Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Média » Tiskové zprávy » Obchvat Olomouce hlídá socha sv. Kryštofa

Obchvat Olomouce hlídá socha sv. Kryštofa

Obchvat Olomouce hlídá socha sv. Kryštofa

7. října 2005 (pá)

Dopravní stavbou roku 2004 se stal jižní obchvat Olomouce, konkrétně úsek rychlostní silnice R35 vedoucí ze Slavonína do Přáslavic. Slavnostní předání ceny doprovázelo ve čtvrtek 6. října také odhalení sochy sv. Kryštofa, patrona všech poutníků a cestovatelů.

Patron všech poutníků a cestovatelů sv. Kryštof drží od čtvrtka 6. října stráž nad řidiči jedoucími po olomouckém silničním obchvatu. Jeho bronzová socha v nadživotní velikosti se totiž stala společně s pamětní deskou příjemnou připomínkou stavby úseku rychlostní silnice R35 vedoucí ze Slavonína do Přáslavic. K příležitosti slavnostního odhalení uměleckého díla se uskutečnilo také předání ceny Dopravní stavba roku 2004. Tuto významnou silniční stavbu, která zrychlila a zkvalitnila dopravu v okolí Olomouce a usnadnila dopravní spojení s Moravskoslezským krajem, vybudovalo sdružení dodavatelů pod vedením společnosti Skanska DS. Investorem projektu bylo Ředitelství silnic a dálnic ČR, závod Brno.

Umělecké dílo, jež by stále připomínalo význam stavby, na kterou obyvatelé Moravy tak dlouho čekali, bylo součástí projektu. Během loňského roku zhotovitel a projektant vytipovali místo a zástupci města Olomouc a Ředitelství silnic a dálnic ČR vybrali z několika návrhů konečnou podobu sochy od sochaře Mária Kotrby. Nedaleko silnice R35 u Slavonína tak byla za přítomnosti hejtmana Olomouckého kraje Ivana Kosatíka, primátora Olomouce Martina Tesaříka a dalších hostů slavnostně odhalena bronzová socha sv. Kryštofa – patrona všech poutníků a cestovatelů, a pamětní deska. K této příležitosti bylo také předáno významné ocenění. Úsek rychlostní silnice R35, který tvoří převážnou část obchvatu Olomouce, získal v roce 2004 ocenění Stavba roku.

“Ocenění Stavba roku si velmi vážíme také proto, že výstavba tohoto úseku pro nás byla technicky velmi zajímavá. Zahrnovala nebývalé množství různých mostních objektů a mimoúrovňových křižovatek, vzájemně se zde prolínalo užití klasických technologií s novými moderními. Vyzkoušeli jsme si také nové stavební postupy, které se ukázaly být velmi efektivní,” sdělil generální ředitel Skanska DS Josef Hájek.

Silniční obchvat města Olomouc slouží řidičům od října roku 2003. Hanáckou metropoli obchází jižní stranou, díky tomu bylo možné odklonit dálkovou a tranzitní dopravu mimo historické centrum, což významně ulehčilo obyvatelům města od hluku a prachu z nákladní dopravy.

“Jižní obchvat pomohl významně odklonit dopravu z centra města, ale jeho účinnost se ještě více projeví po dobudování západní tangenty. Proto neustále vynakládáme velké úsilí k tomu, aby se po této navazující komunikaci mohlo začít jezdit co nejdříve,” řekl primátor Martin Tesařík.

Fotografie:

| Poslední úprava: 7. října 2005 (pá)

Kontakt

Statutární město Olomouc
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: +420 585 513 111
Telefonní seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČO: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu

Mastodon