Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Letní Flora slaví jubileum, ve čtvrtek otevře své brány veřejnosti « Aktuality « Aktuální informace

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Letní Flora slaví jubileum, ve čtvrtek otevře své brány veřejnosti

Letní Flora slaví jubileum, ve čtvrtek otevře své brány veřejnosti

Letní Flora slaví jubileum, ve čtvrtek otevře své brány veřejnosti

15. srpna 2018 (st)

Právě letní etapou před šedesáti lety začala éra výstavnictví Flora Olomouc. Ta letošní nese název „Rozkvetlá léta“ a jejich šest expozic mapuje v moderním pavilonu A historickou i moderní tvář Flory.

V rámci celostátní výstavy Flora Olomouc 2018 ve dnech 16. – 19. srpna se mohou návštěvníci těšit na minimalistickou expozici Svatba v květech v pavilonu E, vyhledávanou expozice Vyznání růžím či letní zahradnické trhy v pavilonu G a Smetanových sadech. Slavnostní zahájení letní etapy Flora Olomouc 2018 se uskuteční ve čtvrtek 16. srpna v 10.30 hodin v pavilonu A. Součástí bude i křest knihy Vyznání růžím autorů Jaroslavy Pechové a Vlastimila Šindeláře. Retrovečer v pavilonu A u příležitosti letní etapy a oslav 60. výročí Flory mohou návštěvníci navštívit v pátek 17. srpna od 20 hodin. Nebude chybět večerní prohlídka pavilonu A, komentovaná Jiřím Martinkem, jedním z autorů expozice. Poté bude večer pokračovat talkshow s osobnostmi spjatými s Výstavištěm Flora a koncertem Emila Viklického a Josefa Feča. Vstupenky na páteční večer jsou již v prodeji.

Prostory pavilonu A se promění v šest desítek „Rozkvetlých let“, které byly pro Floru zásadní. Ústřední expozice architektů ve spolupráci se Zahradnickou fakultou Mendelovy univerzity v Brně zobrazí Floru v šesti stylizovaných tématech. „Výstava v pavilonu A má svou interaktivitou a moderním přístupem k exponátům vtáhnout návštěvníky do jednotlivých desetiletí Flory. Návštěvník bude mít prostor jak k rozjímání, tak i k objevování soudobých vystavovatelských trendů a netradičně užitých materiálů,“ prozradila k výstavě její garantka Marie Doleželová. Součástí expozice bude i rarita v podobě vzácného jehličnanu Wollemia nobilis, jehož unikátní kousek bude výstavišti Flora propůjčen z botanické zahrady Přírodovědecké fakulty UK v Praze Na Slupi. Snahou autorů výstavy „Rozkvetlá léta“ je co nejvíce přiblížit expozici návštěvníkovi, který se v moderních prostorách pavilonu A může volně pohybovat, zastavit se, posedět a být tak součástí celé výstavy. „Letní etapou vyvrcholí oslavy 60. výročí Výstaviště Flora a naším cílem je, abychom jubileum Flory oslavili společně. Pevně věřím, že si návštěvníci šedesáté výročí užijí a že si nejen z našich výstav odnesou nevšední a slavnostní zážitky,“ zve na výstavu ředitel společnosti Výstaviště Flora Olomouc, a.s. Jiří Uhlíř.

Pavilon B bude již tradičně patřit Svazu školkařů ČR a pavilon C Českému zahrádkářskému svazu. Na galerii najdou návštěvníci Spolek pěstitelů a zpracovatelů léčivých, aromatických a kořeninových rostlin PELERO CZ a tolik vyhledávanou přehlídku Vyznání růžím. Pěstitelé jistě ocení expozici kaktusů, sukulentů, masožravých rostlin aj. Po celou dobu výstavy se budou moci návštěvníci občerstvit na terase pavilonu A, v kavárně nebo v restauraci a.

Nápaditá expozice svatební floristiky, doplněná tematickým programem a fotokoutkem pro návštěvníky ozdobí prostory pavilonu E. Minimalistické pojetí onoho slavnostního dne, zaujme nejen nastávající novomanžele, ale každého, kdo má rád významné slavnostní okamžiky v životě člověka.

Přilehlá místa výstavních pavilonů a pavilon G zaplní letní zahradnické trhy s pestrou nabídkou květin, rostlinného materiálu, zahradnických pomůcek a hobby potřeb. Nejen pro dětské publikum je pak určeno vědecko-výzkumné pracoviště, ve které se promění pavilon H, kde si mohou všichni vyzkoušet práci botaniků v laboratořích či zhlédnout promítání populárně-naučných filmů s floristickou a botanickou tematikou, a to z klasického filmového pásu.

V rámci letní etapy Flory Olomouc budou v ceně vstupenky zpřístupněny sbírkové skleníky, kde palmový skleník ve Smetanových sadech nabízí návštěvníkům exotickou unikátní výstavu Tajemná Indonésie aneb Nová Guinea – Tamtamy času. Ta bude k vidění v průběhu letní etapy Flory Olomouc a dále pak až do 31. října 2018. Úžasnými místy k návštěvě jsou i rozárium a botanická zahrada Výstaviště Flora Olomouc a botanická zahrada Univerzity Palackého v Olomouci.

Nebude chybět ani bohatý doprovodný program např. díky Iniciativě Zaparkuj UP Olomouc, která připravuje pro volné chvíle odpočinkovou zónou. Na jejich stánku budou zdarma k zapůjčení stolní a deskové hry, sportovní vybavení či deky. Zaparkuj připravuje i netradiční posezení a hřiště na badminton, volejbal či ringo. Doprovodný program čeká všechny zúčastněné i Na Sambě za restaurací Fontána, kde v pátek ve 13 hodin vystoupí písničkář Jan Vančura, v sobotu ve 13 hodin zpěvák Roman Vojtek a nedělní program zpestří Karel Gott Revival.

Více na www.flora-ol.cz

Fotografie:

| Poslední úprava: 15. srpna 2018 (st)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00 (18:00)
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu