Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Nesmí se zapomenout. Vojenský spolek rehabilitovaných chce předávat své zkušenosti mladým

Nesmí se zapomenout. Vojenský spolek rehabilitovaných chce předávat své zkušenosti mladým

Nesmí se zapomenout. Vojenský spolek rehabilitovaných chce předávat své zkušenosti mladým

19. května 2022 (čt)

U příležitosti 77. výročí Dne vítězství a ukončení 2. světové války přijal primátor Mirek Žbánek se svým náměstkem Otakarem Štěpánem Bačákem v zasedací místnosti radnice na dvě desítky členů olomouckého Vojenského spolku rehabilitovaných Armády ČR. Připomněli si nejen tragické události z 21. srpna 1968, ale mluvili samozřejmě také o aktuální situaci na Ukrajině.

„Je mi ctí absolvovat podobná setkání. Události 2. světové války jsou čím dál tím vzdálenější a my bychom měli s úctou a pokorou přijímat vyprávění pamětníků, dokud nám své zážitky mohou předávat,“ řekl primátor města Mirek Žbánek. „A nejde jen o historii. Názory lidí, kteří sami velmi zblízka zažili příchod ruských vojsk a následnou ruskou okupaci a desetiletí nesvobody, na současné události, bychom zkrátka měli slyšet,“ dodal.

Přítomní členové Vojenského spolku rehabilitovaných společně jednoznačně odsoudili ruskou agresi vůči Ukrajině a vyslovili přání o rychlém ukončení bojové činnosti, která už stála tolik nevinných životů civilních osob, zejména žen a dětí.

„Prožili a zažili jsme mnoho a necítíme se být klubem důchodců, kteří v parku krmí holuby. V duchu našich stanov chceme své životní zkušenosti předávat mladé generaci. To, co se v minulosti dělo, a lidé, kteří toho byli součástí, nesmějí být zapomenuti,“ vysvětlil předseda olomouckého Vojenského spolku rehabilitovaných VČR plk.v.v. MUDr. Bohumil Reml. Také z toho důvodu nechal spolek na své náklady a se souhlasem vedení Pedagogické fakulty Univerzity Palackého umístit na budovu Pedagogické fakulty na Žižkově náměstí pamětní desku k 50. výročí „Připomínka na postoje statečných vojáků, na které se nesmí nikdy zapomenout“. Každý rok se v den výročí koná před budovou pietní akt. Letos se tato připomínka a pietní akt uskuteční v pátek 19. srpna. 

Současně se členové spolku dohodli s primátorem na umístění další pamětní desky a žulového balvanu připomínajících právě tragické události 21. srpna 1968. Provedení a realizaci nyní prověřuje Útvar hlavního architekta olomouckého magistrátu. O konečné podobě pak bude jednat s děkanátem Pedagogické fakulty.

„Moc si vážíme přístupu pana primátora a magistrátu. Odcházeli jsme ze setkání s dobrým pocitem, že naše postoje a činy nebudou dalšími generacemi zapomenuty. Děkujeme,“ uzavřel předseda spolku Bohumil Reml.

Fotografie:

| Poslední úprava: 19. května 2022 (čt)

Kontakt

Statutární město Olomouc
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: +420 585 513 111
Telefonní seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČO: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu