Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Olomoučané si před radnicí připomínají výročí oběti Jana Palacha « Aktuality « Aktuální informace

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Olomoučané si před radnicí připomínají výročí oběti Jana Palacha

Olomoučané si před radnicí připomínají výročí oběti Jana Palacha

Olomoučané si před radnicí připomínají výročí oběti Jana Palacha

17. ledna 2019 (čt)

Padesát let od okamžiku, kdy se na Václavském náměstí upálil Jan Palach, si jeho oběť připomněli lidé v Olomouci. Improvizované pietní místo vzniklo u podloubí radnice okolo kovové plastiky Milana Poliána, symbolizující význam Palachova činu. V 17 hodin, kdy začalo pietní setkání, jej během několika minut obklopily desítky hořících svíček.

Vzpomínky na Jana Palacha se zúčastnil primátor Olomouce Mirek Žbánek a náměstek primátora Pavel Hekela. V jejich proslovech zazněl jak respekt k významu Palachovy oběti, tak i výzva k mravní pevnosti dnešní společnosti. „Student Jan Palach se rozhodl obětovat svůj život, aby udělal lepšími životy druhých. Nerozhodl se tak snad proto, že by pohrdal darem života, právě naopak. Věřil v ideál svobody a demokracie a byl přesvědčen o tom, že odpovědnost za životy druhých převyšuje hodnotu života vlastního. Právě proto, aby pomohl druhým, svůj vlastní život tak krutým způsobem odevzdal,“ řekl primátor Žbánek. Dodal, že navzdory pesimistům, zpochybňujícím praktický význam jeho oběti, znamenal čin Jana Palacha po dvacet let naději pro občany nesvobodné země. „Ostatně, právě pro památku Jana Palacha se v lednu 1989 zvedla dosud největší vlna občanského vzdoru vůči vládě KSČ! Policie sice nepokoje Palachova týdne potlačila, ale od této chvíle už bylo zřejmé, že se lidé přestávají bát a že je jen otázkou času, kdy se režimu postaví znovu a ve větší míře.“

Promluvou se k pietní akci před stylově nasvícenou radnicí připojil také arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Jan Graubner. „Oběť Jana Palacha připomíná význam mravní roviny naší existence. Problémem dneška je to, že mnoho lidí podléhá lenosti a pohodlnosti a narůstá nechuť poctivě přemýšlet o světě kolem nás,“ zdůraznil arcibiskup Graubner.

Po skončení vzpomínkového aktu se desítky lidí přesunuly do informačního centra, aby se podepsaly do speciální pamětní knihy. Ta zde bude k dispozici až do soboty 19. ledna. „Právě v sobotu se v 15:30, tedy v čase, kdy Jan Palach zesnul, rozezní olomoucké kostelní zvony. Chci poděkovat Arcibiskupství olomouckému za vstřícnost, díky níž se podařilo tuto součást vzpomínky na Jana Palacha dojednat,“ dodal náměstek primátora Pavel Hekela.

Fotografie:

| Poslední úprava: 17. ledna 2019 (čt)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu