Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Tlak a vysoká teplota – návod jak odstranit graffiti, plevel i černý výlep

Tlak a vysoká teplota – návod jak odstranit graffiti, plevel i černý výlep

Tlak a vysoká teplota – návod jak odstranit graffiti, plevel i černý výlep

6. srpna 2019 (út)

Město Olomouc vyráží do boje s vandalismem. Jak účinně odstranit sprejerské graffiti nebo černý výlep plakátů vysokotlakou parní technologií ukázala zástupcům Technických služeb a vedení města firma Miloslava Černého. Ten se nedávno proslavil odstraněním graffiti z Karlova mostu.

 

„Nechceme provádět guerrillu s vapkou. Máme ale zájem vyzkoušet si technologii, která by nám pomohla zlikvidovat stopy vandalů, což nás dlouhodobě trápí. Hledáme intenzivní technologie, které jsou šetrné například k pískovcovým soklům – třeba u Terezské brány. Odstraňování graffiti se chceme věnovat systematicky a společně s památkáři připravujeme i speciální dotační titul, který bude pomáhat s odstraňováním těchto stop,“ uvedl primátor Mirek Žbánek.

Po dnešní prezentaci je jasné, že spolupráce s touto firmou, která trvá už čtyři roky, bude i nadále pokračovat. „Zatím jsme spolupracovali na likvidaci plevele a žvýkaček v centru města. O graffiti projevilo vedení města zájem déle než před měsícem, takže to nijak nesouviselo s akcí na Karlově mostě,“ potvrdil ředitel Technických služeb města Olomouce Jiří Fryc. Dodal, že v minulosti podobné stroje nabízelo městu několik firem. „Chtěli ale, abychom si je nakoupili a provozovali. To je pro nás neekonomické. Je lepší využít jejich technologii i jejich službu,“ vysvětlil ředitel Fryc.

Miloslav Černý zkombinoval německou a italskou technologii, kterou po česku vylepšil o další komponenty. „To nejdůležitější není tlak, ale teplota,“ zdůraznil Černý a přirovnal odstraňování graffiti k mytí rukou ve studené a teplé vodě. Z trysky jeho stroje vychází vodní pára téměř v bodu varu. Kromě odstranění graffiti na různých typech podkladu viděli přítomní v podloubí obchodního centra Jalta i odstranění starých plakátů včetně lepidla.

Hned první zakázku tvořilo odstranění posprejované dlažby v městské památkové rezervaci, v ulici 8. května, kterou čeká rekonstrukce. K tomuto vandalismu se hlásí někteří opoziční zastupitelé. Vedení města to ale považuje za nepřípustné.

„Vandalismus je vandalismus, i když jeho aktéři mají stranické průkazky a používají křídový sprej. To není argument,“ prohlásil primátor Žbánek. Podle něj při graffiti není rozdíl v typu spreje. Na základě oznámení od občanů prověřuje Policie ČR podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci a případem se zabývá i městská policie. Jelikož nástřik na chodníku nešlo odstranit ručně, odborné odstranění firmou Miloslava Černého přišlo město na deset tisíc korun.

Fotografie:

| Poslední úprava: 6. srpna 2019 (út)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: +420 585 513 111
Telefonní seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu