Telefon: 585 513 111
Fax: 585 513 433
E-Podatelna:
[email protected]
Datová schránka ID:
kazbzri
IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308
Vlastník (správce, uživatel) nemovitosti, která není kulturní památkou, ale je v památkové rezervaci, v památkové zóně nebo v ochranném pásmu nemovité kulturní památky, nemovité národní kulturní památky, památkové rezervace, nebo památkové zóny, je povinen k zamýšlené stavbě, změně stavby, terénním úpravám, umístění nebo odstranění zařízení, odstranění stavby, úpravě dřevin nebo udržovacím pracím na této nemovitosti si předem vyžádat závazné stanovisko (rozhodnutí) obecního úřadu obce s rozšířenou působností, není-li tato jeho povinnost podle tohoto zákona nebo na základě tohoto zákona vyloučena podle § 17 zákona o státní památkové péči.
Je zamýšleno provedení některé či některých z následujících prací:
Tato povinnost se nevztahuje na případy, kdy jde o úpravu nemovitosti, která není kulturní památkou, ale nachází se v "památkovém" ochranném pásmu, a zároveň jde o stavbu, změnu stavby, udržovací práce, umístění nebo odstranění zařízení, jejichž provedením se nezasahuje žádným způsobem do vnějšího vzhledu stávající nemovitosti.
U věcí, které jsou v podílovém spoluvlastnictví, je třeba, aby s úpravou (pokud se jedná o běžnou správu věci) souhlasila a k žádosti se připojila většina vlastníků (počítáno podle jejich spoluvlastnických podílů na společné věci), jak to předpokládá § 1128 odst. 1 zákona č. 89/2021 Sb., občanský zákoník, v aktuálním znění.
K rozhodnutí o významné záležitosti týkající se společné věci, zejména o jejím podstatném zlepšení nebo zhoršení, změně jejího účelu, je třeba alespoň dvoutřetinová většina hlasů spoluvlastníků, jak to předpokládá § 1129 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v aktuálním znění.
U úprav společných částí domu, v němž vzniklo bytové spoluvlastnictví (dům alespoň se dvěma byty) a nevzniklo společenství vlastníků (dům alespoň s pěti byty, kdy nejméně tři z nich jsou ve vlastnictví různých majitelů), je třeba, aby s úpravou souhlasila a k žádosti se připojila většina nebo všichni vlastníci jednotek (k rozhodnutí je vyžadován souhlas většiny hlasů všech vlastníků jednotek a souhlas většiny všech vlastníků jednotek), jak to předpokládá § 1191 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění, ledaže stanovy nebo prohlášení vyžadují počet vyšší.
U úprav společných částí domu, v němž vzniklo bytové spoluvlastnictví (dům alespoň se dvěma byty) a zároveň vzniklo i společenství vlastníků (dům alespoň s pěti byty, kdy nejméně tři jsou ve vlastnictví různých majitelů), je třeba, aby s úpravou souhlasila a k žádosti se připojila většina nebo všichni vlastníci jednotek, jak to předpokládá § 1206 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění, ledaže stanovy nebo zákon vyžadují vyšší počet hlasů.
Písemnou žádostí na odbor památkové péče, formulář ke stažení na internetových stránkách města Žádosti a formuláře
Obecní úřad obce s rozšířenou působností, místně příslušný podle místa, kde se nachází nemovitá kulturní památka.
Magistrát města Olomouce, odbor památkové péče, Hynaisova 10, Olomouc, příslušný odborný referent. Je nutné vyřídit si závazné stanovisko (rozhodnutí) před zahájením vlastních prací, jinak hrozí riziko udělení sankce v rámci přestupkového řízení dle § 35 odst. 5, písm. a) a § 39 odst. 5, písm. a) zákona o státní památkové péči.
A. PODÁNÍ MUSÍ OBSAHOVAT
B. PŘÍLOHY PODÁNÍ
Správní ani jiné poplatky nejsou stanoveny.
Lhůty jsou stanoveny ve správním řádu v § 71. Správní orgán je povinen vydat rozhodnutí bez zbytečného odkladu. Pokud nelze rozhodnutí vydat bezodkladně, je správní orgán povinen vydat rozhodnutí nejpozději do 30 dnů od zahájení řízení, k nimž se připočítává a) doba až 30 dnů pokud je třeba nařídit ústní jednání nebo místní šetření, je-li třeba někoho předvolat nebo doručovat veřejnou vyhláškou osobám, jimiž se prokazatelně nedaří doručovat, nebo jde-li o zvlášť závažný případ, b) doba nutná k provedení dožádání ke zpracování znaleckého posudku nebo k doručení písemnosti do ciziny.
Pokud žádost podává správce nebo uživatel nemovitosti, je účastníkem řízení vždy také vlastník nemovitosti.
Řízení u odboru životního prostředí – kácení nebo výsadba dřevin na veřejném prostranství.
Písemné odvolání, které se podává u správního úřadu, který ve věci rozhodl. O odvolání rozhoduje krajský úřad.
Za provedení úprav uvedených v bodě 2 tohoto popisu bez závazného stanoviska obecního úřadu obce s rozšířenou působností nebo za nedodržení podmínek určených v tomto závazném stanovisku je možné uložit fyzické osobě, fyzické osobě oprávněné k podnikání nebo právnické osobě pokutu až do výše 2 000.000,- Kč v souladu s § 35 odst. 5 písm. a) a § 39 odst. 5 písm. a) zákona č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, v platném znění.
Je třeba k ohlášení podle stavebního zákona rozhodnutí nebo závazné stanovisko podle § 149 správního řádu?
K ohlášení stavebnímu úřadu se přikládá závazné stanovisko podle § 149 správního řádu (viz postup popsaný pro situaci Úprava nemovitosti, která není kulturní památkou, ale nachází se v památkové rezervaci, památkové zóně nebo "památkovém" ochranném pásmu, kdy takové úpravy budou dále posuzovány v režimu stavebního zákona)
Potřebuje vlastník závazné stanovisko památkářů i k vnitřním úpravám domu v památkové rezervaci nebo v památkové zóně?
Ano. K vnitřním úpravám nemovitosti v památkové rezervaci nebo v památkové zóně bylo závazné stanovisko nutné vždy a nic na tom nemění ani úprava účinná od 1.1.2007.
Povinnost vyžádat si závazné stanovisko se od 1.1.2007 nevztahuje na případy, kdy jde o úpravu nemovitosti, která není kulturní památkou, ale nachází se v "památkovém" ochranném pásmu, a zároveň jde o stavbu, změnu stavby, udržovací práce, umístění nebo odstranění zařízení, jejichž provedením se nezasahuje žádným způsobem do vnějšího vzhledu stávající nemovitosti. Toto zjednodušení však platí pouze pro "památková" ochranná pásma a nevztahuje se na nemovitosti v památkových rezervacích nebo památkových zónách.
Co je úprava dřevin?
V § 6 a památkového zákona je úprava dřevin definována jako výsadba a kácení dřevin na veřejných prostranstvích. Pojem veřejných prostranství upravuje § 34 zákona o obcích, podle kterého jsou veřejným prostranstvím všechna náměstí, ulice, tržiště, chodníky, veřejná zeleň, parky a další prostory přístupné každému bez omezení, tedy sloužící obecnému užívání, a to bez ohledu na vlastnictví k tomuto prostoru.
Příručka Kulturní památky a péče o ně, možné otevřít na webových stránkách Ministerstva kultury www.mkcr.cz, „Struktura/Kulturní dědictví/Památková péče/Občan a nakládání s památkovým fondem/Příručka vlastníka kulturní památky „Kulturní památky a péče o ně“/Návod pro řešení životních situací".
Příručka Kulturní památky a péče o ně, možné otevřít na webových stránkách Ministerstva kultury www.mkcr.cz, „Struktura/Kulturní dědictví/Památková péče/Občan a nakládání s památkovým fondem/Příručka vlastníka kulturní památky „Kulturní památky a péče o ně“/Návod pro řešení životních situací".
Úprava nemovitosti, která není kulturní památkou, ale nachází se v památkové rezervaci, památkové zóně nebo (památkovém) ochranném pásmu, kdy takové úpravy nebudou dále posuzovány v režimu stavebního zákona.
Odbor památkové péče
Mgr. Vlasta Kauerová
(včetně pokladen)
Pondělí: | 8:00 – 12:00 | 13:00 – 17:00 |
Úterý: | 8:00 – 12:00 | 13:00 – 15:30 |
Středa: | 8:00 – 12:00 | 13:00 – 17:00 |
Čtvrtek: | 8:00 – 12:00 | 13:00 – 15:30 |
Pátek: | není úředním dnem | |
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť |