Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Koaliční smlouva je podepsána, Olomouc povede ANO, koalice ProOlomouc a Piráti a hnutí spOLečně

Koaliční smlouva je podepsána, Olomouc povede ANO, koalice ProOlomouc a Piráti a hnutí spOLečně

Koaliční smlouva je podepsána, Olomouc povede ANO, koalice ProOlomouc a Piráti a hnutí spOLečně

17. října 2022 (po)

Následující čtyři roky povede město Olomouc hnutí ANO, koalice ProOlomouc a Piráti a hnutí spOlečně. Lídři těchto politických subjektů podepsali Koaliční smlouvu pro statutární město Olomouc na volební období 2022 - 2026. Primátorem Olomouce bude znovu Miroslav Žbánek.

Nová koalice bude mít v pětačtyřicetičlenném Zastupitelstvu města Olomouce sílu osmadvaceti hlasů. Olomouc hodlá směřovat mezi vyspělé moderní, rozvíjející se evropské metropole s vysokou kvalitou života. Koaliční smlouvu podepsali v pondělí 17. října 2022 na radnici v Olomouci lídři v koalici zastoupených subjektů Miroslav Žbánek (ANO), Tomáš Pejpek (ProOlomouc a Piráti), Viktor Tichák (ProOlomouc a Piráti) a Otakar Štěpán Bačák (spOlečně).

Cílem nové koalice je vytvořit otevřené, stabilní a funkční prostředí pro co nejefektivnější správu města a jeho další rozvoj s vědomím celostátní ekonomické, společenské a energetické situace. „Koaliční smlouva reflektuje nejenom programové cíle, na kterých jsme se shodli, ale také ve své preambuli odkazuje na poměrně složitou dobu, ve které se nová koalice v Olomouci zformovala. A to zejména ve vztahu ke složité energetické situaci,“ uvedl lídr hnutí ANO a současný primátor Miroslav Žbánek. „Máme na co navazovat a věřím, že shodu, která panovala na rozvojových cílech města, se podaří v nejbližších letech i přes složitost doby přetavit do konkrétních projektů a opatření,“ dodal.

Prozatím obecně formulované programové cíle, které propojují priority všech koaličních stran a týkají se rozvoje města, chtějí koaliční subjekty zpracovat ve společném programovém prohlášení. „Velká část našich programových cílů se už promítla do znění koaliční smlouvy, což je pro nás naplněním osmileté cesty za lepším přístupem města k vlastnímu rozvoji a ke kvalitě investic,“ uvedl Tomáš Pejpek z koalice ProOlomouc a Piráti, která má zastoupení ve vedení města vůbec poprvé. „Kromě rozvoje byly mezi našimi prioritami také vzdělávání a školství. Cílem bude propojovat jednotlivé segmenty kultury ve městě, od kultury v městských částech, po tu, která je v Olomouci reprezentovaná Moravským divadlem a Moravskou filharmonií,“ doplnil za koalici ProOlomouc a Piráti Viktor Tichák. Naopak už druhé volební období bude ve vedení města hnutí spOlečně. „Za poslední čtyři roky působení na radnici jsme získali už mnoho zkušeností, na které chceme navázat. Priority spatřuji v udržení fiskální stability města ve vazbě i na umořování dluhu, poté také sociální aspekt a také zachování rozsahu investic,“ objasnil lídr hnutí spOlečně Otakar Štěpán Bačák.

Politické strany a hnutí se v koaliční smlouvě shodly, kromě prosazování jednotlivých programových priorit, na principech koaliční spolupráce, složení Rady města Olomouce a rozdělení kompetencí uvolněných členů rady města.

V jedenáctičlenné Radě města Olomouce bude zasedat šest zástupců hnutí ANO, tři radní z koalice ProOlomouc a Piráti a dva radní získalo hnutí spOLečně. Sedm členů rady města je uvolněných, čtyři jsou neuvolnění.

Primátor:

 • Mgr. Miroslav Žbánek, MPA (ANO)
  Kancelář primátora, interní audit a kontrola, ochrana obyvatel, právní oblast, zahraniční vztahy, zastupování statutárního města Olomouce navenek, Městská policie Olomouc a Zoologická zahrada Olomouc.

Náměstci primátora a jejich kompetence:

 • Ing. Otakar Štěpán Bačák (spOLečně)
  Ekonomika, řízení a kontroling městských firem, městská zeleň a odpadové hospodářství a Sluňákov – centrum ekologických aktivit města Olomouce, o. p. s.
   
 • Ing. arch. Tomáš Pejpek (ProOlomouc a Piráti)
  Strategický rozvoj, útvar hlavního architekta, rozvoj a směřování IT, SmartCity.
   
 • Mgr. Miroslava Ferancová (ANO)
  Majetkoprávní záležitosti, doprava, sport, Hřbitovy města Olomouce.
   
 • Mgr. Viktor Tichák, Ph.D. (ProOlomouc a Piráti)
  Školství, kultura, cestovní ruch, komise městských částí a detašovaná pracoviště, Knihovna města Olomouc, Moravské divadlo Olomouc, Moravská filharmonie Olomouc a příspěvkové organizace v oblasti školství, u nichž plní SMOl funkci zřizovatele (mateřské a základní školy).
   
 • Mgr. Miloslav Tichý (ANO)
  Investice, dotační projekty.
   
 • Bc. Kateřina Dobrozemská (ProOlomouc a Piráti)
  Sociální politika, bytová politika.

Neuvolnění členové RMO:

 • Eva Kolářová, DipMgmt (ANO)
 • Jaromír Lošťák (ANO)
 • Václav Kryl (ANO)
 • Ing. Lukáš Krbeček (spOLečně)

První ustavující zastupitelstvo se bude konat v pátek 21. října. Programové prohlášení Rady města Olomouce koaliční subjekty zveřejní do 31. ledna 2023.

Příloha:

Fotografie:

| Poslední úprava: 17. října 2022 (po)

Kontakt

Statutární město Olomouc
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: +420 585 513 111
Telefonní seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČO: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu

Mastodon