Slavná Flora si zaslouží důstojnější prostředí
Věhlas Olomouce už desítky let šíří proslulé výstavy květin Flora. V posledních letech se ale množily hlasy, že tak kvalitní a desítkami tisíc návštěvníků vyhledávaná akce by měla mít poněkud důstojnější kulisy. Pavilon A, který vyrostl na výstavišti v šedesátých letech, už dnes prostě nestačí kvalitou poskytovaného zázemí ani některými technickými parametry. V letošním roce naštěstí konečně začne dlouho připravovaná rekonstrukce, díky níž se tato část Smetanových sadů promění ve výstaviště pro 21. století.
„Vážíme si skvělé pověsti značky Flora, je to takové olomoucké rodinné stříbro,“ říká náměstek primátora Martin Major. Vysvětluje tím, proč bylo město odhodlané pustit se do série oprav a dostaveb, které si přitom vyžádají desítky milionů korun. „Důležité je, aby byl park opravdu pro lidi přitažlivý a aby se budova hlavního pavilonu dostala do takového technického stavu, aby byla zajímavá pro vystavovatele a konkurenceschopná i v jednadvacátém století. Chceme, aby Flora i nadále přitahovala do Olomouce takové množství návštěvníků jako dříve,“ dodává Martin Major.
Pavilon A, cesty v parku a také ulice Štítného
Letos na podzim začne hlavní část proměny Výstaviště Flora Olomouc, rekonstrukce a dostavba pavilonu A a zázemí pro vystavovatele a další prostory.
Mimo to se v olomouckých parcích postupně obnovuje cestní síť a modernizuje mobiliář. Od loňska jsou opravené cesty ve Smetanových sadech, stojí zde nové osvětlení i lavičky a nyní se k lepšímu mění cestní síť v Bezručových sadech neboli ve Výpadu.
K tomu navíc ještě nyní začala oprava ulice Štítného, se kterou bude souviset i změna podoby tramvajových zastávek před výstavištěm. „Budou tam zastávky vídeňského typu, bezbariérové a zapuštěné do povrchu komunikace. Je to vlastně nástupní prostor do areálu, kudy přijíždí většina návštěvníků květinových výstav, proto chceme, aby i ty zastávky vypadaly důstojně a dotvářely dobrý dojem z výstaviště,“ říká Martin Major. Opravy Štítného zase souvisejí s rekonstrukcí výstaviště především časově. „Nechceme, aby se náročné stavební práce roztáhly na několik let, to by bylo lidem, kteří v té lokalitě žijí, určitě nepříjemné. Raději se provedou všechny práce současně,“ vysvětluje postup primátorův náměstek.
Na kolik všechny tyto stavební aktivity přijdou? „Ceny zatím nejsou přesně dány, ale počítáme s tím, že rekonstrukce a dostavba pavilonu A vyjde na přibližně 350 milionů korun, ulice Štítného se zastávkami MHD na 53 milionů korun a cesty v parcích, již dokončené i ty právě rozdělané, celkově asi na 100 milionů korun,“ vyjmenovává náklady náměstek Major. Na všechny akce se město snaží zajistit dotace. Například rekonstrukce pavilonu A bude spolufinancována ze dvou dotačních titulů Regionálního operačního programu, přesné plánování financování však ještě bude ještě předmětem jednání.
Pavilon je zastaralý a nemá dost prostoru
Modernizace a rozšíření hlavního výstavního pavilonu se skládá ze tří částí. Všechny části ovšem budou realizovány současně. Jedná se o celkovou rekonstrukci stávajícího objektu, dostavbu pavilonu a vybudování nového správního objektu.
„Hlavním důvodem rekonstrukce je zastaralá technologie. Na změnu už tlačili vystavovatelé,“ vysvětluje Jiří Svačinka, technický náměstek ředitele Výstaviště Flora Olomouc (VFO). „Jiné areály vystavovatelům nabízely lepší komfort, tak bychom v budoucnu mohli některé z nich ztratit. V současném stavu je totiž v pavilonu A v létě opravdu velké vedro a v zimě zase zima,“ upřesňuje Jiří Svačinka.
V rámci rekonstrukce z dnešní stavby, kterou v roce 1965 projektoval renomovaný architekt Petr Brauner, zůstane prakticky jen skelet a střecha. Dojde k výměně střešní krytiny, k vybudování nových svodů jak dešťové, tak splaškové vody, k celkovému přesklení skeletu budovy včetně nových venkovních žaluzií, k zrekonstruování stávajícího sociální zařízení, k výměně všech inženýrských sítí a zlepšení akustiky. Vzhledem k tomu, že samotná stavba je z architektonického hlediska hodnotná, je dobře, že se na úpravách podílí v rámci sdružení Stavoprojekt a Alfaprojekt Olomouc sám Petr Brauner. Původní stavba je totiž dodnes odborníky oceňovaná. „Nosné sloupy se zcela záměrně, a ve shodě s účelem stavby, podobají stromům, konkrétně stromům tropického deštného pralesa, a je to zdůrazněno i jejich povrchem se strukturou dřevěného bednění,“ píše Lukáš Beran na odborném portálu archiweb.cz. „Dnes není pavilon A jen poetickou připomínkou šedesátých let, ale jedním ze symbolů města,“ dodává autor článku. „Architekt Brauner do rekonstrukce zasahuje, drží se původních plánů. Měnit se výrazně bude jen podhled střechy, ten bude kvůli klimatizaci zakrytý,“ říká Jiří Svačinka z VFO.
Projekt rekonstrukce a dostavby se rozjede letos na podzim. „Zatím to vypadá, že by stavba měla začít 20. října,“ upřesňuje Vladimír Michalička, vedoucí odboru investic olomouckého magistrátu. V okolí pavilonu A se sice už odehrály nějaké změny, konkrétně kácení dřevin, to však bylo dáno jen tím, že kácení je povoleno jen v době vegetačního klidu, tedy do 31. března. Stavba bude pokračovat v průběhu příštího roku. Jarní a letní etapa Flory 2012 se tedy odehraje v době, kdy se zde bude stavět. Část expozic se přesune do menších pavilonů, uvažujeme i o postavení velikého stanu,“ říká Jiří Svačinka z VFO.
Dostavba pavilonu a správní budova
Stávající restaurace na terase Áčka bude zrušená a z terasy bude vybudovaná lávka přes nově vzniklou komunikaci do správní budovy, kde bude i nová restaurace. Na terasu bude postaveno nové schodiště. V prostoru stávajících kanceláří pod dnešní terasou vznikne zázemí pro vystupující, šatny a kancelář pro oddělení realizace výstav.
„Když už se pavilon rekonstruuje, je vhodné jej také rozšířit, protože nedostatek prostor pro zázemí je dalším problémem,“ pokračuje náměstek VFO Jiří Svačinka. Dostavba pavilonu A bude spojena s pavilonem v 1. a 2. nadzemním podlaží velkými dveřmi, při jejichž otevření vznikne ucelený prostor se stávajícím pavilonem. Celkem má dostavba tři podlaží.
Podzemí bude sloužit jako sklad pro výstavnický úsek a šatny a zázemí pro pracovníky realizace výstav.
Nadzemní podlaží budou sloužit k výstavám, koncertům, seminářům a sportovním akcím. Všechna tři podlaží jsou spojena nákladovým i osobním výtahem. Nadzemní podlaží budou spojena eskalátorem. V prvním podlaží bude umístěna vedle výstavnického prostoru ještě rampa, bufet a sklady. Ve druhém podlaží bude mimo výstavní plochy umístěno ještě sociální zařízení pro návštěvníky a zázemí vystavovatelů.
Nová správní budova sestává ze dvou samostatných částí. Nižší část je podsklepená budova restaurace se dvěma nadzemními podlažími. Restaurace bude mít celkem 90 míst ve dvou podlažích. Bude spojena lávkou s terasou pavilonu a v letních měsících bude využívána jako venkovní sezení restaurace. Druhé podlaží restaurace bude přístupno schodištěm i výtahem.
Vyšší část bude samostatná podsklepená správní budova se čtyřmi nadzemními podlažími. V podzemní části bude umístěna zasedací místnost VFO, v nadzemních podlažích budou kanceláře.
Současně se bude měnit také řešení dopravní situace u Smetanových sadů. Z ulice Wolkerovy bude vybudována křižovatka, která napojí komunikaci na stávající ulici Zamenhofovu. Tato nová silnice povede až k nově vybudovanému parkovišti na bývalém pozemku ČD u vlakového nádraží Nová Ulice.
Parkoviště bude sloužit pro více než stovku osobních automobilů a autobusy. „Považuji za důležité, že mimo velké výstavy budeme mít záchytné parkoviště, ze kterého se přes park bude moci pohodlně dojít do centra města,“ říká náměstek primátora Ladislav Šnevajs.
Za rok a pár měsíců by tedy mělo být Výstaviště Flora podstatně proměněné k lepšímu. Návštěvníci budou procházet kultivovanějším prostředím, vystavovatelé budou mít podmínky pro příjemnější několikadenní pobyt na místě. Výstaviště Flora si tuto změnu zasloužilo. Dlouhá léta totiž odvádělo Olomouci a jejím obyvatelů skvělou službu.
Autor: Mgr. Michal Folta | Poslední úprava: 27. dubna 2011 (st)