Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Opustila svou „voňavou Olomouc“. Paní Hana Maciuchová zemřela

Opustila svou „voňavou Olomouc“. Paní Hana Maciuchová zemřela

Opustila svou „voňavou Olomouc“. Paní Hana Maciuchová zemřela

26. ledna 2021 (út)

Mimořádně smutná zpráva dnes odešla z Olomouce do kulturního světa. Po dlouhé nemoci zde v rodinném kruhu zemřela herečka Hana Maciuchová. Bylo jí 75 let.

Rodačka z nedalekého Šternberka vyrůstala od čtyř let v Olomouci a město stále považovala za jeden ze svých dvou domovů.  „K mé voňavé Olomouci a jejím obyvatelům mám stejně vřelý vztah jako oni ke mně. Pořád je to můj první domov. Zvláštní ovšem je, že když hledám místa svých prvních lásek, už je nenacházím. Vzpomínky ale pořád zůstávají,“ řekla se svým nenapodobitelným šarmem Hana Maciuchová při rozhovoru pro Radniční listy v roce 2011. V Olomouci vystudovala hejčínské gymnázium a v té době ze také udělala první zkušenosti s divadlem. „Už jako patnáctiletá jsem tady ale hostovala, tehdy jsem alternovala s Libuškou Štědrou ve hře Zdravý nemocný, kterou tenkrát inscenoval Jaromír Pleskot, což byl režisér Národního divadla. Později zde v Olomouci pan režisér Svoboda inscenoval Shakespearovu hru Mnoho povyku pro nic, a tam jsem hrála Héru. To bylo během studia na gymnáziu,“ vzpomínala herečka. Její úctyhodná divadelní dráha je pak spjata především s pražským Divadlem na Vinohradech. Kromě bezpočtu divadelních rolí ztvárnila i mnoho postav ve filmech, televizních seriálech a rozhlasových hrách.

Hana Maciuchová byla rovněž držitelkou Ceny města Olomouce. Její vazba na město nebyla jen platonická, ale reálná a živá. Do Olomouce se vracela často, měla zde rodinu a zázemí. Na dotaz, zda při svých olomouckých pobytech bydlí v hotelu, jako někteří jiní kolegové, měla Hana Maciuchová rezolutní odpověď. „No tak to já tedy ne! Bydlím u sestry a ráda. Se svými nejbližšími máme tolik společných témat, o kterých si chceme povídat, tak doufám, že je neruším. Těšíme se na sebe.“

Její kladný vztah k Olomouci a k rozhlasu se propojil v roce 2016. Tehdy se totiž stala čestnou prezidentkou rozhlasového festivalu Prix Bohemia Radio, který se právě toho roku přesunul do Olomouce. „Rozhlas mě provází od malička. Nejdříve jako posluchačku, pak jako herečku, která měla a má možnost pro něj pracovat. O to víc mám radost, že se festival přesouvá do mého kraje,“ komentovala tehdy své působení v nové roli. V Olomouci se rovněž stala patronkou základní školy ve Svatoplukově ulici a před pěti lety se ochotně zapojila do propagační kampaně města v podání olomouckých osobností.

Na svou Hanu Maciuchovou Olomouc rozhodně nezapomene.

Fotografie:

| Poslední úprava: 26. ledna 2021 (út)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu