Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Zpět v čase se zahraničními školáky

Zpět v čase se zahraničními školáky

Zpět v čase se zahraničními školáky

16. března 2023 (čt)

Tradice, kultura a historie spojují. V Olomouci se kvůli nim setkali tennageři hned z pěti zemí. V rámci mezinárodního projektu Erasmus zavítali do města Italové, Bulhaři, Poláci, Litevci a Turci. Zahraničním školákům a jejich učitelům byla hostitelem olomoucká Základní škola Gorkého.

„Potkali jsme se proto, abychom společně prozkoumali kulturní dědictví a našim partnerům jej ukázali nejen reálně, prostřednictvím památek nebo tradičních výrobků, ale i na historických fotografiích. Smyslem projektu bylo totiž analyzovat historii našeho regionu,“ přiblížila detaily návštěvy učitelka ze Základní školy Gorkého Andrea Procházková. Podkladem mezinárodního bádání školáků se tak staly nejen pohlednice, ale i staré fotky z rodinných alb. „Zavedly nás do doby našich prarodičů, a my se tak mohli společně podělit o to, jak tehdy naši dědové a babičky pracovali, slavili nebo třeba trávili volný čas. Uspořádali jsme společné workshopy, během kterých měli všichni možnost vyzkoušet si tradiční rukodělné techniky nebo vaření a pečení tradičních jídel,“ doplnila Andrea Procházková, která má za školu projekt na starosti.

Každá z návštěv, kterou školáci v rámci programu EU na podporu vzdělávání absolvují, je vždy zaměřena na určité téma, které žáci prezentují. V rámci takto zaměřeného projektu proto téměř padesátičlenná zahraniční delegace nemohla vynechat ani návštěvu radnice. Školáci a učitelé z pěti států si prohlédli Olomouc z věže, expozici o historii města i kapli svatého Jeronýma. V historické obřadní síni se jim stal za město průvodcem i náměstek primátora pro kulturu a školství Viktor Tichák. „Je to skvělá příležitost sdílet vzájemně to, co se váže ke kultuře a dějinám vašich zemí. Máte tak jedinečnou možnost porovnat, jak vypadala vaše města v minulosti a nyní,“ ocenil školní projekt. Do historie města je pak zavedl třeba prostřednictvím událostí, které jsou vyobrazeny na stěnách někdejšího slavnostního sálu radnice. „Nástěnné malby vídeňského malíře Karla Wildy tady ilustrují náměty z olomouckých dějin,“ popsal náměstek Tichák.

Do mezinárodního projektu eTwinning s názvem Back in time with an old photo se všechny zúčastněné školy zapojily v roce 2020. „Součástí programu je vždy také návštěva škol, vybraných historických nebo jinak regionálně zajímavých míst. My jsme naše partnery vzali do skanzenu v Cholině, podívali se do spřátelené školy v Náměšti na Hané a zajeli do Prahy,“ vyjmenoval další body pestrého programu ředitel ZŠ Gorkého Vladislav Tesařík.

Díky Erasmu se už žáci olomoucké základní školy podívali naopak do Litvy, Turecka, Itálie a Bulharska. Teď je čeká Polsko.

Fotografie:

| Poslední úprava: 16. března 2023 (čt)

Kontakt

Statutární město Olomouc
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: +420 585 513 111
Telefonní seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČO: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu

Mastodon