Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Začala diskuse o nové podobě náměstí Republiky

Začala diskuse o nové podobě náměstí Republiky

Začala diskuse o nové podobě náměstí Republiky

21. června 2017 (st)

Veřejná diskuze k analytické části studie řešící budoucí podobu náměstí Republiky a navazujícího okolí, tedy ulic Křížkovského, Mariánské,  Wurmovy či Biskupského náměstí, se uskutečnila v pondělí ve Vlastivědném muzeu. Jedno ze tří nejdůležitějších a historicky nejvýznamnějších náměstí by lidé chtěli v budoucnu oživit koncerty, trhy a dalšími aktivitami.

V hledání důležitých hodnot, problémů a definování záměrů pro tuto lokalitu vedl účastníky facilitátor Martin Nawrath, pod jehož vedením diskutující sestavili soupis pozitiv a negativ této lokality.

„Návrhy diskutujících budou složit jako jeden z podkladových materiálů pro zpracovatele studie, kterým je sdružení Tři architekti v čele s Davidem Marešem. Výsledná územní studie bude podkladem pro navazující projektové dokumentace. Jsem zvědavý, jak se architekti s návrhy občanu vypořádají. Často, jak to v diskuzích bývá, byly některé názory diametrálně odlišné,“ uvedl náměstek primátora Aleš Jakubec.

Podle náměstka se radnice zajímá o názory rezidentů, ale i významných institucí, které v lokalitě sídlí – univerzita, muzea, arcibiskupství, knihovny, Charita, a další. „Tento prostor má výrazný nadregionální význam, má velký potenciál, ale prostředí je nyní nedůstojné a lidé tudy často jen procházejí,“ nastínila Petra Růžičková z odboru koncepce a rozvoje olomouckého magistrátu.

Do diskuse se v pondělí zapojilo asi padesát obyvatel města. Napřed si ujasnili hodnoty, tedy pozitiva lokality, poté vyjmenovali problémy a nakonec navrhovali svá řešení. Mezi nimi byl požadavek na trhy či koncerty, omezení vjezdu automobilů nebo využití dnes prázdných kasáren na parkování. Jedním z dalších požadavků byla i bezbariérovost celého prostoru.

Zatím není jasné, kdy se náměstí Republiky  změní. „Jde o koncepční dlouhodobé řešení. Víme, že inženýrské sítě zde nejsou v dobrém stavu. Chceme být proto předem připraveni na dobu, kdy je bude nutné vyměnit, abychom věděli, do jaké podoby uvést povrch,“ řekl náměstek Jakubec.

Zapojit se do veřejné debaty je možné do 10. července na stránkách města  www.olomouc.eu/anketa-namesti-republiky, nebo písemně na odboru koncepce a rozvoje Magistrátu města Olomouce v Hynaisově ulici. Poté budou analýzy a jejich hodnocení uzavřeny a rozběhne se fáze zpracování konceptů studie ve variantách. K nim se bude moci veřejnost vyjádřit v průběhu září.

Fotografie:

| Poslední úprava: 21. června 2017 (st)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: +420 585 513 111
Telefonní seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu