Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: V Olomouci testovali zvládnutí krizové situace při povodni « Aktuality « Aktuální informace

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » V Olomouci testovali zvládnutí krizové situace při povodni

V Olomouci testovali zvládnutí krizové situace při povodni

V Olomouci testovali zvládnutí krizové situace při povodni

8. listopadu 2018 (čt)

Město Olomouc se tento týden zapojilo do speciálního cvičení, jehož cílem bylo prověření schopnosti koordinovaně řešit krizové stavy. Společné vnitrostátní cvičení s názvem „Zdroje 2018“ se odehrálo 6. a 7. listopadu.

Zapojili se do něj profesionální hasiči, zástupci deseti ministerstev, kteří jsou členy odborné pracovní skupiny Ústředního krizového štábu pro koordinaci zabezpečení věcnými zdroji, zaměstnanci orgánů krizového řízení Olomouckého, Středočeského a Zlínského kraje a města Olomouc a Přerov jakožto obce s rozšířenou působností.

V Olomouckém kraji byla v rámci cvičení simulována povodeň odpovídající tzv. „stoleté vodě“ na Moravě a Bečvě, při které hejtman vyhlásil krizový stav. Rozlivem řeky byly zasaženy nejen níže položené rodinné domy a sklepy, ale také mnohé strategické objekty, jako například pekárny, elektrárny či nemocnice. „V průběhu cvičení byl v praxi testován informační systém krizové komunikace Krizkom,“ uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.

První den cvičení se řešily problémy, které přímo souvisí se záchrannými pracemi při povodni, jako je například evakuace obyvatel ze zasažených území a zajištění náhradního ubytování a stravování. Simulováno bylo i zajištění náhradních zdrojů elektrické energie a destrukce všech mostů přes řeku Moravu směrem z Chomoutova do Olomouce. Druhý den cvičení řešili jeho aktéři následky povodní. Museli se vypořádat s požadavky na vysoušeče, řešit odpadové hospodářství, dezinfekci objektů, domácností a studní. Navíc bylo nutné připravit náhradní přemostění.

„Skutečné krizové situace ukazují, že důkladné přípravy není nikdy dost a že dobře připravené cvičení má velký význam. Teoretické přípravy jsou základem, ovšem jen praxe při cvičení ukáže, co doopravdy funguje a kde jsou slabá místa,“ uvedl náměstek olomouckého primátora Martin Major, který se cvičení účastnil. „Je samozřejmě lepší, když se na potenciální slabá místa přijde při cvičení, než později při reálné povodni,“ dodal Martin Major.

Fotografie:

| Poslední úprava: 8. listopadu 2018 (čt)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00 (18:00)
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu