Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Vztah k alkoholu může prověřit Suchej únor

Vztah k alkoholu může prověřit Suchej únor

Vztah k alkoholu může prověřit Suchej únor

31. ledna 2023 (út)

Celý únor ani kapka alkoholu. Takové je jediné pravidlo osvětové kampaně Suchej únor. Podle náměstkyně primátora Kateřiny Dobrozemské, která nad Suchým únorem převzala záštitu, jde o jednoduchý způsob, jak otestovat sami sebe a svůj vztah k alkoholu.

Heslo zdravotně osvětové kampaně zní Nepít je umění! Velmi pozitivní vztah, který Češi obecně chovají k alkoholu, naznačuje, že pro mnoho lidí by měsíc abstinence skutečně uměním být mohl. Suchý únor tak dává šanci prověřit, jak na tom jsme, a změnit zaběhlé návyky.

„Převzala jsem nad Suchým únorem záštitu, protože alkohol je u nás droga číslo jedna se všemi společenskými a sociálními negativními důsledky. Kampaň může pomoci tomu, abychom se nad sebou každý zamysleli a nenásilnou formou si vyzkoušeli, jestli alkohol každodenně potřebujeme. Druhým důvodem je zviditelnění adiktologických služeb v Olomouci,“ vysvětlila náměstkyně Dobrozemská.

Závislostní problematika se podle náměstkyně proměnila během lockdownu, kdy spousta lidí sáhla po alkoholu. „I ti abstinující měli v úzkostech a obavách tendenci vracet se ke starým vzorcům chování,“ uvedla náměstkyně.

Rizikově v Česku pije více než jeden milion lidí. Alkohol je dostupný a není s ním spojena žádná bariéra. Jeho nadměrná konzumace narušuje zdraví, ale i vztahy a schopnost pracovat a vyhodnocovat správně situace. Pokud se pije v rodině, může to mít vliv i na děti.

Celý měsíc bez alkoholu může pro někoho opravdu znamenat výzvu. I tak se k Suchému únoru ale připojuje už skoro milion Čechů. „Sama se připojím a budu zkoušet, kde tu hranici mám. Není to obdoba novoročního předsevzetí, ale vztah k alkoholu si můžeme během února osahat. Případně mluvit se známými ve svých bublinách a třeba zvládnout i společenské události jinak než se skleničkou alkoholu,“ řekla náměstkyně Dobrozemská.

V Olomouci je dostatek zařízení, která mohou lidé požádat o pomoc při odvykání ať už pro sebe, nebo pro své rodinné příslušníky.

KAM SE OBRÁTIT

Více informací na webu: https://suchejunor.cz/

| Poslední úprava: 31. ledna 2023 (út)

Kontakt

Statutární město Olomouc
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: +420 585 513 111
Telefonní seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČO: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu

Mastodon