Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Olomouc vypisuje humanitární sbírku. Chce pomoct Ukrajině přečkat zimu

Olomouc vypisuje humanitární sbírku. Chce pomoct Ukrajině přečkat zimu

Olomouc vypisuje humanitární sbírku. Chce pomoct Ukrajině přečkat zimu

24. listopadu 2022 (čt)

Ohrožené fungování nemocnic, domácnosti bez tepla a elektřiny, lidé bez základních potřeb. Letošní zima hrozí v ukrajinských městech kvůli válce a cílenému ruskému likvidování energetické infrastruktury velkou krizí. Starostové ukrajinských měst Černivci a Irpiň se v této situaci obrátili na Olomouc s prosbou o pomoc.

Ta by měla mít podobu prostředků a vybavení pro jejich obyvatele k přečkání nastávající zimy. Olomoucká radnice se proto rozhodla vypsat humanitární sbírku a podpořit obyvatele těchto měst přímo v místě jejich domova a současně jim ulehčit těžký úděl v nastávajícím kritickém zimním období.

„Se zástupci obou ukrajinských měst jsme stále v kontaktu a jejich situaci sledujeme,“ říká primátor Olomouce Miroslav Žbánek. Město Černivci se potýká s vysokou koncentrací uprchlíků. Jde o desítky tisíc krajanů z východu země, kteří zde na západě Ukrajiny nalezli dočasný domov. Již tak tíživou situaci teď komplikuje nefunkční infrastruktura, složitá logistika a obtížná dostupnost řady základních potravin a vybavení pro zimní období. „Jedná se o zvlášť kritickou fázi války, kdy se nás naši nepřátelé snaží připravit o základní zdroje a funkční infrastrukturu během nastávající zimy. Proto je pro nás jakákoliv pomoc, která našim obyvatelům pomůže přečkat zimu v jejich domovech neskutečně cenná,“ uvádí ve své žádosti primátor města Černivci Roman Kličuk.

Podobně složitá situace je i ve městě Irpiň nedaleko ukrajinské metropole Kyjev. „Irpiň dnes zažívá humanitární krizi kvůli přerušeným dodávkám energie z důvodu zničení infrastruktury. V době studeného podzimu a blížících se zimních mrazů musíme zajistit běh nemocnice, dodávky tepla, vody a základních potřeb obyvatelům města, kteří přišli o domovy a musí bydlet v provizorních ubytovacích kapacitách. Celkem 70 tisíc obyvatel je bez vody, tepla a zdravotní péče,“ píše ve své prosbě starosta Irpině Olexandr Markušin a prosí především o alternativní zdroje energie, dieselové a benzínové generátory.

Město Olomouc se proto rozhodlo vyhlásit materiální sbírku, do které může přispět každý. „Chceme pomoci přímo v místě, protože se vždy jedná o nejlepší možný druh pomoci. Každá, třeba i malá pomoc v podobě balíčku těstovin může pomoci v jejich domovech,“ říká primátor Miroslav Žbánek.

Darované vybavení a materiál bude možné odevzdat na Hasičské zbrojnici ve Chválkovicích, Selské nám. 704/64a, Olomouc od čtvrtka 24. listopadu do pátku 9. prosince 2022 vždy v pracovní dny v době od 9 do 12 hodin a 14 do 18 hodin. V případě potravin či materiálu je nutná minimální doba expirace dva měsíce.

SEZNAM NUTNÉHO VYBAVENÍ A MATERIÁLU

  • Elektrocentrály
  • Prodlužovací kabely, elektrické rozdělovače a rozvaděče
  • Svítilny a baterie
  • Elektrické přímotopy
  • Plynová a naftová topidla a ohřívače
  • Kanystry na PHM
  • Spací pytle, termodeky, deky, přikrývky
  • Trvanlivé potraviny a hotová jídla určená k dlouhodobému skladování (konzervy, těstoviny, rýže, dehydratované potraviny)
  • Dětská výživa, mléčná výživa malých dětí (sušené mléko), přesnídávky
  • Hygienické potřeby (šampon, mýdlo, vlhčené ubrousky, zubní pasty, dětské a seniorské pleny, prostředky sanitární hygieny)

| Poslední úprava: 24. listopadu 2022 (čt)

Kontakt

Statutární město Olomouc
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: +420 585 513 111
Telefonní seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČO: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu

Mastodon