Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Nová pítka Ivana Theimera už mají konkrétní podobu « Tiskové zprávy « Aktuální informace

Sociální sítě

Aktuální informace » Tiskové zprávy » Nová pítka Ivana Theimera už mají konkrétní podobu

Nová pítka Ivana Theimera už mají konkrétní podobu

Nová pítka Ivana Theimera už mají konkrétní podobu

11. května 2017 (čt)

Dvě nová pítka pro Olomouc, jedno pro Horní, druhé pro Dolní náměstí. Vytvoření bronzových odlitků hlavic pítek podle grafických a voskových modelů vytvořených Ivanem Theimerem nebo výběr zhotovitele pro samotné umístění pítka, to jsou kroky, které se budou v této souvislosti odehrávat v nejbližších měsících.

„Po dokončení pak veřejný prostor v centru Olomouce významně obohatí dva nové výtvarné a především funkční prvky od světově uznávaného sochaře Ivana Theimera,“ uvedl primátor Antonín Staněk. Radní na včerejším jednání schválili objednávku těchto děl.

Sochař a olomoucký rodák Ivan Theimer, jehož díla zdobí významná místa v celé Evropě, včetně například Elysejského paláce v Paříži, vytvoří podle svých grafických návrhů hlavice pro pítka. Nejprve vznikaly laserové podklady, poté voskové modely a z nich nakonec sádrové a bronzové odlitky hlavic. „Vytvořením bronzových odlitků jsme pověřili slévárnu v toskánské Pietrasantě a celý proces bude v nejbližších týdnech probíhat pod dohledem samotného Ivana Theimera, který má v blízkosti slévárny ateliér. Důležitým úkolem bylo sehnat i odpovídající mramorové dříky neboli sloupky, které ponesou bronzové hlavice. Jeden již je v Olomouci a pochází z doby tvorby Ariónovi kašny a druhý po dohodě s panem Theimerem objednáme v Itálii. Půjde o materiál podobný tomu, jaký je použit například na oltáři patronky města svaté Pavlíny,“ upřesňuje investiční náměstek primátora Filip Žáček.

Rovněž pítka ponesou, stejně jako kašna z dílny Ivana Theimera na Horním náměstí, motivy legendy o řeckém básníku Arionovi zachráněném delfínem. Například na Horním náměstí se pítko vrátí před radnici do míst, kde již v minulosti býval umístěn zdroj pitné vody pro Olomoučany, tzv. křížová studna. „Jsem rád, že se nakonec podařilo najít kompromis na umístění pítek i s národním památkovým ústavem a obyvatelům a návštěvníkům města tak nabídneme možnost osvěžení především v parních letních měsících,“ dodává náměstek Žáček.

Jednání Rady města Olomouce se včera zúčastnil také olomoucký architekt a spolupracovník Ivana Theimera Pavel Pospíšil. Ten přislíbil, že by vše mělo být hotovo ještě v tomto roce. „Těší mne, že se spolupráce s olomouckým rodákem, respektovaným v uměleckém světě, blíží do úspěšné realizace,“ dodal náměstek Martin Major, který již dříve s umělcem o pítkách jednal.

Fotografie:

Poslední úprava: 11. května 2017 (čt)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČO: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00 (18:00)
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu