Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Za pět let se výrazně změnila síť cyklostezek, změnit se musel i cyklogenerel « Tiskové zprávy « Média

Sociální sítě

Média » Tiskové zprávy » Za pět let se výrazně změnila síť cyklostezek, změnit se musel i cyklogenerel

Za pět let se výrazně změnila síť cyklostezek, změnit se musel i cyklogenerel

Za pět let se výrazně změnila síť cyklostezek, změnit se musel i cyklogenerel

21. února 2018 (st)

Už před pěti lety byly zpracovány podklady pro cyklogenerel, mapový podklad se všemi cyklostezkami, smíšenými stezkami, cyklopruhy a cyklotrasami v Olomouci. Za pět let se ovšem situace v terénu výrazně změnila, přibyly nové cyklostezky a cyklopruhy, změnila se legislativa a město také přijalo několik podnětů z řad veřejnosti či KMČ na úpravu a trasování cyklostezek. Základní dokument proto nyní musel být podstatně aktualizován.

„Projektant spolu s cyklokoordinátorem města veškeré změny v terénu prověřil a zjištěná fakta pak zanesli do aktualizovaného dokumentu,“ uvedl náměstek primátora Aleš Jakubec. „Za tímto účelem se uskutečnilo také nové sčítání pohybu cyklistů na stejných úsecích jako před pěti lety, aby se data dala porovnávat v čase a na změny reagovat v rámci stanovení priorit v budování cyklosítě,“ dodal Aleš Jakubec. Do dokumentu byla promítnuta i data ze sčítání dopravy, provedeného v rámci právě zpracovávaného plánu městské udržitelné mobility, a také například data ze sčítání, provedeného Ředitelstvím silnic a dálnic.

Vznikla tak aktualizovaná mapa cyklogenerelu dle které se bude moci orientovat a plánovat v dalším období. Tato mapa byla provedena na podkladu, na kterém je zpracována Koncepce rozvoje cyklistické dopravy v Olomouckém kraji a tak je plně kompatibilní s krajským dokumentem. Přehledný dokument obsahuje velké množství dat, ukazuje například nejfrekventovanější úseky z pohledu cyklistů či řidičů motorových vozidel, data ze sčítání uživatelů, závady, které je třeba odstranit, a další důležitá data. Samostatná přehledná mapa bude tak jako doposud sloužit jako územně plánovací dokument při všech územně plánovacích činnostech na území města Olomouce.

Z terénního šetření mimo jiné vyplynula i potřeba určitých úprav. Bude například nutné upravit vodorovné i svislé dopravní značení, některá řešení už dnes neodpovídají současné legislativě. Rovněž se ukázalo, že na některých cyklostezkách jsou závady, plynoucí z neudržování zeleně.

Radní se na včerejším jednání s aktualizovaným cyklogenerelem seznámili a souhlasili s návrhem vložit aktualizovaná data do evidence územně plánovací činnosti jako územní studii.

| Poslední úprava: 21. února 2018 (st)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00 (18:00)
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu