Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Barokní zážitky můžete věnovat už pod stromeček « Aktuality « Aktuální informace

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Barokní zážitky můžete věnovat už pod stromeček

Barokní zážitky můžete věnovat už pod stromeček

Barokní zážitky můžete věnovat už pod stromeček

30. listopadu 2016 (st)

Jednou z velkých letních kulturních akcí roku 2017 se stane již pátý ročník Olomouckých barokních slavností. Vstupenky za zvýhodněné ceny je možné pořídit v předprodeji již od 1. prosince 2016.

„Využijte jedinečné příležitosti a obdarujte vaše nejbližší na Vánoce dvojicí zvýhodněných vstupenek v krásném vánočním balení,“ vyzývají pořadatelé. Tato akce platí pouze prvních 14 dní v prosinci, tak neváhejte a dopřejte svým blízkým radost z krásného zážitku! Více informací naleznete na webu baroko.olomouc.eu. Vstupenky za zvýhodněné ceny je možné pořídit již od 1. prosince v Informačním centru Olomouc nebo v síti Ticketpro.

Význam festivalu je dán nejen jeho rozsahem – dvacet čtyři operních představení, ale především specifickou dramaturgií. Festival pracuje s Olomoucí jako jedinečnou barokní kulisou a v samotném jejím srdci na tzv. novém olomouckém hradě v prostoru bývalého Jezuitského konviktu rozehrává hru, která není jen vzpomínkou na dávnou feudální slávu metropole. Dramaturgicky festival čerpá převážně ze dvou zdrojů: Jednak je to odkaz olomouckého hudbymilovného biskupa - kardinála Wolfganga Hanibala Schrattenbacha a v posledních letech také odkaz dalšího moravského patriota - hraběte Johanna Adama Questenberga. Zatímco ze Schrattenbachovských oper se z velké části zachovala pouze libreta, Questenbergova sbírka měla větší štěstí a téměř v úplnosti se zachovala ve Vídni. Z této kolekce jsou La contesa de´ numi (Spor bohů) Leonarda Vinciho (Řím 1729) a Il natal di Giove (Zrození Jupitera) od Qustenbergova kancelisty Karla Müllera (Jaroměřice nad Rokytnou 1748). Pro festival byla obě díla na základě vídeňských rukopisů nově editována a připravena k novodobé světové premiéře. Schrattenbachova sbírka libret byla již před lety pro dramaturga OBS a skladatele Tomáše Hanzlíka výzvou. Zrekonstruoval řadu původních děl provozovaných na Schrattenbachově dvoře v Kroměříži, ale také nově inicioval vznik několika oper. Budou to Coronide olomouckého skladatele a současného prorektora UP Víta Zouhara a pak hned tři Hanzlíkovy opery: Endymio, Yta innocens a Lacrimae Alexandri magni, které tvoří trilogii zkomponovanou postupně na texty členů piaristického řádu. Tento řeholní řád měl pro region v minulosti klíčový význam zvláště na poli výchovy mládeže. Jedním z prostředků výchovy byla výrazná aktivní účast dorostu na hudebně divadelních produkcích (např. na biskupském dvoře v Kroměříži). V nedalekém Lipníku nad Bečvou měl řád noviciát, tedy jakousi vstupní bránu do řádu. Vyvrcholením festivalu se stane La Senna festeggiante (Sena oslavující) Antonia Vivaldiho (Benátky 1726). Celý festival proběhne v prostorách Uměleckého centra Univerzity Palackého na replice barokní divadelní scény, která je unikátní i ve světovém kontextu. Na rozdíl od památkově chráněných barokních divadel umožňuje čilý divadelní provoz s plně funkční mašinérií, která při otevřené oponě mění během pár vteřin scény. Kolekce těchto kulis je každý rok obohacena o nové prospekty. Dříve byly malovány ručně, ale již třetím rokem jsou kulisy pro OBS vytvářeny speciálním velkoformátovým sublimačním tiskem. Doprovodnými akcemi jsou tematické výstavy a komentované prohlídky vybraných barokních památek. Na festival zvou návštěvníky laminátové sochy Amorka v životní velikosti, rozdávajícího polibky a pozvánky. Tyto reklamní stojky budou na OBS zvát návštěvníky jak v Olomouci, tak i v okolních státech ČR v průběhu celého roku.

Více na http://baroko.olomouc.eu

Fotografie:

| Poslední úprava: 30. listopadu 2016 (st)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00 (18:00)
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu