1. To si nemohu postavit na svém pozemku co chci?
Město Olomouc i okolní obce, které spadají do působnosti stavebního úřadu Olomouc, mají zpracován Územní plán obce, který ve větší či menší míře výstavbu v celé obci reguluje. Každá stavba musí být s tímto územním plánem v souladu. Netýká se to pouze kategorizace stavby, ale často i její velikosti, její výšky, stavební čáry, tvaru střech apod. Také vzdálenosti staveb od hranice pozemku nebo mezi sebou jsou předepsány vyhláškou.
2. Musím mít územní rozhodnutí i pro stavbu, která není se zemí pevně spojena základem?
Toto hledisko pouze rozlišuje věc movitou a nemovitou. Stavební zákon toto hledisko nezná a umístění na pozemku se posuzuje bez tohoto rozlišení, např. i stánek stojící volně na pozemku musí mít alespoň územní souhlas popř. územní rozhodnutí.
3. Mohu vám svoji neúplnou žádost již na úřadě nechat, abych proces urychlil a postupně Vám budu doklady doplňovat?
Dnem podání žádosti sice řízení zahájeno je, ale pokud podání není úplné, stavební úřad musí řízení přerušit a lhůta pro vyřízení žádosti je pozastavena. Až pomine důvod přerušení a dokumentace je doplněna, teprve poté bude řízení pokračovat. Není možné, aby stavebnímu úřadu vypršela lhůta pro vyřízení žádosti, aniž by ve věci, ne vlastní vinou, mohl učinit první úkon. Proto žádost je nejvhodnější podávat, až je spisová dokumentace kompletní.