Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Holický les se rozrůstá, snad přibudou i stezky

Holický les se rozrůstá, snad přibudou i stezky

18. února 2016 (čt)

Od založení nového lesoparku Holický les uplynulo půldruhého roku a navazovat mají další stavby, které povedou k postupnému vybudování této nové rekreační zóny.

Výsadba holického lesoparku na 33 hektarech v lokalitě lemované ulicemi Keplerova a Šlechtitelů proběhla na podzim roku 2013. Území se postupně stává odpočinkovou zónou, kam lidé chodí na procházky a které je také vyhledávaným cílem třeba vyjížděk na koních. Občanské sdružení Holický les, které se stalo od roku 2008 tahounem aktivit směřujících ke vzniku této rekreační zóny, tam každoročně pořádá novoroční vycházky, jarní úklid a podzimní drakiádu. Ve spolupráci s KMČ Holice do západní části Holického lesa přestěhovalo v roce 2014 také zrestaurovaný historický kamenný kříž z roku 1844, který původně stál u Přerovské ulice v Holici.

TŘI OTÁZKY PRO NÁMĚSTKA PRIMÁTORA LADISLAVA ŠNEVAJSE

V jaké fázi je příprava dalších etap a co budou obsahovat?
Momentálně tam máme vysázeno 72 tisíc stromků (převážně dubů, olší, habrů a lip). V tuto chvíli je naší prioritou společně se sdružením Holický les a KMČ Holice dokončit připravený projekt na stavbu smíšené stezky pro pěší a cyklisty mezi ulicemi Průmyslová a Šlechtitelů. Pevně věřím, že s využitím dotačního titulu se nám to v průběhu příštího roku skutečně podaří a oblíbenost areálu Holického lesa tím nepochybně vzroste.

Co dalšího kromě stezky máte ještě v plánu?
Vedle této finančně náročné stavby promýšlíme také možnosti instalace odpočinkových prvků přímo na plochách lesoparku Holický les, protože ty nejsou součástí uznatelných nákladů v rámci dotačních titulů. Jednou z možných forem oživení odpočinkového území by mohlo být zřízení tzv. DiscGolfParku. Jedná se o nenáročnou sportovní aktivitu vhodnou pro všechny generace, kdy hráči házejí freesbee (létající talíře) do speciálních košů. Takové hřiště mají od roku 2013 například v Přerově na Laguně a těší se velké popularitě. Na rozdíl od jiných i menších měst v Olomouci zatím discgolfové hřiště nemáme. Mobiliář, herní prvky a vnitřní cestní síť musí počkat až na prioritní vybudování bezpečné přístupové cesty do areálu.

Jak bude Holický les vypadat poté, co bude úplně hotový?
Podobně jako na severu města máme Hejčínské louky, na východě Černovírské paseky, tak na jihu města bude rekreační areál Holický les postupně svým významem, vybaveností a nabídkou volnočasových aktivit minimálně srovnatelný. V současné době je pro volnočasové aktivity využitelná asi třetina areálu (11 hektarů), zbytek je budoucí les. Po dlouholetém intenzivním zemědělském využívání pozemku nebylo jednoduché vrátit na pozemek původní lužní les a louky. Poněkud ve vzdálenější budoucnosti pak předpokládáme postupné dotvoření druhé části areálu Holického lesa na straně od ulice Šlechtitelů směrem ke korytu Moravy. V souladu s národní koncepcí „Prevence proti suchu“ a v souladu s dříve zpracovanou studií celého areálu by v těchto místech měla vzniknout nová vodní plocha odpovídající svým významem přírodnímu koupališti Poděbrady.

| Poslední úprava: 18. února 2016 (čt)

Kontakt

Statutární město Olomouc
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: +420 585 513 111
Telefonní seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČO: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu

Mastodon