Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: V Olomouci startuje festival, který přivítá čínský rok opice « Aktuality « Aktuální informace

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » V Olomouci startuje festival, který přivítá čínský rok opice

V Olomouci startuje festival, který přivítá čínský rok opice

V Olomouci startuje festival, který přivítá čínský rok opice

2. února 2016 (út)

Čínský tanec, pekingská opera, mongolští a čínští muzikanti a svérázní moderátoři Jaroslav Dušek a Martin Zbrožek. To je festival Songfest.cz, který startuje ve středu v Olomouci. Multižánrový festival, který do Olomouce přinese vzdálenou exotickou kulturu, je současně přivítáním čínského nového roku Ohnivé Opice.

Už jen pár dní zbývá do okamžiku, kdy se uživatelé čínského kalendáře rozloučí s rokem Ovce a vládu převezme Ohnivá opice, jejíž rok začíná 8. února. A kdo jiný by měl být ústřední postavou vítání roku Opice než mytický hrdina ze starých čínských legend Opičí král? Bude to právě stejnojmenná tradiční pekingská opera, jež se stane jedním z vrcholů programu 15. ročníku multikulturního hudebního festivalu Songfest.cz. „Rok ohnivé Opice by měl podle odborníků přinést dynamickou pohyblivost, ohebnost a vitalitu, racionalitu i cit pro umění, průbojnost, proměnlivost a komunikaci. Věřím, že všechny tyto aspekty dokážeme v Olomouci uchopit a pozitivně využít – samozřejmě nejen dnes, ale v celém roce,“ komentoval událost primátor Olomouce Antonín Staněk, který nad olomouckou částí festivalu převzal záštitu.

„Příběhy o neohroženém opičím bojovníkovi, který spolu s mnichem a dalšími zvířecími hrdiny putuje za posvátnými písmy, mohou na první pohled působit jako poutavé dětské pohádky, ve skutečnosti však obsahují silný filosofický podtext,“ vysvětluje zakladatelka festivalu Feng-yűn Song a dodává: „Opičí král patří do tradičního repertoáru pekingské opery a samotná postava krále představuje oblíbený herecký typ bojovníka. Jedná se o velmi atraktivní divadelní show a věřím, že pro diváky to bude vzácný hudební a kulturní zážitek.“ Návštěvníci všech deseti českých a moravských měst, kam Songfest.cz letos zavítá, se mohou těšit na známý příběh orámovaný typickou čínskou hudbou a nenapodobitelným zpěvem, tradiční pestrobarevné líčení a originální kostýmy. Provedení opery ve zkrácené verzi se ujmou dva z výrazných představitelů mladší herecké generace, kteří se specializují právě na tradiční repertoár pekingské opery a zároveň oba působí jako profesoři na Čínské divadelní akademii v Pekingu.

Festival Songfest.cz zavítá v průběhu tří týdnů do deseti českých a moravských měst a nabídne rozmanitý program plný hudby z celého světa a originálního humoru moderátorů Jaroslava Duška a Martina Zbrožka. Tóny bude udávat zakladatelka festivalu Feng-yűn Song, jež vystoupí se svým jazzovým triem Trio PUO. Ve středu se na olomouckém pódiu představí kromě pekingské opery například žáci Konfuciova institutu Univerzity Palackého v Olomouci s tradičním čínským tancem, diváci uvidí také čínské umělce Zhang Aonan a Tang Xiaowen a mongolské hudebníky Gantulga Bold a Munkhbaatar Zana.

Festival se odehraje ve středu v Divadle na Šantovce. Vstupné v předprodeji činí 220 korun, na místě 280 korun. Kromě hlavního koncertu, který začíná v 19 hodin, nabízí festival mezi 16 až 18,30 pestrý doprovodný program určený dětem i dospělým. Ten probíhá v takzvaném Pavilonu her a je pro všechny příchozí zdarma.

| Poslední úprava: 2. února 2016 (út)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČO: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00 (18:00)
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu