Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Plný sál potvrdil význam konference. Spokojení hosté v Olomouci získali inspiraci i kontakty

Plný sál potvrdil význam konference. Spokojení hosté v Olomouci získali inspiraci i kontakty

Plný sál potvrdil význam konference. Spokojení hosté v Olomouci získali inspiraci i kontakty

9. září 2021 (čt)

Celkem 106 hostů z pěti zemí dorazilo do Olomouce na Setkání partnerských měst a obcí V4 a na odbornou konferenci, která byla hlavní součástí programu. Z Olomouce si odvezou konkrétní kontakty na partnery z dalších zemí a hlavně řadu tipů a inspirací, jak proměnit svá města k lepšímu. Inspirativní příspěvky se týkaly nových modelů řízení dopravy ve městě, spolupráce veřejného a soukromého sektoru, chytrých řešení pro veřejné prostory ve městech a dalších kroků, které lidem v obcích zpříjemní život.

Velvyslanci, diplomaté, představitelé samospráv z více než dvaceti měst a odborníci přijeli do Olomouce už ve středu, kdy měli možnost poznat město. V průběhu čtvrtka pak absolvovali oficiální část programu. Nejprve je čekalo slavnostním přijetí na radnici. „Chtěl bych zdůraznit, že to je po více než sto letech poprvé, kdy z ochozu radniční věže opět zní trubačova fanfára,“ zdůraznil hostitel setkání, olomoucký primátor Miroslav Žbánek. Po zápisu do městské pamětní knihy a prohlídce radnice se hosté přesunuli na nedalekého konviktu, kde se v Uměleckém centru UP konala konference.

Hovořilo se například o využití prostředků z Mezinárodního visegrádského fondu a o konkrétních projektech, například v oblasti dopravy nebo vzdělávání. Starostové zhlédli ukázky produktů, které mohou výrazně zpříjemnit hodnotu veřejných prostranství ve městech, ať už šlo o zastávky či komplexní vybavení dopravních terminálů, nebo třeba unikátně řešené nabíječky pro elektromobily. Velkou pozornost vzbudilo vystoupení Timo Valihärju z partnerského finského města Tampere. Severské město patří mezi nejlepší ve využívání moderních technologií i moderních způsobů správy veřejných věcí. Finský delegát představil projekt moderní víceúčelové haly, která vznikla přímo nad dopravním terminálem, nebo výstavbu nové patnáctikilometrové tramvajové trati s nejmodernějšími technologickými funkcemi, které zpříjemňují cestování a usnadňují práci řidičů i dispečerů. „Podstatné je, že na všech velkých strategických cílech pracují společně různé sektory, samospráva města, soukromé firmy i další instituce. Musíme se shodnout na cíli, který přináší nějaký prospěch každému, a potom při jeho realizaci dobře funguje společná synergie,“ uvedl Timo Valihärju.

„Zcela plný sál auditoria je jasným důkladem toho, že tato konference měla smysl a představitele měst a obcí zaujala,“ uvedl při tiskovém brífinku po konferenci tajemník polského velvyslanectví v Praze Pawel Piotrowski. To potvrzovali i představitelé měst. „Pro nás byla velkou inspirací část, věnovaná dopravě ve městě. V Pécsi máme poměrně velký problém s neukázněnými řidiči a zvýšení plynulosti a bezpečnosti dopravy je pro nás určitě žádoucím cílem,“ uvedl například Attila Péterffy, starosta pátého největšího maďarského města Pécs. V něm mimochodem zrušili před šedesáti lety tramvajovou dopravu a nyní uvažují o jejím obnovení. Také proto byl pro Pécs inspirativní příspěvek o tramvajové dopravě v Tampere.

„Konkrétní plody konference budeme sklízet v budoucnosti. Momentálně máme především hodně inspirací a hlavně hodně kontaktů. Teď musí navázat mnohem delší a pracnější část, kdy se budeme snažit získané tipy a nápady proměnit v nějaká konkrétní zlepšení fungování Olomouce,“ konstatoval v závěru konference primátor Žbánek.

Olomouc se během setkání představila hostům jako přirozený geografický i kulturní průsečík střední Evropy. Pochlubila se nejen památkami, ale i bohatou nabídkou svých kulturních a volnočasových institucí. Hosté setkání dávali najevo, že na ně Olomouc zapůsobila pozitivně. „Je to první taková velká konference po covidové pauze a je velice vydařená, což je zřejmé i z reakcí ostatních hostů. Jsem velmi ráda, že jsem se jí mohla zúčastnit, děkuji panu primátorovi i jeho týmu za výbornou práci,“ konstatovala Marianna Neupauerová, zástupkyně ředitele Mezinárodního visegrádského fondu. Právě tento fond celé setkání, organizované městem Olomouc, podpořil.

Webové stránky: v4.olomouc.eu

Fotografie:

| Poslední úprava: 9. září 2021 (čt)

Kontakt

Statutární město Olomouc
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: +420 585 513 111
Telefonní seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČO: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu

Mastodon