Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Americký atašé nabízí pomoc s financováním kultury v Olomouci « Aktuality « Aktuální informace

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Americký atašé nabízí pomoc s financováním kultury v Olomouci

Americký atašé nabízí pomoc s financováním kultury v Olomouci

Americký atašé nabízí pomoc s financováním kultury v Olomouci

17. prosince 2018 (po)

Velmi vlídného přivítání se v Olomouci dočkal nový kulturní atašé Velvyslanectví USA v ČR Erik W. Black. Pan Black pochází, stejně jako náměstek primátora pro kulturu Pavel Hekela, z divadelního a hereckého prostředí. Druhý náměstek, který kulturního atašé v Olomouci přivítal, je Karel Konečný, historik, který v USA studoval. Tyto dva motivy předznamenaly atmosféru i obsah následného pracovního jednání.

„Na ambasádě mi doporučili, že bych měl vyrazit z Prahy a poznat nejvýznamnější města mimo Prahu, tak jedu k vám do Olomouce,“ uvedl s úsměvem na začátku setkání s náměstky Hekelou a Konečným Erik W. Black. Olomouc pro něj byla jasnou volbou, o tomto městě slyšel hodně pozitivního, včetně informací o vysokém počtu amerických studentů a lektorů, kteří působí v Olomouci, především na Univerzitě Palackého. S novými náměstky primátora pak hovořil o tom, jaké plány mají ve svých resortech a jak by v těchto plánech mohlo být americké velvyslanectví nápomocno.

„Jedním z témat, kterému se chceme věnovat, je podpora živé kultury, a pokud je možné získat podporu právě pro tuto oblast, bylo by to výborné,“ řekl Pavel Hekela. „Každým rokem uvolňuje velvyslanectví prostředky na podporu neziskových organizací, jsem si jist, že v Olomouci by se to mohlo týkat řady organizací a řady aktivit,“ reagoval atašé Erik W. Black a dodal, že ambasáda dlouhodobě podporuje například Academia Film Olomouc či středisko ekologických aktivit Sluňákov. „Ideální by bylo podpořit mladé lidi v umění, malá divadla, streetartové aktivity a podobné inciativy,“ upřesnil Pavel Hekela a oba se dohodli, že se o další konkrétní spolupráci bude jednat. Atašé se ostatně do Olomouce chystá znovu na jaře příštího roku.

Dalším společným tématem byla prezentace Olomouce v USA. „V Českém domě v New Yorku bychom rádi nabídli nějaké kulturní představení z Olomouce, například balet,“ zněla nabídka, kterou americký kulturní atašé přijal velmi pozitivně.

S náměstkem Karlem Konečným, do jehož gesce spadá i školství, hovořil zástupce americké ambasády o anglicky hovořících studentech v Olomouci i o zahraniční spolupráci olomouckých škol. Jedním z hlavních témat bylo otevření možnosti najít pro olomoucké školy důstojné partnerské instituce v USA. „Z mého pohledu by bylo velmi žádoucí najít pro takovou spolupráci i některou uznávanou americkou univerzitu, případně by také bylo dobré najít partnerskou školu v takovém regionu, kde žijí potomci českých exulantů,“ řekl náměstek Karel Konečný. Také s tím přislíbil Erik W. Black pomoct.

Fotografie:

| Poslední úprava: 17. prosince 2018 (po)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00 (18:00)
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu