Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Hlavní expozici tvoří 40 tun zeleniny a ovoce, začala podzimní Flora

Hlavní expozici tvoří 40 tun zeleniny a ovoce, začala podzimní Flora

Hlavní expozici tvoří 40 tun zeleniny a ovoce, začala podzimní Flora

29. září 2022 (čt)

Bezmála 40 tun špičkové zeleniny a ovoce vypěstované v České republice se letos podařilo nashromáždit pro hlavní expozici podzimní výstavy Flora Olomouc. S podtitulem Plody otce genetiky se koná od čtvrtka 29. září do neděle 2. října na olomouckém Výstavišti Flora.

Návštěvníci se mohou těšit i na tradiční Zahradnické trhy, festival gastronomie a nápojů Olima, ochutnávky vína v rámci akce Dny moravských vín, Mezinárodní včelařskou výstavu, bohatý doprovodný program a na expozici Českého zahrádkářského svazu pojmenovanou Mendelova zahrádkářská laboratoř s oblíbeným posezením u vína a pěstitelskou poradnou.

Centrální expozice v pavilonu A má název Plody otce genetiky, připomene letošní 200. výročí narození Gregora J. Mendela – objevitele základních principů dědičnosti. Kromě desítek tun prvotřídních výpěstků nejrůznějších odrůd a druhů od nejlepších tuzemských zelinářů a ovocnářů bude centrální expozici dominovat floristická výzdoba a také gotická sakrální architektura. Připomene Mendelovo působiště – augustiniánský klášter v Brně, jemuž vévodí bazilika Nanebevzetí Panny Marie postavená ve stylu slezské gotiky. Přes celý pavilon se tak mimo jiné budou klenout působivé pětimetrové oblouky plné květin. „Hlavní expozici, kterou financuje město Olomouc, budou coby připomínka Mendelovy vědecké práce doplňovat Vědecko-výzkumné laboratoře. Interaktivní a hravou formou se zde představí významná vědecká pracoviště, která se věnují genetice a šlechtění, zemědělskému výzkumu a péči o genetické zdroje nejrůznějších kulturních plodin,“ uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Festival Olima

„Podzimní Floru já doslova žeru, díky výpěstkům, ale i gastrofestivalu,“ řekl s úsměvem při zahájení výstavy primátor Olomouce Mirek Žbánek. „Přeji všem, ať si Floru s Mendelem užijete, a děkuji partnerům za to, že s námi spolupracují a umožní nám ji v takovém příjemném formátu pořádat,“ doplnil primátor.

Festival gastronomie a nápojů Olima si letos zaslouží zvláštní pozornost návštěvníky i díky účasti známých osobností.Jeho součástí je mimo jiné od 29. od 30. září 26. ročník tradiční kuchařské soutěže určené mladým kuchařským talentům Gastro Olomouc Olima Cup a dále od 1. do 2. října 4. ročník cukrářské soutěže Moravský cukrářský šampionát. „A právě na zápolení cukrářů zavítají coby moderátoři hvězdy z pořadu Peče celá země známý cukrář Josef Maršálek a Tereza Bebarová,“ uvedla ředitelka výstaviště Eva Fuglíčková.

Velké oblibě se u návštěvníků gastrofestivalu Olima těší i mezinárodní Grand Prix ovocných destilátů Flora košt, v jehož rámci odborné poroty ohodnotily více než 300 vzorků. Návštěvníci se dále kromě bohatého doprovodného a kulturního programu mohou těšit na soutěž pro žáky základních škol Dýňodlabání či na prodejní Mezinárodní včelařskou výstavu pod patronátem Českého svazu včelařů.

Součástí akce Rozkvetlé památky jsou i komentované prohlídky

V souvislosti s podzimní výstavou Flora Olomouc – Hortikomplex pořádá Výstaviště Flora Olomouc ve spolupráci s předními českými floristy od 29. září do 14. října 2022 akci Rozkvetlé památky – přehlídku jedinečných květinových aranžmá nainstalovaných v trojici olomouckých chrámů. Tento rok jde o Husův sbor, kostel sv. Cyrila a Metoděje v městské části Hejčín a chrám Zvěstování Páně na Dolním náměstí. „Ve všech kostelích je připravená série komentovaných prohlídek s tvůrci jednotlivých aranžmá,“ doplnil Michal Poláček, tiskový mluvčí Výstaviště Flora Olomouc.

Více na https://www.flora-ol.cz

Fotografie:

| Poslední úprava: 29. září 2022 (čt)

Kontakt

Statutární město Olomouc
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: +420 585 513 111
Telefonní seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČO: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu

Mastodon