy, koncentraci, motivaci atd. Výsledná zpráva obsahuje také doporučení pro výkon vhodného zaměstnání včetně doporučené délky pracovní doby.
Na rozdíl od pracovní rekomandace je pozitivní, tedy obsahuje výčet aktivit, které testovaný zvládne. „ Našim uživatelům služby sociální rehabilitace pak můžeme v návaznosti na tuto zprávu pomoci najít zaměstnání ze zprávy vycházející,“ shrnuje Lochmanová. Popisovaný proces tak snižuje riziko toho, že zaměstnanec pracovní úkol nebude zvládat, což pomůže jim i zaměstnavatelům. Tato metoda je velmi využívána v zahraničí.
Služba sociální rehabilitace Restart se kromě nabídky ergodiagnostického vyšetření zabývá výchovně vzdělávacími aktivitami pro osoby s postižením. Do sociální rehabilitace se mohu zájemci přihlásit na číslo 736 447 248, 587 406 126, restart@iporadna.cz.
Autor: Martin Hála | Poslední úprava: 24. února 2011 (čt)