Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Začíná jubilejní Academia film Olomouc, čeká se rekordní návštěvnost

Začíná jubilejní Academia film Olomouc, čeká se rekordní návštěvnost

Začíná jubilejní Academia film Olomouc, čeká se rekordní návštěvnost

14. dubna 2015 (út)

Padesátý ročník festivalu Academia film Olomouc začíná dnes večer. Filmovou přehlídku zahájí v kině Metropol projekce snímku Tiny Giants 3D z produkce BBC. Hlavním hostem letošního festivalu bude Richard Dawkins, jeden z nejvlivnějších intelektuálů současnosti a zakladatel nového ateismu.

AFO nabídne tři desítky nejzajímavějších populárně-vědeckých filmů současnosti i bohatý doprovodný program. Soutěžní snímky se utkají ve třech kategoriích – mezinárodní a české soutěži a v soutěži krátkých filmů. Další vyhlašovanou kategorií je Cena diváků a Cena za přínos popularizace vědy.

Akreditace na jubilejní AFO dosáhla rekordu, přesáhla počet 3 500. „Ze zkušenosti víme, že se akredituje předem jen zhruba třetina návštěvníků,“ řekl ředitel festivalu Matěj Dostálek. Předpokládá proto letos rekordní i celkovou návštěvnost.

AFO oficiálně zahájí v 19 hodin závratné dobrodružství ze světa hlodavců. „Snímek Tiny Giants (Pidiobři) snímaný pomocí vysokorychlostních kamer s ultra vysokým rozlišením nahlíží na život čipmanka a křečka prériového zcela novou perspektivou. Technologické možnosti spolu s vypravěčskou invencí Jiřího Lábuse jej přibližují klasickým hraným filmům,“ uvedl mluvčí festivalu Ondřej Čížek.

Dvě projekce a workshop odstartovaly první festivalový už v úterý dopoledne. Jako první se v české soutěži představil snímek Terezy Nvotové a Adama Olhy Jeden rok s Fulbrightem – Tomáš Fürst. Mapuje studium olomouckého přírodovědce v Americe.

Hlavní programový blok letos nese název Zánik a počátek a bude reflektovat vznik vesmíru a zrození moderního člověka, ale také vzestupy a pády celých kultur. Mezi dalšími tematickými bloky patří Věda v popkultuře, (Ne)zdravá výživa, Absurdita rasismu, Sex jako povolání, Věda a válka, Ženy a věda či AFO retro.

Za ojedinělé označil ředitel festivalu Matěj Dostálek i to, že velké hollywoodské bockbustery budou uvádět přední čeští a zahraniční vědci. „V tomto ohledu je unikátní, že Lawrence Kraus, slavný americký teoretický fyzik, bude uvádět poslední díl filmu Star Trek,“ doplnil.

Hlavní host festivalu Richard Dawkins na sebe upozornil v 70. letech knihou Sobecký gen, která způsobila revoluci v evoluční biologii. Ze seriózního vědeckého textu se okamžitě stal oceňovaný bestseller. „Dawkins přišel ještě před Stephenem Hawkingem se špičkovou a přelomovou odbornou prací, která byla zároveň srozumitelná širší veřejnosti. Díky tomu je dnes legendou v oblasti komunikace a popularizace vědy,“ objasnil programový ředitel AFO Jakub Ráliš.

Dawkins se sejde v pátek v 19:30 na panelové diskusi v kině Metropol s loňskou hvězdou festivalu Lawrencem Krausem. Během jubilejního AFO se zúčastní také slavnostního otevření Pevnosti poznání – science centra Univerzity Palackého.

Festival trvá až do neděle 19. dubna. Poslední položkou v programu je projekce filmu Christophera Nolana Interstellar v kině Metropol.

Kompletní program AFO najdete na www.afo.cz

| Poslední úprava: 14. dubna 2015 (út)

Kontakt

Statutární město Olomouc
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: +420 585 513 111
Telefonní seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČO: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu