Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Zastupitelé schválili první fázi převodu bytů

Zastupitelé schválili první fázi převodu bytů

Zastupitelé schválili první fázi převodu bytů

21. července 2022 (čt)

Převod asi 250 bytů nájemníkům z Družstva Jižní schválili tento týden zastupitelé města Olomouce na svém mimořádném jednání. Ten proběhne ve dvou fázích. Nyní město převádí dvě třetiny z každého bytu, zbývající jednu třetinu převede poté, co družstva projdou nezbytným procesem přeměny na akciové společnosti, a město tak nabyde jejich majetek.

Způsob převodu i souhlas s odchylkou od ceny obvyklé odsouhlasilo Zastupitelstvo města Olomouce již 6. června 2022 jako výsledek složitého právního řešení případu bytů postavených z dotací před více než dvaceti lety s tehdejším příslibem jejich prodeje nájemcům, jehož doba naplnění nastala až v tomto volebním období. S takovým odstupem za mimo jiné zcela jiných legislativních a ekonomických podmínek bylo velmi složité hledat řešení nejen v Olomouci, ale i v dalších městech. V Olomouci byla situace ještě komplikovanější spoluvlastnictvím bytů s družstvy, na které zákon o obcích nedopadá, a tedy bylo třeba hledat jiná ekonomická a právní řešení včetně poměrně komplikované daňové problematiky. „Za výsledným návrhem jsou stovky hodin práce a komunikace s právníky, znaleckým ústavem, daňovými poradci a ministerstvy i náročná jednání v rámci pracovní skupiny a s kluby zastupitelů. Děkuji všem, kdo k nalezení výsledného, i pro nájemníky přijatelného, řešení přispěli,“ uvedl k tomu náměstek primátora Matouš Pelikán.

Ačkoli obvyklá cena veškerého převáděného majetku přesahuje miliardu korun, zastupitelé schvalovali převody za cenu nižší než obvyklou. Odchylka od ceny obvyklé je ve smlouvě odůvodňována „důležitým zájmem statutárního města Olomouce na hodnotě důvěry mezi těmi, kdo obec spravují, a těmi, jejichž záležitosti a zájmy jsou spravovány, jakož i zájmem na harmonii komunitního života a širšího sociálního smíru, řešení bytových potřeb a dále zájmem na naplnění legitimních a ekonomických očekávání zájemců o převod v návaznosti na okolnosti založení těchto očekávání při současném rozumném narovnání sporných právních vztahů z minulosti v zájmu předcházení soudním sporům.“

Konečný doplatek pro nájemníky vychází z rozhodnutí zastupitelstva z prosince minulého roku a průměrně činí 80 – 150 tisíc za bytovou jednotku, a to v závislosti na výměře bytu.

Na plánovaném jednání na začátku září budou zastupitelé schvalovat převody také zbývající zhruba stovky bytů, které jsou aktuálně v majetku města a Družstva Olomouc, Jiráskova. Celkový doplatek nájemníků městu za všechny byty bude zhruba 51 milionů korun a město jej plánuje použít na rozvoj městského bytového fondu.

| Poslední úprava: 21. července 2022 (čt)

Kontakt

Statutární město Olomouc
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: +420 585 513 111
Telefonní seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČO: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu