Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Školní zahradu za svatým Michalem oživily děti z Ovečky čtyřiceti jedlemi

Školní zahradu za svatým Michalem oživily děti z Ovečky čtyřiceti jedlemi

Školní zahradu za svatým Michalem oživily děti z Ovečky čtyřiceti jedlemi

6. května 2021 (čt)

Čtyřicet malých jedlí vysadily dnes v zahradě Arcibiskupského kněžského semináře v Olomouci děti z Církevní mateřské školy Ovečka. Pomáhali jim při tom lesníci, budoucí kněží i biskup. Úplně první strom v zahradě zasadil olomoucký pomocný biskup a děkan Metropolitní kapituly svatého Václava Antonín Basler. K tomuto místu jej totiž pojí zcela osobní vztah. V kostele svatého Michala, který se zahradou sousedí, byl totiž mnoho let farářem a před deseti lety osobně pracoval na obnově zahrady.

Církevní mateřská škola Ovečka v Olomouci slaví letos deset let své existence. Stejně dlouho využívá pro hry dětí také zahradu u Arcibiskupského kněžského semináře. „Na začátku to zde vypadalo jinak, zahradu bylo nutné vyčistit, upravit a připravit pro děti,“ vzpomíná ředitelka školky Ilona Hamplová. Na obnově zahrady pro účely mateřské školy se podílel právě tehdejší farář a školní kaplan Antonín Basler. Nyní ale bylo nezbytně nutné v zahradě provést další změny.

„Rostly tady velké jehličnaté stromy, které ale poničili škůdci. Přestože byly dřeviny ošetřovány a pravidelně zdravotně prořezávány, nešlo je už zachránit, navíc některé z nich dosahovaly větších rozměrů. Po vzájemné domluvě obou stran došlo k prokácení, nicméně bez stromů jsme zahradu nechat nechtěli,“ vysvětluje ředitelka Ovečky Ilona Hamplová.

Po břehu a na svazích zahrady tak dnes děti společně s biskupem Baslerem a lesníky z metropolitní kapituly vysadili čtyřicet malých jedliček. Ty jsou nejen krásné, ale i odolnější vůči škůdcům. Na výsadbě dalších stromků se podíleli i studenti bohoslovci, s nimiž školka rovněž dlouhodobě spolupracuje, rodiče dětí a pedagogické pracovnice CMŠ Ovečka v Olomouci. Nové výsadbě i obnově zahrady biskup Basler požehnal.

„Výsadba nového jehličnatého porostu je součástí environmentálního programu pro vzdělávání dětí předškolního věku a poukazuje na knihu papeže Františka Laudato si. V ní se papež ptá, jaký svět chceme zanechat těm, kteří přijdou po nás, dětem, které právě vyrůstají. My chceme ukázat, že jsme stále schopni na budování našeho společného domova společně pracovat,“ dodala ředitelka Ilona Hamplová.

Město Olomouc sice není zřizovatelem církevní mateřské školy, ale od počátku s ní spolupracuje a podporuje její aktivity, včetně dotací na úpravy krásné školní zahrady.

Fotografie:

| Poslední úprava: 6. května 2021 (čt)

Kontakt

Statutární město Olomouc
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: +420 585 513 111
Telefonní seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČO: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu

Mastodon