Dvě zóny názorně ukázaly rozdíly mezi roky 1989 a 2009
sdílet

Happeningový charakter měl bohatý program na olomouckém Horním náměstí v úterý 17. listopadu, který se stal oslavou návratu svobody a demokracie do tehdejšího Československa. Po 20 letech se prostranství u Trojičního Sloupu znovu zaplnilo tisíci lidmi podobně jako v revolučních listopadových dnech roku 1989. Svobodná část a v kontrastu k ní totalitní zóna umožnily srovnání dvacetiletého odstupu.

Ještě před polednem proběhl tradiční vzpomínkový akt na události v letech 1939 a 1989 u památníku bojovníkům za svobodu a demokracii na třídě 17. listopadu. Tentokrát se ho zúčastnily také delegace partnerských měst Olomouce a partnerských regionů Olomouckého kraje, které přijely do Olomouce připomenout si sametové revoluční dny z roku 1989. Od 13. hodiny se pak začalo plnit Horní náměstí, kam tisíce lidí přilákal bohatý program, ale také recesistní akce včetně ukázek dobových automobilů, živého budovatelského orloje a také přítomných veksláků, esenbáků a estebáků. Na Horní náměstí přišli krátce pozdravit shromážděné občany rovněž protagonisté listopadových událostí v Olomouci včetně prvního polistopadového primátora Milana Hořínka.

Vyvrcholením oslav státního svátku byl pak slavnostní koncert Moravské filharmonie. V sále Reduty zněly tóny Smetanova symfonického cyklu Má vlast.Fotografie:

Valid XHTML 1.0 Transitional