Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Jeho sochy a pamětní desky zná každý Olomoučan. Za Bohumilem Teplým « Aktuality « Aktuální informace

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Jeho sochy a pamětní desky zná každý Olomoučan. Za Bohumilem Teplým

Jeho sochy a pamětní desky zná každý Olomoučan. Za Bohumilem Teplým

Jeho sochy a pamětní desky zná každý Olomoučan. Za Bohumilem Teplým

16. října 2020 (pá)

Olomoucká kulturní scéna ztratila tento týden další velkou osobnost. Ve věku 88 let zemřel olomoucký sochař Bohumil Teplý.

Olomoucký rodák Bohumil Teplý prožil dětství a mládí v Litovli a v Nasobůrkách, většinu života pak prožil a tvořil právě v Olomouci. Jeho dílo ovšem najdeme i v Přerově, Šumperku a dalších moravských městech. V Olomouci vystudoval na Pedagogické fakultě UP obor výtvarná výchova a dějepis, dráze pedagoga se ale věnoval jen několik let. Od roku 1957 se soustředil na studium na hořické kamenické a sochařské škole, stal se z něj velký znalec práce s kamenem i restaurování uměleckých děl z tohoto materiálu.

„Během následující kamenické praxe při rekonstrukci emauzského kláštera v Praze se asi definitivně zrodilo jeho sochařské zaujetí přírodním kamenem. Během neobyčejně plodného uměleckého života vytvořil vedle kamenných soch, památníků a realizací v architektuře nespočet medailí, plaket, insignií, bronzových plastik a reliéfů, avšak kámen zůstal – i podle mínění mnoha odborníků – jeho nejdůležitějším výrazovým prostředkem a nejužívanějším materiálem,“ píše se o Bohumilu Teplém v informační databázi českého a slovenského umění abART.

Dílo Bohumila Teplého nemusíme hledat v galeriích – potkáváme jej v ulicích a na náměstích. Je autorem Pomníku bojovníkům za svobodu a demokracii před Právnickou fakultou v Olomouci, reliéfů Poslední večeře Páně a Křížová cesta na obvodní zdi u farního kostela v Cholině, medailí významných osobností a pamětních desek, vytvořil například pamětní desky genetika J. G. Mendela, režiséra a politika Pavla Dostála, zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda a hollywoodského režiséra Edgara Georga Ulmera v Olomouci. Jako autor byl zastoupen na bezpočtu společných výstav a měl i mnoho výstav samostatných. Napsal také několik odborných knih, byl autorem dvou základních oborových publikací - O sochařské reprodukci a Konzervování a restaurování kamene.

V roce 2013 obdržel Cenu města Olomouce za přínos v oblasti kultury.

Bohumil Teplý zemřel v pondělí ve věku 88 let.

| Poslední úprava: 16. října 2020 (pá)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 9:00 – 11:00 13:00 – 16:00
Úterý: (jen objednaní) 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 9:00 – 11:00 13:00 – 16:00
Čtvrtek: (jen objednaní) 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu