Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Areál Korunní pevnůstky se promění v muzeum « Aktuality « Aktuální informace

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Areál Korunní pevnůstky se promění v muzeum

Areál Korunní pevnůstky se promění v muzeum

Areál Korunní pevnůstky se promění v muzeum

20. února 2008 (st)

Občanské sdružení Muzeum olomoucké pevnosti se stane novým vlastníkem památkově chráněného areálu Korunní pevnůstky. Odprodej za symbolickou jednu korunu schválili v pondělí 18. únoru zastupitelé. Unikátní pevnostní areál poblíž centra města se má proměnit v muzeum a centrum volnočasových aktivit. O záměru informují únorové Radniční listy, jejichž distribuce začne v pátek 22. února.

Z Korunní pevnůstky bude muzeum

Za symbolickou jednu korunu prodá město Olomouc areál památkově chráněné Korunní pevnůstky z dob Marie Terezie sdružení Muzeum olomoucké pevnosti. V unikátním historickém objektu, který momentálně slouží částečně jako sklad stavební firmy, by mělo v budoucnu vzniknout muzeum a prostory pro volnočasové aktivity.

Jedním ze základních požadavků výběrového řízení na budoucího majitele bylo, aby se z areálu stala atraktivní lokalita, kde budou moci trávit svůj volný čas děti i dospělí. „Tento záměr je v souladu s územním plánem města. Objekt na území městské památkové rezervace by v budoucnu neměl sloužit jako sklad,“ uvedla náměstkyně olomouckého primátora Hana Tesařová. Kromě občanského sdružení Muzea olomoucké pevnosti projevil o pevnůstku zájem také stávající nájemník, společnost Stavitelství Pospíšil a společnost Imperial W. Capital.

Rada města na svém posledním zasedání doporučila, že Korunní pevnůstka připadne právě Muzeu olomoucké pevnosti. Návrh smlouvy, který obsahuje převedení pevnosti na nového vlastníka za jednu korunu, schválilo už i zastupitelstvo. „Smlouva zaručuje městu předkupní právo na památku na dvacet let. Předkupní smlouva také zajišťuje kontrolu nad rekonstrukcí pevnůstky i jejím následným využíváním,“ dodala náměstkyně.

V rámci MPR musí i po rekonstrukci být u všech objektů zachována stávající výška, u objektu prachárny musí být odstraněn novodobý přístavek. Pozemky, na nichž se nachází hradby i ostatní nezastavěné plochy, se nesmí zastavět. Bude možné na nich udělat jen malé vegetační úpravy, chodníky a cyklistické stezky, drobné stavby a mobiliář, venkovní zahrádky případných podniků umístěných v hlavním objektu a hřiště pro klidné a nerušící sporty. Jiné využití objektu je nepřípustné. Investor navíc musí zajistit, aby i přes oplocení bylo území průchozí. Město si od rekonstrukce, která si určitě vyžádá desítky milionů korun, slibuje i rozvoj turistického ruchu. Korunní pevnůstka je posledním dochovaným dokladem bastionové pevnosti, kterou nechala v polovině 18. století vybudovat Marie Terezie. Z unikátního systému opevnění města se v areálu kromě části hradeb zachovaly čtyři původní budovy – prachárna, strážnice a dva dělostřelecké sklady. Až do roku 2000 patřila pevnůstka armádě, která ji v té době převedla bezplatně do vlastnictví města.

Fotografie:

| Poslední úprava: 20. února 2008 (st)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00 (18:00)
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu